ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Sigma 30mm F/1. 4 Ex Dc Hsm

Bu lensi kullanan arkadaşlarımız varsa bir parça deneyimlerini aktarmalarını rica edecektim...

Bu arada prime lens araştırmam tüm hızıyla sürmekte, AF nikkor 1.8 D ile 1.4 D arasında gidip gelmelerim arasında bu lens gözüme çarptı... Fiyatı epey bir tuzlu gibi ama teknik olarak da kağıt üzerinde çok üstün bir görünümü var... Özellikle dijital makinalardaki focal çarpan nedeniyle normal SLR de 45mm gibi bir rakama denk gelmesi bana çok cazip geldi... Diyafram açıklığı bakımından da fiyatını hak edermiş gibi... Birde bu HSM , EX, DC ne anlama geliyor onu çözebilsem...Özellikle bu lensi Nikon DSLR ler le kullan varsa Nikon D 80 le uyum sorunu var mı bu konuları iyi bilirler her halde... Şimdiden teşekkürlerimi sunarım...

Tarih: 1 Kasım 2006, 17:34 - İp: 212.***.**0.17
ricoz
ricoz (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba Ozzy Baba,

HSM: Hiper sonik motor (HSM) yüksek hızda ve sessis netleme sağlar. (Canon' daki USM gibi düşünülebilir)
EX: Yeni tasarımlara verilen bir kısaltma
DC: Sadece dijital makinalarda kullanılabileceğini ifade eder.

Sigma' nın bu lensi digital makinalar için normal açılı olara düşünülebilir. Yani full framede 50mm ne ise 1.5 ve 1.6 crop faktörlü makinalarda aşağı-yukarı 30mm. odur.

Kolaylıklar dilerim...

Tarih: 1 Kasım 2006, 18:01 - İp: 85.***.**1.226
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

ozzy sigma'nin bir de 20mm 1.8 olani var. istersen buna da bir gozat. daha genis aci istersen. boyle bir lense sahip olmak isterdim vallaha genis acida kocaman diyafram
fiyati ayni hemen-hemen...

Tarih: 2 Kasım 2006, 09:58 - İp: 144.***.**8.223
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör
  • 1