66gursel
66gursel (üye)
Kocaeli / Amatör

Sigma 28-135mm F/3. 8-5. 6 Aspherical

nikon d50 almak istiyorum ancak kit olarak gelen 18-55mm DX Zoom Nikkor yerine body alıp lens olarak Sigma Zoom Wide Angle-Telephoto 28-135mm f/3.8-5.6 Aspherical IF Macro Autofocus Lens for Nikon AF-D (126$) genel amaçlı olarak sorunsuz kullanabilir miyim? Sigma Zoom Wide Angle-Telephoto 28-105mm f/2.8-4.0 Aspherical for Nikon AF-D ile Sigma Zoom Wide Angle-Telephoto 28-200mm f/3.5-5.6 Compact Hyper Zoom Aspherical Macro Autofocus Lens for Nikon AF-D Sigma Zoom Wide Angle-Telephoto 28-300mm f/3.5-6.3 Macro Autofocus Lens for Nikon AF-D diğer seçenekler

Tarih: 20 Ekim 2005, 12:19 - İp: yok
omerk
omerk (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Sigma 28-135 oldukça düşük kalite bir lens. D50 de sonuç alamazsın. 28-105 2.8 biraz daha iyi ama onun yerine 28-300 3.5-6.3 tek bir lens ile birçok şey yapmak isteyenler için ideal Makro çekebilir, Telephoto ki çarpanı hesaba katarsak 450mm eder bu değerde oldukça iyi. Kompak makinalara göre 12.8x bir optik demek.Gece çekimlerinde iyi sonuçlar veriyor.
Ucuz olsun mantığıyla lens alma derim.Gerçekten sonuçlarından memnun kalmayıp bir süre sonra makina seni sıkmaya başlıyacak. Ortaseviye bir lens en az 350$.Sigma 28-300 2005in il yarısında de avrupada en fazla satılan objektif ünvanınada sahip.

Tarih: 20 Ekim 2005, 13:24 - İp: yok
okyanus.
okyanus. (üye)

Gursel bahsettiğin sigma 28-135 lensi ben halen kullanıyorum. Ömerk arkadaş kendisi kullandığı için mi oldukça düşük kalite bir lens dedi bilmiyorum ama bu lens kesinlikle oldukça kaliteli bir lens. Daha önce de pek çok lens kullandım. Bir kez zaten elinize aldığınızda lensin yapım ve malzeme kalitesi hemen kendisini belli ediyor. Ayrıca fotoğraf açısından keskinlik ve kontrastı bence çok çok iyi. Ayrıca 1/2 oranındaki makrosuda çok tatminkar bir oran. Ancak şu an kullanmış olduğum 28-135 asp.macro sigma lensinden oldukça memnunum. Sözkonusu lensi ben nikon f75 makine ile kullanmaktayım ve bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadım.

28/135 lensin macro oranı 1/2 dir. Ben makro çekimlerinden gayet memnunum, pekçok makro çekim yaptım bu lensle. Ayrıca gerek kontrast gerekse keskinlik açısından da oldukça memnun olduğum bir lens. Nikon makinem ile de gayet uyumlu bir şekilde çalışıyor. Ben sözkonusu lensi analog makine ile dia çekimlerinde kullanıyorum daha çok. Dijital slr makinem henüz yok.

28-135 ile çekilmiş örnek fotolara bakman için bir link veriyorum :

http://www.fotokritik.com/fotograflar.php?objektif_model_id=478

28-105'in dikkat çeken yönü ise f:2,8 olması. Ancak bu lensi kullanmadım ve bir fikrim yok. SAna fikir vermesi açısından bu lensle çekilmiş fotoğrafların bulunduğu bir link daha veriyorum.

http://www.fotokritik.com/fotograflar.php?objektif_model_id=476

28-300 lensin macrosu yanılmıyorsam 1/4 oranında olması gerekir. Bu orandaki bir makroya bence makro da denmez. Ayrıca çok uzun zoom aralığı nedeniyle çok kaliteli görüntüler alabileceğini tahmin etmiyorum, ve uzun zoom aralıklarındaki lensler genellikle bu işle ciddi anlamda ilgilenenlerin tercih etmedikleri bir şeydir. Yine de bu lensle çekilmiş fotoları görmek istersen bir link daha veriyorum.

http://www.fotokritik.com/fotograflar.php?objektif_model_id=480

Tüm bu lenslerle ilgili olarakta söyleyeceğim; belirttiğin lenslerin tamamı 28 mm den başlıyor. Elindeki makinenin çarpanı 1,5 olduğune göre elde edebileceğin en geniş açı elindeki makineyle 44 mm olacaktır. Bence geniş açı için kesinlikle tatmin etmeyecek bir durum. Ancak geniş açı önemli değil diyorsan tabiki düşünülebilir. Şahsi fikrim ben kesinlikle 28-200 yada 28-300 gibi lensleri tercih etmezdim. Hele hele görüntü kalitesi için dslr makine aldıktan sonra böyle 28-300 gibi lensler kullanarak makinenin sağladıklarını lense feda etmeyi kesinlikle düşünmezdim.

Ayrıca nikonun 18-70 dx lensi eğer fokal aralığı yeterli diyorsan kesinlikle tavsiye ederim.Diğer lenslerden kesinlikle bariz şekilde üstün olduğunu gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim.

Yukarıda verdiğim linklere bakarak ve bulabileceğin diğer örnekleri de inceleyerek seçim yapabilirsin. Ben sadece kullandığım 28-135 lensten çok memnun olduğumu belirttim. Seçim sana ait.

Tarih: 20 Ekim 2005, 18:01 - İp: yok
omerk
omerk (üye)

28-135 kullandığı lens ile alt seviye bu Sigma tarafındanbile bu şekilde değerlendirilmekte ve bu yüzden oldukça ucuz bir lens.

28-300hepsi bir arada gibi düşünebilirsin. Kullanığı malzeme 28-135den daha kaliteli.

Eğer daha keskin daha canlıve geniş açıyıda içine alacak sonuçlar almak istersen
Sigmanın 18-50 F2.8 lensini ve ikinci kademe 55-200 F4 lenslerini kullanabilirsin.

Ucuz olsuna kaçarsan ozaman tekbir lens ile bunu çözebilirsin oda 28-300 sigma ....

Nikon 18-70 Sigma18-50den oldukça kötü sonuçlar vermekte ama 17-35 nikon mükemmel.
Sonuçta bu lenslerinhepsini çeşitli zamanlarda dğişik fotoğraflarla denedim ve görüşüm budur.

Tarih: 20 Ekim 2005, 18:36 - İp: yok
  • 1