petronius
petronius (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax Fa 77mm Vs da 70mm Limited

beyler açıkçası bir prime lens almayı düşünmekteyim k10dme

ama kafama takılan sorular var.

öncelikle portre çekimleri için istiyorum bu lensi. insanlarla çalışmayı seviyorum.

şimdi sorum şu photozoneda garip sinir bozucu bişi gördüm.

photozone 77mm

burdaki purple fringing dedikleri olay tam olarak nedir.
Please don't let you put off by this problem though. This happens only in extreme contrast situations when the bright portion is at or beyond the contrast latitude capabilities of the sensor.

böle demişler ama anlamadım tam olarak

70 mm nin ise mtf grafiği 77mm kadar iyi değil.

şimdi ne düşünüyorsunuz. portre çekmek için en iyi tercih ne olur dersiniz?. yani ne düşünüyorsunuz dediğim gibi FA serisini galiba ff makinelerdede kullanabilicez DAlar kullanılmıyor. siz nasıl bir tercih yaparsınız.

arkadaşıma amerikaya gidicek birşey aldırıyım diye düşünüyorum yoksa kalıcak valla.

Tarih: 5 Haziran 2007, 20:42 - İp: 85.***.**3.169
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

DA 70mm bizim makinaya daha uygun gibi görünüyor, ayrıca genel anlamda ve kenar keskinliğinde daha iyi teknik olarak. Ama daha pahalı olmasına rağmen ben FA 77mm alırdım. Çünkü portrede bunlardan daha çok FA 77mm'in verdiği şekilde bokeh önemli benim göz zevkime göre. purple fringing olayına takılma yazdığına sadece çok kontrastlı ortamlarda oluşuyor, JPEG çekmeyeceksin herhalde bu makina ve bu lensle, DNG'den JPEG dönüştürürken purple fringing'i düzeltmek tek tuş. Amerika'ya gidecek tanıdığım olsaydı 77 mm'yi çoktan almıştım.
Portre için, hafızamın bir yerinde kalan bilgi kırıntılarına göre 1.5 croplu makinalarda 55mm-66mm arası lensler yüz oranlarını değiştirmeyen FOV veriyormuş. Çıkacağı duyurulan DA 55mm f:1.4 için bekleyip görmek, karşılaştırmak anlamlı olabilir. 77mm bana uygun, belki burunları biraz küçük gösterir

#hamsikoy' tarafından 06.06.2007 12:34:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Haziran 2007, 23:38 - İp: 88.***.**0.103
petronius
petronius (üye)
İstanbul / Amatör

yani hamsiköy öle bir yazmışın ki

şimdi 77yi mi alıyım 70 i mi .

purple fringing tam olarak ne bide.

yani bide şunu sorayım 55 mm yi bekliyim mi? peki
öbür alıcağımdan daha verimli olur mu ?

Tarih: 6 Haziran 2007, 00:02 - İp: 85.***.**3.169
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

purple fringing işte bu:
77mm fotoğrafların hepsini böyle çıkartır anlama sakın. Kontrastı bu derece abartılı ortamda (ağaç şiyah, hemen üstü ise patlamış) tüm lenslerle oluşabilir (bu fotoğrafın exif bilgilerine bak istersen, bu kadrajda, kullanacak ND filtrem yoksa bile yanımda, en azından ISO'yu 100'e alırdım, belki lens gelene kadar ISO'yu 50'ye bile çekebilecek yazılım çıkar. Burada özellikle bunu oluşturmak istemişler. Destekliyorum adamları belki fiyatı düşer meretin) alıp almamayı etikleyecek bir şey değil, düzeltmesi tek tuş olayı!

#hamsikoy' tarafından 06.06.2007 00:49:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Haziran 2007, 00:12 - İp: 88.***.**0.103
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

DA 55mm f:1.4 haberi olmasa, benim zevkime uygun alınacak ilk lens FA 77mm.
Çıkacak lensin ne performans göstereceğini şimdiden bilmemize imkan yok. Beklediğimize değebilir de değmeyebilir de. İşin bu yönü kumar.

70 mi 77 mi dersen:

sadece keskinlik meraklısı + genç birisi isen DA 70 mm;

önemli olan kadrajın tamamının verdiği histir + bokeh kalitesi fotoğrafı asıl gösterendir diyorsan + klasik birisi isen yada ilerde mutlaka full frame çıkar, çıkarsa mutlaka hemen alırım ve bu lensi de eski makinayla vermem ölene kadar kullanacağım diyorsan 77mm.

#hamsikoy' tarafından 06.06.2007 12:36:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Haziran 2007, 00:23 - İp: 88.***.**0.103
  • 1