fluxus
fluxus (üye)
Yurtdışı / Amatör

Nikon D90 İcin Objektif Alternatifleri

Merhaba,

Kit olarak aldigim D90(+18/105 objektif) icin asagidaki alternatifleri degerlendirip almayi dusunuyorum. Yurtdisinda yasiyorum ve TR'deki fiyat alternatiflerini cok bilemiyorum ama bugun kontrol ettigim bir iki site de bulundugum yerle arada cok fark olmadigini fark ettim. Nikkor lensler icin fiyatlar esdeger Tamronlara gore oldukca pahali (tam esdeger degil tabi sonucta).

Bir de asagida listeledigim objektiflerle su alti cekim yapan varsa yorum yazabilir mi ?

Son olarak kitle gelen objektifin sadec biraz daha uzerinde zoomlama yapabilecegim Tamronlardan herhangi birini alip almamam konusunda kararsizim, sizlerin gorusleri nedir ?

Tamron (her ikisinde de VC yani titreme onleme var)
18-270 3,5/6.3 Di II VC LD Aspherical (IF) Macro
28-300 3,5/6.3 Di II VC LD Aspherical (IF) Macro

Nikon
1.8D (ring uzerinden ayarli sanirim) - 1.4G'ye gore 4-5 kat daha ucuz
1.4G

Selamlar,

fluxus

Tarih: 4 Haziran 2010, 06:33 - İp: 116.***.**3.236
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sn. Fluxus, Nikkorların 50mm olduğunu yazmayı unutmuşsunuz

Bence 50mm 1.4G'yi alana kadar 50mm 1.8D'yi alın. Çünkü 1.4G AF-S bir Nikkor lens, yani croplu makineler için. İleride full frame bir makine aldığınızda 1.8D'yi, 50mm olarak kullanırsınız, ha diyaframı o zaman sizi tatmin etmezse, o zaman 50mm 1.4D'yi alırsınız. Geri kalan parayı da güzel bir zoom telefotoya yatırabilirsiniz. bu da 270mm ile 300mm arasındaki farktan fazla bir rakama denk geliyor. Bu sayede rahatça 300mm olanı alabilirsiniz..

50mm olarak ben Canon EF sistem f/1.4 kullanıyorum, ama 1.8 kullanan bir çok kişi, bu lensin oldukça başarılı olduğunu söylüyor. Sitede bu konuda oldukça bilgi de var.

Tarih: 4 Haziran 2010, 17:34 - İp: 58.***.**1.252
fluxus
fluxus (üye)
Yurtdışı / Amatör

kendi kendime yanit vermis gibi olacagim ama neyse.

Malkoc'un yorumlarina tesekkur ediyorum. Sonuc olarak benim de aklima cok yatan Tamron 28-300 objektifi ve 50mm 1.8D Nikkor'u aldim (yillarca kullandigim ve hala da kullandigim Canon A1'imin de uzerindeki 50 mm 1.8 bu arada ve cok memnundum).

Tamron 18-270 objektif ile ilgili olarak soyleyecegim en kritik nokta bu makinanin Cin'de uretilmis olmasi. digeri Japonya uretimi ve elinize aldiginizde kalite farkini cok net hissediyorsunuz. Yine de Nikon lenslerle karsilastirma yapmiyoruz tabi

bu arada sualti fotografciligiyla ilgili olarak da Nikon D90 icin tavsiye edebileceginiz ve ya kullandiginiz memnun oldugunuz ekipman (housing, strobe vs) var mi ? Ben bir suredir Sony T200 ile sualti fotograflari cekiyordum ama dusuk yatirimla strobe vs olmayinca izdirap oluyor tabiki !!

Tarih: 7 Haziran 2010, 06:52 - İp: 116.***.**3.236
  • 1