nikon_d7000
nikon_d7000 (üye)
Adana / Amatör

Sigma 70-300mm F4-5. 6 Dg Macro (nikon)

D7000 makinam ile birlikte 18-105mm ve 50mm 1.8D iki adet lensim var.
Makro resimleri nerede görsem beğeniyle izlerim. Amacım sineğin gözünü çekmek değil ama, elimdeki iki lense baktığınızda, bana makro keyfini yaşatabilecek bir lens olarak, konu başlığındaki lensi önerir misiniz? Elimdeki lenslere bakıldığında, bana daha hoş yakın çekim verebilir mi? Farkedilir bir kazancım olur mu?

NOT: isim vermeyim ama 299 TL 12 taksitle internette gördüm. Fiyat olarak çok uygun gibi geldi bana. Performans olarak da uygunsa, tam bir f/p ürünü gibi.

Edit: Özür dilerim, konuyu yanlış yere açmışım. Sonradan farkettim

#nikon-d7000' tarafından 28.04.2013 00:40:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Nisan 2013, 00:39 - İp: 69.***.**0.255
aea
aea (üye)
Giresun / Meraklı

Aynı objektifi Pentax makinemle arasıra kullanıyorum. Çok tatmin edici sonuçları olduğunu söyleyemem. 200mm den sonra makro çekiyor fakat 1:1 büyütme oranında değil tabi ki. Yanlış bilmiyorsam 1:3.9 oranında büyütme sağlıyor. Açık diyaframda oldukça yumuşak tonlar veriyor. Fotoğraflara mutlaka PS müdahalesi gerekiyor. Makro keyfi yaşatıyor mu derseniz; yaşatmıyor
Bildiğim kadarı ile aynı objektifin APO uzantılı olanları daha kaliteli çekim yapıyor.

Bulduğunuz fiyat normal. İkinci elleri 150 - 200 TL arasında.

50mm lensinizi ters bağlarsanız daha 1:1 oranında makro çekebilirsiniz bu arada.

Tarih: 28 Nisan 2013, 01:45 - İp: 94.***.**9.36
nikon_d7000
nikon_d7000 (üye)
Adana / Amatör

Enis hocam merhabalar. Daha önce de lensler hakkında verdiğiniz bilgiler aklımda. Önerdiğiniz gibi sabit odaklı prime lens aldım Bu lensin de fiyatı bana çok uygun geldiği için sormuştum. Üstelik zoom olayı da (tripot ile) bu ihtiyacımı karşılar düşüncesiyle...

50mm lensi ters bağlama konusunda; objeye çok yaklaşmak veya lensin bir şekilde hava-toz geçirmesi ya da -uzatma tüpü kullanılacaksa- ışık yetersizliği gibi olumsuz durumlar olabileceğinden endişeliydim. Ama yine de dediğinizi bir araştıracam. Cevap için teşekkürler hocam.

NOT: Büyütme oranı 1:2

#nikon-d7000' tarafından 28.04.2013 02:24:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Nisan 2013, 02:04 - İp: 69.***.**0.255
m.hamdi
m.hamdi (üye)
Adıyaman / Amatör

bence 70-300 e vereceğin para heba olur , çok itici bir lens bir kere netliği ayarlerken çok ses çıkartıyor 200 den sonra zaten iyi deği 200e kadar ne kadar iyi tabi tartışılır.. bence biraz daha para biriktirip ikinci el veya spot daha güzel lens al..

Tarih: 28 Nisan 2013, 09:00 - İp: 78.***.**9.205
nikon_d7000
nikon_d7000 (üye)
Adana / Amatör

Tavsiyeniz iyi de, biraz daha iyisi dediğimde fiyat en az 3e 4e katlıyor. Aradaki kalite farkı gerçekten o fiyat farkına değer mi, o tartışılır işte. AF nin sesli olması neden sorun oluyor? çok yakın çekimlerde börtü böceği kaçıracaksa kaçmayanları çekerim Zaten 150 santim min. yaklaşma mesafesi var bu lensin. Tek sıkıntım VR olmaması. Uzakları tripotla çekerim diye düşünüyorum.
Bu işin sonu yok gibi. Biraz daha araştırayım, almışken şu olsun, armudun sapı üzümün çöpü dedikçe bir bakmışsınız fiyat 5 bin lirayı bulmuş.

Ben Nikkor 55-300 VR de alabilirim aslında, hem VR var hem de tak kullan tarzında. Ama ben hem zoom hem makro (1:2) ihtiyacımı karşılasın diye buna yöneldim.

NOT: Bu lensin APO olanı gerçek APO değil diye birşey okumuştum. Yalancı APO da mı var?

#nikon-d7000' tarafından 28.04.2013 12:17:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Nisan 2013, 12:15 - İp: 85.***.**4.7
aea
aea (üye)
Giresun / Meraklı

Merhaba

Sizdeki heves ve araştırma gerçekten takdire şayan. Bilgi için teşekkür ederim. 1:2 makro olduğunu bilmiyordum 70-300 ün, 1:3.9 diye kalmış aklımda.

1:2 oranındaki bir büyütme size yetecekse mantıklı bir seçim olur. Zaten o orandaki bir büyütmede makro için çok fazla detay olmayacağından imaj kalitesi de birkaç müdahale ile halledilir. Ancak şuna dikkat edin; makro çekimde alan derinliği başlı başına sorundur. Kısık diyafram kullanmak gerekir. Kısık diyafram uzun pozlama gerektirir. O yüzden iyi makro çekmenin en önemli unsurlarından biri flaş kullanmaktır.

