serhad
serhad (üye)
Ordu / Doğa Fotoğrafçısı

Objektıf

arkadaslar merhabalar doga fotografcısının manzara cekımlerınde genelde kullandıgı objektıf nedır genelde .....sevgılerımle

Tarih: 1 Eylül 2004, 16:02 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

kişiden kişiye değişir ama 24mm yada 28mm geniş açılı sınıfa giren lensler olabilir

Tarih: 1 Eylül 2004, 18:37 - İp: yok
catserver
catserver (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu konuda bir genelleme yapmak aslında yanlış olur. Çünkü doğa fotoğrafçılığı da geniş bir alandır. Önemli olan senin ne çekmek istediğin.

Örneğin ben Minolta x500 Makinamda 70-210 mm. objektif kullanıyorum. Ayrıca 50 mm. de objektif te kullanıyorum.

Tarih: 3 Eylül 2004, 15:39 - İp: yok
exif22
exif22 (üye)
İstanbul / Amatör

sn.serhad

Portre deseydiniz 105mm 135 mm tele derdim ama , doğa ve manzara çekimlerinde her türlü objektifi kullanma imkanı var.

Tarih: 4 Eylül 2004, 18:30 - İp: yok
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşların dediği gibi doğa fotoğrafçıloğı çok geniş bir dal.Manzara çekerken alan derinliği fazla olduğu için geniş açı lensler tercih edilebilir.Bununla birlikte yanına yaklaşmanın mümkün olmadığı yerlerde veya tehlikeli hayvanların bulunduğu yerlerde dar açı lensler kullanılır.Portre için 80-135mm iyi sonuçlar verir.Bunda bile çok fazla bir lens aralığını söylüyoruz.Sanırım sen yeni lens almak istiyorsun ve ne alacağını bilmiyorsun.Üzgünüm ama 24mm den 300mm ye kadar bütün lensleri devamlı kullanıyoruz.Bunları önem sırasına koyamayız..

Tarih: 5 Eylül 2004, 12:55 - İp: yok
gezgin
gezgin (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

ilk lenslerini almaya başlıyorsan ve anladığım kadarı ile bu konuda fazla teknik bilgiye sahip değilsen;

ilk önce 28-105, 28-135 gibi çok amaçlı bir lens al
sonra 70-200, 70-300 gibi bir zoom lens al
sonra bir X2 convertor alır, 300mm zoom'u 600mm yaparsın
zaten bu arada ihtiyacın olan diğer lensleri kendin belirlerleyecek seviyeye gelirsin.
ama sana tavsiyem mutlaka bir 50mm lensin olsun ve 50mm'nin tadını yakalamayı öğren.

Tarih: 9 Eylül 2004, 22:41 - İp: yok
  • 1