crussor
crussor (üye)
İstanbul / Meraklı

Objektif Sınıflandırması

Herkese Selam,
Öğrenmenin sonu yok gerçekten. Sonsuz bir evrende sonsuza ulaşmaya çalışıyoruz. Ama bunun için sonsuzu tanımlayabilmeliyim.
Şimdiye kadar hep makine seçimiyle uğraşmıştım, ama o savaşı bitirdim derken, işte buradayım.
Neyse fazla konuşmayayım. Evet, bir objektifin macro mu, tele mi yoksa geniş açı mı olduğunu nereden anlayacağım? Ben şu ana kadar hep odak aralıklarından olduğunu sanmıştım. Ama objektif çeşidi arttıkça aklım karışmaya başladı. Yani tabii ki odak aralıklarıyla ilgili, ama nasıl? Mesela 50mm f/1.4D normal lens olurken nasıl 60mm f/2.8D micro oluyor?
Bu konuda bana yardım ederseniz sevinirim.
Şimdiden Teşekkürler.

Tarih: 8 Aralık 2004, 10:54 - İp: yok
crussor
crussor (üye)
İstanbul / Meraklı

Arkadaşlar bu konuda bizi bilgilendirecek kimse yok mu aramızda ??

Tarih: 10 Aralık 2004, 02:13 - İp: yok
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

35mm formatndaki makinalarda 24x36mm film kullanılır.Bunun köşegeni 43mm.dir.Normal odaklı objektif objektifin takılı olduğu makinanın kullandığı filmin köşegen uzunluğuna eşit olan objektiftir.35mm formatındaki makinanın normal objektifi 43-50mmdir.Bu objektif insan gözünün görüş açısına en yakın objektiftir.Bunun altındaki objektifler geniş açıdır.Çünkü daha geniş bir alanı görür.Üzerindekilerde tam tersi.Orta format makikinalarda normal objektif 50mm değildir.Örneğin 45x60mm de 75mm normal objektiftir.Çünkü köşegeni 75mmdir.Orta formatta 50m geniş açılı bir objektiftir.60x60mm filmde 110-120mm normal objektiftir...

Tarih: 10 Aralık 2004, 15:15 - İp: yok
crussor
crussor (üye)
İstanbul / Meraklı

Çok yaşa analog (slogan gibi oldu ya )
Söylediklerin gerçekten çok önemli şeyler. Ama yalnış anlamadıysam Slr makinalar için konuşuyorsun. D-SLR'lerde durum nasıl peki? Çünkü onlarda film çapı yok. Bir fikrin var mı?

Tarih: 10 Aralık 2004, 23:38 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

dijitallerde de film boyutuna eşlemek için odak çarpanını veriyorlarya
canon 1.6x
nikon 1.5x

Tarih: 11 Aralık 2004, 03:15 - İp: yok
crussor
crussor (üye)
İstanbul / Meraklı

Şimdi oldu. Sağol kobra, yine yardıma yetiştin, sen de sağol analog.

Tarih: 11 Aralık 2004, 09:37 - İp: yok
  • 1