cerez31542
cerez31542 (üye)
Denizli / Amatör

Nikon D5000 Lens Tavsiye

Mrb. arkadaşlar
Fotoğrafçılğa büyük ilgim var ve 2 ay kadar önce Nikon d5000 18-55 kit lensle birlikte aldım.
Sokak fotoğrafçılığı çok hoşuma gidiyor habersiz çekimler bu yüzden zoom u iyi bir lens almak istiyorum.Macro yu da seviyorum.Biraz araştırdım 70-300mm lensi almam gerektiğini anladım.İçinden çıkamadığım nokta ise şu:

Sigma AF Zoom 70-300mm f / 4.0-5.6 DG
Tamron 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro Lens

bu lensler

Nikon AF-S VR Zoom-NIKKOR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED
bunun yanında çok mu kötü kalır?
Öğrenci olduğumdan dolayı bütçem kısıtlı artılarını eksilerini kullanan arkadaşlar paylaşırlarsa çok memnun olurum.
Saygılar.

#cerez31542' tarafından 10.06.2011 18:44:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Haziran 2011, 18:14 - İp: 88.***.**3.16
cerez31542
cerez31542 (üye)
Denizli / Amatör

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 11 Haziran 2011, 12:58 - İp: 88.***.**3.16
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Mademki öğrencisin, bütçen kısıtlı. Şimdilik 18-55 kit lensi kullan. Her işine yarar. Her türlü fotografı çekebilirsin.
İleride paran olunca kafana yatan bir lensi alırsın.

Tarih: 11 Haziran 2011, 17:30 - İp: 217.***.**9.148
feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

Yazdıklarınızın içnde en kullanışlı lensin Nikon 70-300vr oldığunu düşünüyorum,fiyatına gelince herkeze göre değişir tabi, ancak ucuz bir lens değil.Forumda ki yazıları incelemenizi de tavsiye ederim...

Tarih: 11 Haziran 2011, 19:43 - İp: 212.***.**3.156
cerez31542
cerez31542 (üye)
Denizli / Amatör

lens alacak kadar param var :D ama nikon ile sigma ve tamron arasındaki fark ne, nikon bunlara göre pahalı tamron alsam kalite farkı çok mu olur ?birde sigma nın bi apo olanı bide olmayanı var farkı araştırdım apo olanı daha iyiymiş apo olmayanını alsam 100 dolar fazla verecek kadar fark olur mu ?

Tarih: 11 Haziran 2011, 20:37 - İp: 88.***.**5.104
gokhanz
gokhanz (üye)
İstanbul / Amatör

eğer gerçekten fotoğrafı ve bu çok hoşuna gidiyor.İlk önce şunu bilmelisin.
-elindeki Nikon D5000 'in üzerinde af motoru mevcut değil.
-Her lens alımında üzerinde af-s yani af motoruna sahip lensleri kullanmak zorundasın,he tabi vr(titreşim engelleyici ) sistemini de unutmamak gerekir
-Bu sitede her gün onlarca fotoğraf paylaşılıyor benim tavsiyem bu fotoğrafları izle ve kendini sıkıntıya düşürmeden lens seçimini yapman.
- Bu yazdıklarımı yazıyorum çünkü fotoğrafa büyük umutlarla başlayıp,istediğin verimi alamayınca fotoğraf çekme sevdasından vazgeçme diyedir.
-Bende makinemi aldığımda öle düşünüyordum ilk lensimi 10 ay sonrasında aldım.Kendini geliştir bol bol fotoğraf oku ve izle,exif bilgilerine bir göz at.
bence lens alımından en önce yapılması gereken bunlar.
benim çok tanıdığım var büyük umutlarla fotoğraf çekmeye başlayıp,şimdilerde makinesini eline almayan.

Tarih: 12 Haziran 2011, 00:28 - İp: 85.***.**2.13
cerez31542
cerez31542 (üye)
Denizli / Amatör

teşekkür ederim.Af motoru olmaması kötü bir durum ama alırken bunun farkındaydım 18-55 in yetmeyeceğinin farkında değildim :D bol bol fotoğraf çekiyorum nevşehir den ürgüp göreme den yeni geldim daha :D fotoğraf da okuyorum.sokak fotoğrafları çekmeyi birileri birşeylerle uğraşırken onları kareye almayı çok seviyorum.18-55 bu yüzden yeterli olmuyor.
sigma 70-300 apo dg de af motoru var ve bu lensi almayı düşünüyorum.

Tarih: 13 Haziran 2011, 01:35 - İp: 78.***.**6.231
  • 1