iirrffaann
iirrffaann (üye)
İstanbul / Amatör

Polarize Filtre Ve Görüntü Kalitesi

Değerli arkadaşlar. Elimde Canon marka polarize filtre var. kullandiğimda görevini yapiyor (renk yoğunluğu artiyor ve yansımalar yok oluyor) ama görüntü kalitesi ölüyor. Sanki manual focus ta focus yapmadan çekmişim gibi. Örneğin 75-300mm iii lensimle 300 mm f/8 de raharlikla okuyabildiğim yazi okunmaz oluyor (tripodla da denedim ylne berbat, yine okunmuyor) bunun sebebi nedir? En kaliteli polarize filtrede bile bu sorun az da olsa varmidir yoksa benim filtremden mi kaynaklaniyor?

Tarih: 31 Temmuz 2012, 18:45 - İp: 188.***.**3.59
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Ya filtre kalitesiz, ya da circular değil, lineer polarize ve odaklamayı bozuyor. Filtre eski mi ?

Normal şartlarda en kötüsü bile dediğiniz ölçüde etkelemez .

Tarih: 31 Temmuz 2012, 20:54 - İp: 85.***.**5.73
iirrffaann
iirrffaann (üye)
İstanbul / Amatör

circular nasil oluyor ? Bendeki döndurulerek ayarlanabiliyor yani mesela 90 derece civarında cevirince yansımalar yok oluyor bi o kadar daha cevirince eski haline dönuyor etkisi geçiyor ve yansıma geri geliyor. (yan apartmanın camında denemiştim. Circular olup olmadigini nasil anlayabilirim. kusura bakmayin ipad ten yaziyorum bazi karakterleri yapmiyorum.

Tarih: 31 Temmuz 2012, 21:40 - İp: 188.***.**3.59
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Polarize filitrede çercevenin üzerinde çeşidi belirtilir,

PL yazan filitreler Lineer Polarize filitreyi ifade eder sadece filmli makinalarda ve bazı compact dijital makinalarda kullanılır.

C-PL veya PL-C yazanlar sirküler (cirküler) polarize olduğunu belirtir dijital makinalarda bu filitre kullanılır.

Sizinki sanıyorum lineer.

#evrendemir' tarafından 31.07.2012 22:50:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Temmuz 2012, 22:48 - İp: 78.***.**9.158
iirrffaann
iirrffaann (üye)
İstanbul / Amatör

CPL yazıyor. Markasi da Canon. Neden böyle oluyor? Kalitesiz, bilinmedik bir marka da değil ki. Tabi ne kadar orjinal orasını Allah bilir. Zaten Canonun CPL filtresi varmi ondan bile emin değilim. Sizce neden?

Tarih: 31 Temmuz 2012, 22:54 - İp: 188.***.**3.59
iirrffaann
iirrffaann (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaslar bi bilen yokmu. B+W nin polarizesini buldum. Onu alsam sorun çözülürmü ? Çünkü polarize filtre takili degilken bir problem yok.

Tarih: 1 Ağustos 2012, 18:34 - İp: 94.***.**1.124
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Şuraya exif bilgileri üzerinde bir filtreli bir de filtresiz çekilmiş iki fotoğraf yüklemek çok mu zor geliyor? Hayalimizde canlandırarak mı anlamak zorundayız sorununu?

Tarih: 2 Ağustos 2012, 12:12 - İp: 213.***.**5.242
iirrffaann
iirrffaann (üye)
İstanbul / Amatör

Anlaşilmasi zor, gormden anlamasi imkansiz birşey soyledigimi sanmiyorum. filtreyle cok bulanik ama filtresiz normal çekiyor diyorum. Birde b+w nin filtresini buldum 145 liraya. onu alsam sorun ortadan kalkarmi diyorum.
Bu sitede ters cevap vermekten haz alan insanlar var.
Bilmiyorsan geç git kardeşim. Her mesajınızda prim mi aliyorsunuz. yazanaksaniz da adam gibi birşey yazin

Tarih: 2 Ağustos 2012, 12:59 - İp: 178.***.**7.233
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Anlaşilmasi zor, gormden anlamasi imkansiz birşey soyledigimi sanmiyorum. filtreyle cok bulanik ama filtresiz normal çekiyor diyorum.

Bu kadar bilgi yeterli diyorsan cevap belli. Filtreyi değiştir.

Tarih: 2 Ağustos 2012, 13:43 - İp: 213.***.**5.242
iirrffaann
iirrffaann (üye)
İstanbul / Amatör

yalnızca bu cevabı istiyordum. emin olmak istedim. teşekkurler.

Tarih: 2 Ağustos 2012, 14:59 - İp: 178.***.**7.233
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

İrfan bitpire haklı örnek fotoğraf yüklesydin daha doğru ve tatminkar cevaplar alırdın.
Sadece senin anlatımına göre sorunu anlayıp doğru tavsiyede bulunmak çok zor.

Tarih: 2 Ağustos 2012, 15:47 - İp: 78.***.**2.63
  • 1