didan
didan (üye)
Yurtdışı / Amatör

Objektifin İcindeki Toz Sorunu

Selamlar.
Tamron 28-200mm Aspherical XR (IF) F/3.8-5.6 Macro objektifim var..

fakat ufak bi sorun var objektifin icinde bir kac tane toz tanecigi var bu nasil temizlenir ?

arkasindan elektrik supurgesi ile cektirmeyi denedim (bazilariniz oha diyebilir ama baska carem yoktu ,zoom yaptirinca arka taraf aciliyor ordan hava cektirdim..)
i ih hic bir sey olmadi tozlar duruyor

on taraftaki lens cikar diye dusundum on tarafta centik var ordan sokmeye calistim.. yerinden kimildamiyor..

nedir bunu temizlemenin caresi? basiniza bu tur bi sorun geldi mi geldiyse nasil cozdunuz ?

tesekkurler.

Tarih: 29 Ağustos 2006, 14:37 - İp: 195.***.**4.54
iborotti
iborotti (üye)
Yurtdışı / Amatör

kücücük pompalar var yada körükler onlarla cıkarabilirsin fotograf malzemelri satan yerlerde de bulunuyor cekecek birsey degil de ufleyecek birsey bulman lazım ki cıkartasın

Tarih: 29 Ağustos 2006, 16:15 - İp: 83.***.**1.112
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Genelde her lensin başına gelebilen bir olay. Dert etmene değmez. O toz zerreleri resimlerde katiyen görülmez çünki fokus dışında kalıyor. Benim tavsiyem eğer 3-5 tane ise öylece bırak daha sonra ön camını profosyonel bir arkadaşa söktürüp tozları temizletirsin.

Tarih: 29 Ağustos 2006, 16:16 - İp: 213.***.**5.69
didan
didan (üye)
Yurtdışı / Amatör

cevaplar icin cok tesekkurler..

objektifin ic tarafinda oldugu icin tozlar temizlemek imkansizdi..
neyse on tarafindaki plastik halkayi cikardim (marka yazan)
hemen arkasinda 3 adet 2mm vida gorundu .. onlari söktüm
ön cam komple geldi.. daha sonra ic taraftaki cami pompa firca yardimi ile temizledim.. hic bir kimyasal surmedim cunku uzeri farkli bi zarla kapliydi..
ön büyütec camida guzelce temizledim (optic cleaner sivisi ile) sonra yerine taktim
objektif resmen baskalasim gosterdi harika oldu icindeki tozlar cok rahatsiz ediyordu..

sonra tekrar monte ettim her seyi yerine sanki ilk aldigim gunku gibi )

Tarih: 29 Ağustos 2006, 20:55 - İp: 81.***.**1.151
  • 1