ekmekvegul
ekmekvegul (üye)
Eskişehir / Amatör

Raynox Dcr 150 İle Macro Çekim

Merabalar.benim fuji 9500 makinam var ve raynox dcr 150 lens aldım

Fakat hala kaliteli macrolar cekemiyorum neye dikkat etmem gerek.Lens beklediğim gibi değilmiş yani çok az yakınlaştırıyo anlamıyorum bile ne farketti lenssiz çekimle.
Kaç kat yakınlaştırıyoki

Tarih: 7 Temmuz 2009, 14:54 - İp: 88.***.**7.182
umut1993
umut1993 (Objektif)
Bursa / Amatör

makinenin optik zoomu en sona getirin. 10-15 cm den çekin başka yapılacak bir şey yok yakınlaştırma konusunda benim bildiğim.

Tarih: 7 Temmuz 2009, 23:06 - İp: 88.***.**6.115
ekmekvegul
ekmekvegul (üye)
Eskişehir / Amatör

ya iyide macro modu açıyorum lens takılmısken optik zoomu en sona getirince ne kadardan cekersem cekeym obje anlasılmıcak kadar bulanık gözüküyo

Tarih: 8 Temmuz 2009, 00:02 - İp: 81.***.**9.11
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

DCR 250 kullandım..
optik zoom u sona getirip denklaşöre yarım basıp makineyi ileri geri hareket ettirerek ekranda netleyince çekiyordum.
Fokuslamanız biraz zor olabilir.

Ben genelde f11 de 1/320 1/400 gibi flaşlı çekimler yaptım gün ışığında.
Ayarları tutturabilirseniz güzel çekimler yapabilirsiniz.

DSLR ile daha rahat netliyor bence.

Tarih: 8 Temmuz 2009, 00:05 - İp: 78.***.**2.25
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Onu şöyle yapabilirsiniz. Önce sona getirmeyin objeyi bulduktan soonra netleme yaparak zoom u sona getirin..

Tarih: 8 Temmuz 2009, 00:08 - İp: 78.***.**2.25
ekmekvegul
ekmekvegul (üye)
Eskişehir / Amatör

Yok beceremiyorum .

Tarih: 8 Temmuz 2009, 00:14 - İp: 81.***.**9.11
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Zor bir şey değil. Makinenin otomatik netleme yapmasını beklemeyin. Mkineyi ileri geri hareket ettirerek siz netleme yapın. Manuel netlemeye alabilirsiniz makineyi.

Aşağıdaki fotoyu Raynox DCR 250 ve Panasonic Fz50 ile çekmiştim. Deneye deneye ayarlarsınız bence. DCR 150 yi kullanmak daha kolay olmalı.

Tarih: 8 Temmuz 2009, 00:21 - İp: 78.***.**2.25
ekmekvegul
ekmekvegul (üye)
Eskişehir / Amatör

denemeye calısıyorum birde gündüz ısıgıyla denerim

Tarih: 8 Temmuz 2009, 00:40 - İp: 81.***.**9.11
ekmekvegul
ekmekvegul (üye)
Eskişehir / Amatör

Of sinir oldum ya ne kadar beceriksizmişim ben

Yani sıfır bilgim var bu konuda.

lensi takıp makinanın macro modunu açıcam ama 10 cm deil yani 1cm den macro modu açıcam.

objeyi netleyip optik zoom sona getirip cekicem
yanlıs yapmıyorum deilmi

heralde sorun netleyememde naparsam yapaym macro modda cok az optik zoom yapsam bile netlik gidiveriyo

Tarih: 8 Temmuz 2009, 01:20 - İp: 81.***.**9.11
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Macro modu açmanıza gerek yok.
Manuel fokusa alın makineyi. Otomatik fokus yapabileceğini sanmıyorum.

Önce lensi takın. Daha sonra makineyi manuel moda alın. Flaşı açın. Mesela f11 ve 1/320 ye ayarlayın. (F11 dememni sebebi alan derinliğinin biraz artması)

Şimdi ekrandan bakarak makineyi ileri geri objeye doğru hareket ettirerek net anı yakalamaya çalışın. Objeyi gördüyseniz objeyi kaybetmeden zoom u sona doğru getirin. Şimdi makineyi ileri geri ayarlayarak en net anı yakalayıp denklaşöre basın.

Ya yarım basılıyken makineyi ileri geri hareket ettirip net noktayı bulunca tam basın.
Ya da manuel fokusa alıp net pozisyona gelince denklaşöre basın.

Makro moduna getirmenize gerek yok. Zaten flaşlı denerseniz gece de deneyebilirsiniz.

Ancak netliğe yakın bir hale getirmişseniz makine de fokus yapabilir belki. Size kalmış.

Ben denemelerimde çok zor çekimler yaptım. Netlemeyi dediğim şekilde yaptığım için makine azıcık ileri yada geri kaçsa yanlış yere odaklıyor. 10 - 15 pozdan belki bir ikisini ancak istediğim yere odaklayabilmişimdir.

Tarih: 8 Temmuz 2009, 05:06 - İp: 78.***.**2.25
ekmekvegul
ekmekvegul (üye)
Eskişehir / Amatör

evet şimdi biraz olmaya başladı anladım sanırım teşekkür ederim

Tarih: 8 Temmuz 2009, 12:30 - İp: 81.***.**9.11