Gerçi uzun mesafeden alan derinliği sorunu da çok problem olmaz diye düşünüyorum. Bu konuda fazla bilgim yok. Uzak mesafeden makro çekim yapmadım hiç. Makro tüpe ters bağlı 28mm kullanırken f:5,6'da bile 2mm'lik bir karıncanın kafasını netlediğimde geri kalan heryer bulanık oluyor
Neyse kafa karıştırmayalım daha fazla Denemek lazım.

Çakma APO objektif hiç duymamıştım Fikrim yok yani.

Tarih: 28 Nisan 2013, 23:33 - İp: 94.***.**9.36
nikon_d7000
nikon_d7000 (üye)
Adana / Amatör

Enis hocam, 1:2 değerin tam anlamıyla makro keyfini vermeyeceğinin farkındayım aslında. Benim bu objektifi istememdeki sebebime gelince; Şu an için D7000 ile birlikte Nikkor 18-105mm VR ve Nikkor 50mm 1.8D lenslerim var. Uzak çekimlerde 105mm nin yetmediğini gördüm ve yaşadım. Ayrıntılı (makro) çekime de hevesliyim ama, ne VR li zoom lense, ne de 1:1 makro lense para harcamak istemiyorum. Sonuçta bu işi keyif için yapıyorum ve dinlenmeye ayırdığım zamanımı böyle fotoğraf çekerek değerlendiriyorum. (Sonuçta harcayacağım parada ailemdeki herkesin payı var). Bu nedenle de zoom'da tripotla kullanmaya makroda ise 1:2' ye razı oluyorum. Fotoğraf çekerken tripot kullanmak bana keyif veriyor. Makinamın ISO değerine de güveniyorum ve bu da bana hız olarak gelecektir. Dediğim gibi bu işin sonu gelmiyor. Bilgisayar donanımlarından iyi anlarım. Buna benzer olay PC lerde de aynı. Bilgisayardan anlamayan birinin Ram seçmeye çabalaması gibi birşey bu. Kaç Mhz, DDR3 mü 4 mü, anakartın BUS hızı, ... böyle gidiyor. Ne kadar ekmek o kadar köfte SIGMA 70-300mm APO MACRO olanından alacağım gibi görünüyor. Bu işi fazla da uzatmak istemiyorum çünkü araştırdıkça birşeyler çıkıyor ve şeytana uyup 15000 - 2000 lira vermek istemiyorum Keşke! dediğim tek bir şey var, o da kit lensimin 18-105mm yerine 18-270mm olmaması. Neyse, Nikon öyle uygun görmüş Lensi alırsam değerlendirmelerimi burada paylaşacağım.

#nikon-d7000' tarafından 29.04.2013 01:11:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Nisan 2013, 01:07 - İp: 198.***.**6.220
aea
aea (üye)
Giresun / Meraklı

O zaman şimdiden hayırlı olsun diyelim

Ben genelde manuel prime lenslere yöneliyorum. Daha çok zevk alıyorum manuel prime kullanırken. Zoom ihtiyacı pek hissetmiyorum desem yalan olmaz. Sadece 2 tane Af lensim var. Biri Tamron 24-135mm diğer Sigma 70-300mm. 70-300'ü neredeyse hiç kullanmıyorum. 24-135'i ise tak gez olarak kullanıyorum. Nedendir bilmem ama bana açık aralıklı zoom lensler çok sıcak gelmiyor. Eski manuel prime lenslerin fotoğraflarını daha çok beğeniyorum. Eminim sizin 50mm de güzel fotoğraflar veriyordur.

neyse uzattım yine lafı. Fotoğraflarınızı galeriye eklerseniz biz de inceleme fırsatı buluruz.

İyi akşamlar

Tarih: 30 Nisan 2013, 00:41 - İp: 94.***.**9.36
nikon_d7000
nikon_d7000 (üye)
Adana / Amatör

Sağolun Enis hocam. Ben de sipariş verdim bekliyorum Tamron AF 70-300mm F/4-5.6 Di LD Macro 1:2 Bu lensle tele ve macro denemeler yapacağım ama dediğim gibi, çok beklentim yok. Teknik olarak ilerletsin beni yeter. 70-33mm lensde 210mm yi geçmeyi düşünmüyorum (mecbur kalmadıkça) Şu dediğiniz 300/70= 4,28 hesabı gereği 50mm prime lense gelince, gerçekten farklı. Kalite hemen belli ediyor. Fırsat bulup da dışarıda bolca resim çektiğim zaman beğendiklerimi galeriye eklerim. İyi akşamlar

Tarih: 1 Mayıs 2013, 00:01 - İp: 85.***.**4.7
aea
aea (üye)
Giresun / Meraklı

300/70 oranı lensin genel yapısıyla ilgili bir durum. 210mm geçmemek gibi bir şeye gerek yok Çünkü bir lensin tüm odak aralığındaki optik sapmaları hesaplanır. Ancak 300mm'de çekim yapmak titreşimden dolayı zorlaşır.

Prime lensler kendini belli ederler zaten. Ayrı bir zevktir kullanmak

Saygılarımla.

Tarih: 1 Mayıs 2013, 01:42 - İp: 94.***.**6.143
  • 1