akhisarli
akhisarli (üye)
Yurtdışı / Amatör

Tamron 17-50 Mm İle Macro

Merhabalar,
450d+18-55 IS kitt aldım.Bir de hesapta olmadığı halde 55-250 IS sahibi oldum.
Asıl hedef manzara fotoğrafları olduğu için bir geniş açı lens almak düşüncesindeyim.Ama bugün ama daha sonra.

Elimdeki 18-55 i satmayı düşünmediğimden,ilk önce almayı planladığım tamron 17-50 ile,daha geniş açı olan sigma 10-20 arasında kararsız kaldım.

Gittigidiyor'da satışta olan bir tamron 17-50 hakkında macro çekim yaptığı yazıyordu,ben de satıcıya bunu sordum.Cevaben bana şunu yazmış"tamron 17-50,70 mm de macro çekim yapar.Aynı sabit diyaframlı 70 mm macro lensler gibi".

Merak ettiğim konu şu: canon 55-250 IS ile de macro çekim yapan arkadaşlar var.Ama 55-250 için macro lens denilemez herhalde.Tamron 17-50 ile gerçekten kaliteli macrolar çekilebiliyorsa o zaman tercihimi tamron 17-50 den yana kullanacağım.Doğada 17-50 ile hem manzara,hem de macro çekimler yapabiliyor olmak cazip bir durum olur benim için.

Ama 17-50 ile,satıcının dediği gibi macro çekilebiliyor fakat bu 55-250 nin çektiği ayarda bir macro olacaksa o zaman,elimde 55-250 de olduğundan 17-50 yerine daha geniş açı 10-20 yi düşüneceğim.

Sanırım meramımı anlatabildim.Bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşların görüşlerini bekliyorum.

Slm ve saygılar,

Tarih: 29 Nisan 2009, 16:50 - İp: 86.***.**1.139
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

17-50 nin büyütme oranı 1:4.5 muş 50mm de. Yani bu ne iyi denebilir ne de kötü bu sizin göreceli tavrınıza bağlı.

50mm de 27cm den çekim yapacaksınız.

Tarih: 29 Nisan 2009, 17:27 - İp: 78.***.**4.122
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

"tamron 17-50,70 mm de macro çekim yapar"

maksimum 50mm olan bir lens nasıl 70mm de macro cekim yapabiliyormus?
70mmden cekim yapıyor deseniz oda olmaz,cunku 7 santime der.
yani satıcı hiçbirşey bilmiyor..
----------------------------------------------------------

bu bir..
kit lens varken aynı aralıkta tamronu almadan once yaklasık bir 6-7 ay kit lensi kullanmanızı oneririm...
kiti hangi durumda hangi degerlerde kullanacagınızı ogrenince, ihtiyacınızı karsılayacaktır zaten..
-----------------------------------
1:4.5 buyutme oranı demeyelim,valla şaka gibi :D
17-50 ile ters lensle makro cekimi yapmak cok daha iyi sonuc verecektir, ama zaten 18-55 lede ters makro cekilebilir..
burda tek bir sorun var alan derinligi, zaten yuksek dıyaframda calısmanız gerektigine gore tamrondaki f:2.8de cok farketmeyecek..
-------------
10-20 cok iyi bir lens ama ben acıkcası manzara cekmek için ihtiyac duymazdım, iç mekan cekmek için cok daha uygun bir lens bence...bide tabi ucuz bir lenste degil..
--------------------------------

uzun lafın kısası, 18-55, 55-250 ikilisiyle birkac ay gecirin, huylarını ogrenin,makroyu ters lens teknigiyle deneyın,cok iyi orneklerini goreceksiniz zaten..
-----
ileride ozellikle makro cekime ilgi duyarsanız bir makro lens, 18 mmden geniş acıya ihtiyac duyarsanız bir 10-20, daha fazla keskinlik derseniz bir 17-50 alırsınız.hepsine heves ederseniz mecbur hepsini alcaksınız:D
yada hosgeldin dslr-like:D

Tarih: 29 Nisan 2009, 21:02 - İp: 78.***.**9.148
akhisarli
akhisarli (üye)
Yurtdışı / Amatör

gaijin merhaba,
17-50 mm aralığında 70 mm nasıl oluyor konusu benim de dikkatimi çekti tabii,ama belki satıcı başka birşey demek istedi de ifade edemedi,bilemiyorum artık.Yalnız dün fotokritik'te fotoğraf exiflerini incelerken bu konu ayrıca orada da dikkatimi çekmişti.Birebir hangi aralıklardı şimdi unuttum ama,örneğin-atıyorum burada-17-50 lens ile çekilen bir fotoğrafın exif bilgilerinde lens aralığı olarak 17 ve 50 aralıklarının altında veya üstünde aralıklar yazıyordu.Veya 55-250 diyelim ya da 28-135 vs-hepsi böyle değildi tabii,arada böyle örnekler gördüm,yanlış anlaşılmasın-.Bunu gözlerimle gördüm.
Ben de,örneğin fotoğrafta kullanılan lens 17-50 ise exifde yazan aralığın mutlaka 17 ile 50 arası bir rakam olması gerektiğini düşünüyordum/zannediyordum.Ama bunun aksine örnekler gördüm.Bu ne anlama geliyor açıkçası ben bilmiyorum.Belki bu farklı bir konudur,bilemiyorum.

