eco
eco (üye)
İstanbul / Meraklı

Objektif Temizliği

#eco' tarafından 08.04.2013 10:29:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Eylül 2005, 16:38 - İp: 88.***.**6.61
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

güderi aslında yanlış.Ama mantıklı daha iyi bi çözüm de yok gibi.Objektiflerin önü özel maddeyle kaplı.Güderi kullanmak buna zarar veriyor.En iyisi sürekli önünde uv takılı tutmak(ben öyle yapıyorum)Pompalı fırçayla objektifteki tozları temizle.Çok ender de lens solüsyonlarından kullanabilirsiniz.Dikkat edin piyasada bir sürü sahte,dandik solüsyon satan yer var...

Tarih: 28 Eylül 2005, 22:50 - İp: yok
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Analog'un dediği gibi bir UV mutlaka kullan. Temizliğin yanısıra çizilmeleri de önlersin. Temizlik olayına gelince bence güderi çok kötü bir fikir olmasa da söylendiği gibi en iyi seçenek değil. Fikir olması açısından bir link:
http://www.adorama.com/catalog.tpl
Kolay gelsin.

Tarih: 15 Ekim 2005, 18:01 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

evet UV takip cikarmamak lazim.. sonra uv filtresini istedigin gibi temizlersin..

Tarih: 17 Ekim 2005, 11:40 - İp: yok
ba
ba (üye)
Yurtdışı / Stüdyo Fotoğrafçısı

ben UV nin kullanılmasından yana değilim doğrusu. nedenine gelince, diyelimki oldukça kaliteli bir lens almışsınız, ve tabiki bayağı da para saymışsınız.. e ne anladım ben şimdi, bunca para ver, ne için basit bir camı önüne takmak için...
dolayısıyla eğer kaliteli bir objektiviniz varsa kullanmamanızı öneririm.

Len temizligi her zaman büyük bir sorundu benim için. Ama artık değil.

size önereceiğim bü küçük ve ucuz aleti bir alın... sonuçlarınızı kendiniz göreceksiniz..

Hama'nın çıkardığı objektiv temizleme kaleme. Üstelik çift taraaflı çalışıyor kalem. bir yanı kavuçuğa benzeyen bir maddeden yapılmış temizleme aleti, diğer yanı da tozları almak için fırça.. tek kelimeyle SUPER arkadaşlar...
HAMA LENS PEN, burda yani almanya da 10-15 euro arası.

eco
eco (üye)
İstanbul / Meraklı

internette bir alışveriş sitesinde görmüştüm ama alayım mı almayayım mı diye tereddüt içinde kalmıştım. o halde tavsiyenize uyarak alıyorum

Tarih: 20 Ekim 2005, 09:22 - İp: yok
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

E peki o kadar para sayıp aldığın lens çizilirse ne yapacaksın? O "cam parçası" dediğimiz şey yüzlerce dolar vererek aldığımız lensleri koruyor. Bunu da es geçmemek gerek.

Tarih: 20 Ekim 2005, 15:43 - İp: yok
eraxius
eraxius (üye)
Ankara / Amatör

kesinlikle makinamı alır almaz aldığım uv filtremi hiç çıkarmadım lenspen de var ama sadece çok zor leke olursa onu kullanıyorum bi uv filtresinin görüntü kalitesini o kadar etkileyeceğini zannetmiyorum yukarıda da denildiği üzere bi objektifi kaybetmektense bi filtreyi kaybederim daha iyi....

Tarih: 25 Kasım 2005, 23:49 - İp: 85.***.**0.125
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Ben HAMA nın lens kağıtlarını kullanıyorum...memnunum..lakin bunu bir zararı varmıdır..bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim

Tarih: 28 Aralık 2005, 00:53 - İp: 85.***.**1.223
enes82
enes82 (üye)
Antalya / Amatör

ya benim sony dsc w7 digital camera var.sizin anlttıklarınıza göre ve sonrada okuduklarıma göre ben bunun lensine gelcek her türlü zararlı temziliği yapmışım.yanlışlıkla lensine dokunduğum için parmak izi kalmıştı bende pamukla sildim o da olmayınca camsil ile sildim.ya ben ne biliyim bu akdar ciddi bişi odluğunu.onu bunu silme hiç bişi temzilemiyo.şimdi paronoyak olcam fotoları eskisi gibi çekmiyo gibi geldi.psikoljik mi bilmiyorum.şlimdi bu lense zarar gelip gelmdeiğini ben nasıl anlıcam bu bir...
ikincisi: zarar geldiyse bu markada digital kamera lensi satılırmı?ve ne yapmama gerkir lütfen yardım edin
3.sü [

Tarih: 28 Aralık 2005, 18:29 - İp: 85.***.**3.131
  • 1