oosan
oosan (üye)
Ankara / Amatör

Pentax Lens İncelemesi

Pentax Lens İncelemesi
Linklerde 4 adet farklı lens ile aynı şartlarda çekim yapılmıştır. Özellikle pentax kullanıcıları iiçin ncelemek ve olası tercihleri görmek açısından umarım faydalı olur. Farklı 4-5 lens ile daha uygulamayı ya yarın ya diğer gün göndereceğim.

Ekipman
Pentax K10D
Pentax SMC-M 50mm f/1.7
Pentax SMC-DA 18-55mm f/3.5-F5.6 AL
Tamron AF 28-200mm f/3.8-5.6 LD IF
Vivitar 2X MC Konverter

exif bilgileri mevcuttur.

http://www.oguzhanguzel.com/50mmpentax.jpg ( Pentax SMC-M 50mm f/1.7 )

http://www.oguzhanguzel.com/18-55mmpentax.jpg ( Pentax SMC-DA 18-55mm f/3.5-F5.6 AL )

http://www.oguzhanguzel.com/28-200_tamron.jpg ( Tamron AF 28-200mm f/3.8-5.6 LD IF )

http://www.oguzhanguzel.com/50mmve2xconv.jpg ( ( Pentax SMC-M 50mm f/1.7 + Vivitar 2X MC Konverter )

NOT: Çekimleri aynı şartlarda yaptım fakat PC de açınca fark ettim bu Pentax SMC-DA 18-55mm f/3.5-F5.6 AL lens ile olan çekim çok soft çıkmış yarın tekrar deneyeceğim. Bu kadar soft olmaması lazım belki odaklamada bir sorun vardır. Yoksa daha keskin ve daha nettir.

Tarih: 1 Mart 2007, 10:03 - İp: 88.***.**2.95
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

harika bir çalışma..tebrikler

Tarih: 1 Mart 2007, 14:22 - İp: 88.***.**6.143
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Eline sağlık oosan

Phil Askey ile akrabalık var mı?

Mümkün oldukça farklı lensle tekrarlama fırsatın olursa çok daha verimli olacaktır.. Bu arada kit lens ile tekrar çekimi merakla bekliyorum

Tarih: 2 Mart 2007, 11:51 - İp: 213.***.**6.250
oosan
oosan (üye)
Ankara / Amatör

Evet kit lens ile tekrar çekim yaptım fakat sonuç aynı.Lenste herhangi bir kir parmak izi odaklamada sorun vs.. yok. F5,6 yaptığım çekimi kit lens için bir de F9 da denedim ve sonuç güzel.Nedenini bilmiyorum ama kit lens F8 den sonra kendine geliyor. Bunu altındaki çekimler kötü idi.Yeni lenslerle çekimler yolda...

Tarih: 2 Mart 2007, 14:58 - İp: 88.***.**3.41
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Bir soru...

değerlendirme listesindeki ilk lens acaba şunlardan hangisi acaba?

Tarih: 2 Mart 2007, 16:08 - İp: 213.***.**6.250
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Üstteki. Alttaki M değil. Diyafram bileziğinde A var.

Tarih: 2 Mart 2007, 21:20 - İp: 77.***.**3.34
hisli
hisli (üye)
Yurtdışı / Amatör

yok ikisi de degil, sanirim bu:

Tarih: 2 Mart 2007, 21:31 - İp: 195.***.**8.198
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Evet o. Bende de var aynısı. Hisli çok oluyorsun ama. İki gol attın bana.

Tarih: 2 Mart 2007, 21:34 - İp: 77.***.**3.34
oosan
oosan (üye)
Ankara / Amatör

evet HİSLİ senin gönderdiğin fotoğraftaki lens doğrudur. Çok başarılı buldum yalnız lensi. Hem ucuz hem kaliteli görüntü...

Tarih: 2 Mart 2007, 21:42 - İp: 81.***.**8.90
hisli
hisli (üye)
Yurtdışı / Amatör

yok olur mu ne demek gol mol

bu M kodlu lensleri K100d`de kullanirken yapmamiz gereken her hangi bir sey var mi? pozlamayi nasil yapiyoruz? hangi modlar da calisiyor makina Av`yi tanimiyor sonucta, manuel mi giriyoruz bir sekilde? internette karisik seyler okudum bu konuda kafam karisti baya. bugun gelmis ebayden ismarladigim SMC M 75-150 F4 lensim helacan yaptim

Tarih: 2 Mart 2007, 21:45 - İp: 195.***.**8.198
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Mf lenslerle makine şu şekilde çalışıyor. Objektifinizin diyafram halkasında A konumu varsa diyafram öncelikli, enstantane öncelikli ve manuel modlarda çekim yapabiliyorsunuz. Diyafram halkasında A konumu yoksa Av,Tv ve P modlarının hepsi Av (diyafram öncelikli) oluyor ve siz diyaframı kaça ayarlarsanız ayarlayın farketmiyor hep en açık konumda kalıyor, siz perde hızını ayarlıyorsunuz. Burada Alan derinliği kontrol düğmesi size pozlamada yardımcı oluyor. Alan derinliği kontrol düğmesini çevirdiğinizde Vizörde olması gereken pozlama değerinden kaç stop + veya - sapma olduğunu gösteriyor siz de sıfıra gelecek şekilde enstantaneyi ayarlıyorsunuz. Ancak hemen belirteyim pozometre bu yöntemde çok doğru çalışmıyor. Bu birinci yöntem. İkinci yöntem ise M modunda çekmek ki bu modda kullanım çok daha kolay. M moduna aldınız mı diyafram, bilezikten ayarladığınız gerçek değerinde oluyor ve şöyle de bir güzellik sunuyor. AE-L tuşuna bastığınızda seçmiş olduğunuz diyaframa uygun enstantane süresini otomatik olarak veriyor ve vizörde gösteriyor. Yani siz diyaframı belirledikten sonra yapmanız gereken önce AE-L tuşuna ardından da deklanşöre basmak. Bu yöntemde pozometre de doğru çalışıyor ve sonuçlar gayet güzel oluyor.

Tarih: 2 Mart 2007, 22:47 - İp: 77.***.**3.34