Aslında düşüncelerime tercüman olmuşsun.Ben zaten hemen 17-50 veya 10-20 almayı düşünmüyorum.Sadece bilgilenmek amacıyla açmıştım topiği.Tarama da yaptım önceden ama doyurucu birşey bulamadım.

Zaten seninle önceden de 17-50 hakkında yazışmıştık.Daha doğrusu sen yazmış,ben de okumuştum)
gultan.net(Taner Yıldırım)i senden duymuş,ters lens konusundaki yazısını okumuştum ama açıkçası bu iş nasıl yapılıyor çok da iyi anlamadım.
Bugün de ayrıca 18-55 ile de ters lens uygulaması yapılabildiğini söylüyorsun ki,bu da benim açımdan ters lens konusunu öğrenmem lazım anlamına geliyor-eh elimizde kapı gibi 18-55 var)-

Tamron 17-50 mm geniş açı olarak ileride almayı planladığım ilk tercihim di ama 18-55 elime geçince"acaba aynı aralıkta bir lens almaktansa acaba daha geniş bir açı mı alayım"diye düşünmüştüm.Ama dediğin gibi bunları düşünmek için galiba biraz erken benim için.İdman yaptıkça sorular cevaplarını bulacaktır.

Aydınlatıcı açıklamaların için çok teşekkür ederim.Kafama birşey takıldığında kapını çalarım,hoşgörüne güvenerek.
Slm,

#akhisarli' tarafından 29.04.2009 22:32:13 tarihinde düzenlendi.

#akhisarli' tarafından 29.04.2009 22:34:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Nisan 2009, 21:43 - İp: 92.***.**4.174
akhisarli
akhisarli (üye)
Yurtdışı / Amatör

bahsettiğim konuya ait bir örnek buldum şimdi fotokritik'te.
fotoğraf:fotokritik.com/1663028
exif bilgleri:
makina:Nikon d80
lens:nikkor AF-S DX 18-135 f/3,5-5,6
perde hızı:1/1250
diyafram:f4:5
odak uzaklığı:15 mm
ıso:100

Tarih: 29 Nisan 2009, 22:49 - İp: 92.***.**4.174
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

Hocam o işte bi yanlışlık var. 18-135 'te 15 mm olmaz. Yanlış yazmışlar. Ben burdan şunu anlıyorum, site exifi direk fotoğraftan almıyor kendileri yazıyorlar. 18-135 çevirsen çevirsen full frame eşdeğerine çevirirsin Nikon D80 'in crop'unu bilmiyorum ama aşağı yukarı 27-202 gibi bişey olur yine 15 mm olmaz. Veya o adam fotoğraf çekerken lensi değiştirdi ama sitede kayıtlı lens'i önemsemediği için orada aynı yazılı kaldı. Ama yine de fotoğrafa bakarsam perspektif açısından hiç 15 mm gibi durmuyo.

#sereze' tarafından 29.04.2009 23:37:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Nisan 2009, 23:35 - İp: 88.***.**4.203
akhisarli
akhisarli (üye)
Yurtdışı / Amatör

yani bence de olmaması lazım sereze,
ama daha önceleri de böyle örnekler görmüştüm.
exif bilgileri öyle elle yazmakla oluyor mu onu da bilmem açıkçası.
eğer exif bilgilerinde böyle açık kapı olacaksa o zaman ne diye bakacağız ki exif bilgilerine.Güvenilirlik açısından diyorum yani.
Slm

Tarih: 29 Nisan 2009, 23:46 - İp: 92.***.**4.174
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

Hocam exif bilgilerine güvenemezsin, deişik programlarla deiştirilebiliyorlar. Ama kimsenin de exifi deiştiriyim de milleti şaşırtıyim diye uğraşcağını sanmam , sitede exif yazan kısım elle girilmiştir diye düşündüm... Fotoğrafı indirip kendin baktın mı orjinal exif verilerine?

Tarih: 30 Nisan 2009, 01:53 - İp: 88.***.**4.203
akhisarli
akhisarli (üye)
Yurtdışı / Amatör

denedim ama benim program açmadı exif bilgilerini
hata veriyor.
zaten önemli olan 18-135 aralığında 15 mm odak uzaklığının olup olamıyacağı idi benim açımdan.Ben sorumun cevabını almış oldum.
teşekkürler ilgin için.
Slm,

Tarih: 30 Nisan 2009, 09:22 - İp: 86.***.**1.139
akhisarli
akhisarli (üye)
Yurtdışı / Amatör

Gaijin merhaba,
10-20 çok iyi bir lens ama ben açıkçası manzara çekmek için ihtiyaç duymazdım,iç mekan çekmek için çok daha uygun bir lens
demişsin.Bunu biraz açabilir misin.İlk bakışta insan"en geniş açı lens kullanılsa kullanılsa dış mekanda manzara çekmek için kullanılır"diye düşünüyor.
Slm,

Tarih: 4 Mayıs 2009, 13:17 - İp: 86.***.**1.139
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fotografcıların ne dusundugunden cok kendi kişisel fikrimi belirttim aslında. 10-20 bence iç mekan cekimi için daha uygun bir makine..ozellikle cami içi cekimlerini goruyorum bu objektifin ve bayılıyorum...bu gibi devasa yapılarda ve usta birinin elinde harikalar yaratıyor,ama dedigim gibi ben cok fazla geniş acı yada manzara sevmedigim için bu lendi manzara için almaya gerek duymam.
manzara için 17-18mm gayet yeterli bana gore..
tamamen kişisel

Tarih: 4 Mayıs 2009, 23:20 - İp: 78.***.**1.56