paradoksss
paradoksss (üye)
Giresun / Amatör

Tamron 17-50 2. 8 Almam Mantıklı Mı?

Merhaba ustalarım, dostlarım
Daha önce aynı soru sorulmuşşa çok özür dilerim, biraz araştırdım fakat aynı konuda duraksayan kullanıcı sorusuna gözüm takılmadı. Tekrar kusura bakmayın diyerek soruma geçiyorum.
Elimde d90 ve 50 mm 1.8D ekipman var.50mm malumunuz portrede harika fakat her zaman kullanılacak bir lens değil, bazen dar kaldığı için.Bu nedenle optik kalitesi iyi bir lens arıyorum.
Çok fazla bütçem yok bu yüzden başlıkta ki lensi araştırıyorum.Sizce bu lensi almalı mıyım? Yoksa başka bir öneride bulunabilir misiniz?
Şimdiden çok teşekkür ederim

Tarih: 3 Şubat 2014, 14:32 - İp: 95.***.**1.74
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Düşündüğünüz lensin diyafram açıklığı 2.8 e kadar inebiliyor. Yani ışık toplamada ve arka planı flu yapmakta 3.5-5.6 diyafram aralığındaki lenslere göre daha başarılı. Alınabilir devamlı lens olarak tabiki kullanılabilir. Memnun da kalırsınız.
Bir de Sigma 17-70 3.5-5.6 macro lense bakın.
Ben bu lensi uzun zaman devamlı lens olarak kullandım. Çok iyi bir lenstir. Makinadan hiç çıkarma gereği duymadım.
Bir kere keskinliği çok iyidir.
Tamrona bakışla artı olarak macrosu vardır. 5 cm yakından macro çekim yapabilirsiniz.
Bir de zumu 17-50 ye göre daha uzundur.
Sağlamlık açısından Tamrondan üstün olduğunu düşünüyorum. Taş gibi lens dedikleri bir kalitededir.
Ayrıca Nikon 18-105 lens bulabilirseniz kaçırmayın. D90 ın kendi kit lensidir. Sıfırı İstanbul Hayyam pasajında 350 dolardır.
Tamron'da dahil olmak üzere adıgeçen lenslerin temiz ikinci el olanlarını bulursanız kaçırmayın.
Lensleri inceleyin, bakın karar sizin.

Tarih: 3 Şubat 2014, 17:24 - İp: 176.***.**5.218
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

optik olalrak olağanüstü başarılı bir lenstir.

gövde olarak:
toz alır
ses yapar
geç odaklar.
2. el alın kullanın satın derim.. ben öyle yaptım.. 30 tl kar ile sattım
şimdi sigma 17-70 2,8-4 C serisi kullanıyorum muhteşem..

Tarih: 3 Şubat 2014, 17:52 - İp: 151.***.**2.69
paradoksss
paradoksss (üye)
Giresun / Amatör

teşekkür ederim hocam üşenmeyip uzunca yardımcı olmaya çalışmışsınız.
daha once 18-105 kullanmıştım genel kull
anım icin ideal ama tekrar o lense donmek istemiyorum. zoom biyere kadar onemli , fazla lazim degil. genel olarak model fotografları çekiyorum. cektiklerimin de kaliteli olmasını bekliyorum tabi ki daha once 24-85 2.8-4 de kullanmistm iyi ama o da eski bir lens .sanirim tamronla önerdiginiz sigma arasında kaldım. keşke elden gorme sansim olsa deneyip alirim icime sinerse alırım. bu arada makro pek calismiyorum ama olursa da hayir demem tabi tekrar tesekkur ederim

Tarih: 3 Şubat 2014, 17:59 - İp: 141.***.**1.200
paradoksss
paradoksss (üye)
Giresun / Amatör

tesekkürler kesim00 sanirim tamron alacagim. sigmayı da dusunmeye başladım. satın alma ölçutlerim arasında tabiki maliyet ust siralarda. hangisini ucuz bulursam onu almak daha mantikli sanırim

Tarih: 3 Şubat 2014, 18:04 - İp: 141.***.**1.200
tomaydin
tomaydin (üye)
İstanbul / Meraklı

nikon 24-85 f2,8/4 kullanıp begenmeyip
sigma 17-70 veya tamron 17-50 düşünürseniz denemeden kesinlikle almayın ve mutlaka 2. el bakın derim
zira bir ara ben de 24-85 imi daha hızlı ve sessiz odaklayabilen bir 2,8 civarı lensle değiştirmek için o 2 lense de baktım
hayyamda denedim
hatta sigma lafta "hsm " idi nasıl bir af motoruysa içindeki
d7100 gövdede bile 24-85 ile aynı hızda netleme yapıyordu
ama nikonun düz A4 e netleyebildiği ama diğerlerinin gidip geldiğini de gördüm

evet 2si de daha sessiz ama (iyi bir lens olduğu için söylemiyorum sadece nikonun afs mekanizmasını kıyaslamak açısından örnek olarak ) mesela nikon 18-105 bile daha hızlı ve sessiz netliyor. nadiren netleyebiliyor ama netleyebildiği zamanlarda daha hızlı ve sessiz

özetle diğer olasılıkları denemeden almayın derim
ben almak için gittim
denedim
almadan geri döndüm
siz benimle aynı fikirde olmayabilirsiniz ama en azından deneyin

Tarih: 4 Şubat 2014, 11:29 - İp: 78.***.**9.32
paradoksss
paradoksss (üye)
Giresun / Amatör

24-85 den optik kalite olarak hep memnun kaldim .yasıdıgım sorunlar.
24 mm de manzara ve dugun sonunda kalabalik anı fotograflarında dar kalıyor.
50 mm de f degeri 3.5 e cikiyor.alan derinligi vermem icin 85 e cikarmam gerekiyor.alan her zaman buna izin vermiyor.

bun nedenler beni sabit diyaframlı 17-50 ye yoneltiyor. 2.eli 600 tl civariymis sanirim. 24-85 icin 2.el piyasasini bilmiyorum ama saydigim nedenlerden dolayi bu lense geri donemem.bu durumda sigma ve tamron dan birini secmeliyim sanirim

Tarih: 4 Şubat 2014, 12:47 - İp: 188.***.**3.138
  • 1