edoganer
edoganer (üye)
Ankara / Amatör

Sigma 70mm F2. 8 Macro

arkadaşlar makro çekim için size yazdığım lensi almayı düşünüyorum birçok yerden çok iyi yorumlar aldım. ama birde sizlere sormak istedim...

Tarih: 12 Mayıs 2009, 23:46 - İp: 88.***.**0.19
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Ben de almayı düşündüğüm için detaylı araştırma yapıp bizzat da kendi makineme takıp deneme çekimleri yaparak lens hakkında bilgi edinmeye çalıştım.Son derece keskin görüntü üreten, kaliteli bir optik sisteme sahip, FF uyumlu ve son derecede hızlı fokuslama yapabilen bir lens.Üstelik de fiyatı ekonomik.Kendisine verieln her kuruşu sonuna kadar hakediyor.Kesinlikle tavsiye ederim.Tek sevmediğim yönü -ki olumsuz bir özellik olarak değerlendirmeye dahi alınmaz - objektifin dış malzemesinin rengi mat siyah ve kullandığımızmakinelerin gövdeleri çoğunlukla parlak siyah olduğu için, objektifi makineye taktığınızda bir renk uyumsuzluğu ortaya çıkıyor ve çirkin duruyor.ama dediğim gibi sorun olacak bir konu değil.

Tarih: 13 Mayıs 2009, 03:18 - İp: 78.***.**1.128
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

2007 Best Expert Lens odullu bir lens.. optik kalitesi ornek fotografları dikkate alınca oldukca iyi.. fiyatıda sanırım 950 lira falan.. gittigidiyorda gormustumm..

Tarih: 14 Mayıs 2009, 00:15 - İp: 78.***.**6.27
enopis
enopis (üye)
İstanbul / Amatör

bahsettiğiniz lensin uzunca bir araştırmadan sonra nikon mount'unu edindim. niyetim bu lensi hem filmli hemde dijital makinede ortak kullanmaktı. fokali hem makro hemde porte lensi olarak kullanmaya uygundu.
ama sonuç hiçte umduğum gibi olmadı.keskinliğine bir diyeceğim yok ama fokuslanmaya çalışıp fokuslanamaması beni bezdirdi. ayrıca açıldığında neredeyse 200mm lik bir tele kadar uzaması da bence dezavantaj.
uzun bir zaman hiç kullanmadım,daha sonrada satıp yerine 60mm micro aldım.ondan gayet memnunum, sigmadaki problemlerin hiçbirisi ile karşılaşmadım.
uzun lafın kısası, teori ile pratik herzaman bir olmuyor. çevrenizde birinde bu lens varsa ve mümkünse bir takın deneyin derim.
saygılar...

Tarih: 22 Mayıs 2009, 20:25 - İp: 78.***.**2.85
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Sayın enopis; bahsi geçen lensi bir arkadaşım kulllanıyor ve ondan ödünç alıp kendi makineme takıp deneme çekimleri yapmıştım..bütün kriterlerini eleştirseniz hiçbir şey demezdim ama odaklanamamasından şikayetçi olmanıza bi anlam veremedim gerçekten.. çünki - abartmak gibi olmasın - bu objektif, hayatımda görmüş olduğum en hızlı odaklama kabiliyetine saip, belki de en hızlısı diyebileceğim bir objektif..

Tarih: 23 Mayıs 2009, 01:05 - İp: 78.***.**8.203
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

çünki - abartmak gibi olmasın - bu objektif, hayatımda görmüş olduğum en hızlı odaklama kabiliyetine saip, belki de en hızlısı diyebileceğim bir objektif..

Katılıyorum.

Tarih: 23 Mayıs 2009, 03:30 - İp: 212.***.**6.151
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

enopis sendeki kopyada bir sorun olabilir sanırım?
keske ikinci bir lens denedikten sonra degiştirseymişsin..
ama elindekinden memnunsan sorun yok tabi

Tarih: 23 Mayıs 2009, 03:51 - İp: 78.***.**0.116
enopis
enopis (üye)
İstanbul / Amatör

bilemiyorum, belkide markadan markaya uyum farkı oluşabiliyordur.birşeyleri yarım bırakmayı pek sevmem,ama umduğum gibi olmadı.

Tarih: 23 Mayıs 2009, 14:15 - İp: 88.***.**0.125
  • 1