pentur
pentur (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Sigma 50mm F 2. 8 Ex Hakkında Yardım!!!

Arkadaşlar merhaba daha dün sigma 50mm f 2.8 ex dg macro lens aldım sıfır olarak. ben bu lensi genel olarak portre çekimleri felan yapmak ve zaman zaman da macro çekim yapmak amacıyla aldım fakat eve gelince gördümki lens her netlik mesafesinde farklı diyaframlar veriyor mesala yanlızca sonsuza netlediğinde f2.8 olabiliyor ama yakındaki objelerde f3 ve daha artarak gidiyor nesneye yaklaştıkça. Ben daha önce hiç makro lens kullanmadığım için biraz yanıldım sanırım. Sormak istedipim şey bu lensi kullanmış olan bilen kimse varmı arkadaşlar kullanılır bir lensmidir macro çekimler dışında? bilgisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim...

#pentur' tarafından 12.09.2011 22:56:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Eylül 2011, 21:17 - İp: 85.***.**2.6
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sabit diyaframda olmaz öyle şey

Muhtemelen yaklaşıp uzaklaştıkça değişen pozlama sebebiyle diyafram kısılıp açılıyor ( otomatik modların bazılarında )

Diyafram öncelikli moda getirip 2.8 seçin , ya da manuelde .... Değişiyor mu o zaman da ?

Tarih: 13 Eylül 2011, 16:34 - İp: 96.***.**4.180
pentur
pentur (üye)

malesef her işekilde nememe rağmen olmuyor, diyafram netliğe göre değişiyor ve f2.8 de çekim ancak lens sonsuza netlendiğinde mümkün olabiliyor. bende anlamadım açıkçası sabit açılı ve diyaframlı bir lens olduğu için mantıken sizin mantığınızla düşündüm ama olmuyor.

#pentur' tarafından 13.09.2011 19:57:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Eylül 2011, 19:32 - İp: 85.***.**2.6
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Önce ben de inanamadım ama araştırınca Nikon gövdede bu lensin böyle davrandığının belirtildiğini forumlarda gördüm . Objeye yaklaşıldığında veya fokus yapıldığında bu makro lensin yapısı itibarı ile diyaframda hafif oynama yapıyormuş . Nikon ölçümü bunu gösteriyor , farklı sistem kullanan Canon göstermiyormuş .

Karışık konular , çok da inceleyemedim . Sonuçta önemli olmadığı , minimal etkisi olduğu belirtilir .

Tarih: 13 Eylül 2011, 22:50 - İp: 96.***.**4.180
pentur
pentur (üye)

çok entersan bunu bilmiyordum ama garip bir davranış canon da normal çalışıp nikonda saçmalaması? şimdi farkettim aynı oranda kısık diyafram değeride değişiyor meala 1.1 makro yaptığınız biyük diyafram değeri 48 oluyor. Peki paperman hocam bu lens sıradan bir 50mm lense göre performans açısından daha verimli olurmu acaba? satıp değiştirsemmi diye düşünüyorum bir yandan? ben sigmanın EX serisi lensi olduğu için daha verimli olacağını dşünerek aldım açıkçası

#pentur' tarafından 14.09.2011 02:22:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Eylül 2011, 02:16 - İp: 85.***.**2.6
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

İnanın anlamadım sizin bu lensleri neye göre karar verip aldığınızı Makro bambaşka bir kullanım alanı ... Makro çekmeyecekseniz 50mm f1.8D'nin 2 katı para verip f2.8 olan bu lensi niye aldınız . Öte yandan, makro çekecekseniz de Nikon 50mm f1.8 o işi yapamayacak bir lens . Yani hangisi daha iyi diye bir kıyaslama yapmak elma ile armut kıyaslamak gibi .

Sigma 50mm f2.8 eminim makrocular için iş görecek , parasını hak edecek bir lenstir . Fazla da bilgim yok Sigma veya makro lensler konusunda.

Hep diyoruz burada , tecrübeli değilseniz makinayı önce ucuz kit lens ile alıp, bir kaç ay öyle kullanın . Acele temeyin, ilgi alanınızı belirleyene kadar başka lens almayın diye .

--------------

Bu arada Sigma Canon'da normal çalışıp , Nikon'da saçmalıyor demek doğru değil ; her 2 makinada da diyafram değişiyor . Nikon'un ölçüm sistemi farklı olduğundan değişen diyafram makinaya aynen yansıyor , Canon farklı sistem kullandığından değiştiği halde gözükmüyor ( diye anladım ben en azından )

Tarih: 14 Eylül 2011, 04:54 - İp: 96.***.**4.180
pentur
pentur (üye)

kit lens le bu makinemden önce 6 yıl nikon d70 kullandım. ondan öncede analog canon ve practica makinem vardı. şimdi biraz daha farklı lenslerle çalışmak niyetindeyim. bu sigma lenside açıkçası makro olduğunu bilerek aldım ve niyetim 50mm olması nedeniyle hem bir normal 50 mm lens gibi kullanmak ve hemde 1:1 makrosundan yararlanmaktı.

Tarih: 14 Eylül 2011, 11:25 - İp: 85.***.**2.6
  • 1