ufukakyildirim
ufukakyildirim (üye)
Antalya / Meraklı

Nikon Mu Sigma mı ?

merhaba
18-200 lens almayı düşünüyorum nikon yada sigma olacak ama uçurum denecek lens fiyat farkı var acaba bu iki lens ile aynı yerin çeksek fotoğraf sonuçlarıda farklı çıkarmı
yani makine aynı ama lensler farklı olsa fotoğraf netlik sorunu olurmu nikon ile sigma arasında
yardımlarınız için şimdiden tşk.ler

Tarih: 18 Ekim 2007, 13:47 - İp: 88.***.**4.188
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba, ben de bir süredir bu objektifleri inceliyorum. Yabancı forumlarda okuduğum kadarıyla, öncelikle söyleyeyim, Sigma ve Tamron (Tamron'un da 18-200'ü var) Nikon'la karşılaştırılacak lensler değiller. Nikon VR (sallantı engelleyici sisteme sahip) bir objektif, telede daha açık bir diyaframa sahip ve optik kalitesi çok daha yüksek, diğer 2 markadan. Bu tür objektiflerde fazla optik zoomun önerilmemesine rağmen Nikon'un bu objektifi çok tutuluyor. AF'unun görece hızlı, resimlerinin keskin ve renklerinin doygun olduğu vurgulanıyor, ve parasını hakeden bir objektif olduğu söyleniyor. Ben kendi adıma Sigma ve Tamrona hiç bakmıyorum, ilk fırsatta bir Nikon 18-200 alacağım. Evet, fiyatı Sigma ve Tamron'un 2 katı, ama kesinlikle değer bence....

Tarih: 18 Ekim 2007, 18:55 - İp: 195.***.**0.251
sigmafoto
sigmafoto (üye)
İstanbul / Firma

Sigma 18-200 OS lensin NIKON için uyumlu olan modeli kasım ayı içerisinde satışa sunulacak.

Tarih: 19 Ekim 2007, 15:32 - İp: 213.***.**7.138
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Sigma 18 - 200'ü Pazarbeye sorun o iyi bilir . Birde sigma ve nikonu karşılaştırmak ferrari ile hacı muratı karşılatşırmak gibi geldi bana.

Tarih: 19 Ekim 2007, 16:56 - İp: 81.***.**1.140
ufukakyildirim
ufukakyildirim (üye)
Antalya / Meraklı

sanırım tercihimiz nikon olacak

Tarih: 20 Ekim 2007, 01:56 - İp: 88.***.**8.15
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

tedirgin nikonun 18-200 vr objektifi biraz pahalı bir objektif.sigmanın yeni cıkardıgı 18-200 OS (vr nin sigma versiyonu) yi de incelemende yarar var.baska bir forumda kullanıpda gayet memnun olan lens konusunda tecrubeli bir arkadas tavsiye ediyordu.

Tarih: 21 Ekim 2007, 14:21 - İp: 85.***.**8.121
sigmafoto
sigmafoto (üye)
İstanbul / Firma

Sevgili hata pazarbeyin lensi 18-200 değil 28-300mm idi. Ayrıca teknik servisten lensin hatalı olmadığı raporu geldi.
bilgilerinize

Tarih: 22 Ekim 2007, 09:58 - İp: 213.***.**7.138
emre563
emre563 (üye)
İstanbul / Meraklı

photozone.de sitesinin yaprtığı inceleme ve test sonuclarında nikon 18-200 ün distorsiyon değerleri vasat. özellikle 18 ve 24 mm de cok fazla. vignetting de F8 in altındaki diyafram değerlerinde biraz yüksek. bununla beraber chromatic aberration değerleri de hemen her odak uzaklığında ve diyafram değerinde bu fiyattaki bir lens için cok yüksek. keskinlik zaman zaman fotoğraf merkezinde yüksek olsa da kenarlarda ve köşelerde genel olarak çok iyi değil.

sigmanın da titreşim azaltıcılı 18-200 lensi performans acısından cok farklı değil hemen hemen aynı hatta keskinlik fotoğrafın merkezi dışında nikona göre çok daha düşük.

tamrona gelince acık diyafram değerlerinde vignetting iki lensten de daha başarısız sonuclar vermiş. keskinlik odak uzaklığı 200mm ye yaklaştıkca yine iki lensten de daha kötü.

chromatic aberration değerleri de yine iki lensten de daha yüksek. yani alınacaksa ilk tercih nikon iki sigma olur ama nikon bile bu 18-200 pazarında bu paraya değmez gibi geliyor. yani geniş acısı yüksek distorsiyon nedenleriyle can sıkıcı durumda ve tele olarakda keskinlik sadece merkezde yüksek ki 200mm yaklaştıkca keskinlikde düşme var.buna ek olarak nikon 18-200 lens makinenin burnunu aşağı cevirince aşağı doğru kendiliinden akmaya başlıyor ve bu da en cok şikayet edilen sorunu olabilir..

yerinde olsam geniş acı için başarılı bir lens secer ve tele içinde nikon 70-300 ıf af-s vr yi tercih edeirm.

#emre563' tarafından 26.10.2007 02:14:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Ekim 2007, 02:11 - İp: 85.***.**7.150
  • 1