eserburak
eserburak (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Nikon 18-200 Vr

http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/nikkor_18200_3556vr/index.htm

Arkadaslar bu lens hakkindaki yorumlariniz nelerdir?

Yeni bir lens ve ben almayi dusunuyor gibiyim, siz ne dersiniz?

Tarih: 26 Ağustos 2006, 17:45 - İp: 88.***.**4.86
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Ben de araştırıyorum, farkı öğrenmeye çalışıyorum:
AF-S DX Zoom-Nikkor 18-135mm f/3.5-5.6G IF-ED
AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200mm f/3.5-5.6G IF-ED

Tarih: 26 Ağustos 2006, 18:02 - İp: 85.***.**4.25
eserburak
eserburak (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Bende ayni sekilde sevgili merson,

ancak inceledigim fotograflardan su ana kadar hic tatmin olmadim dersem yalan olmaz... Renkler ve netlik konusunda cok zayıf buldum simdiye dek incelediklerimi ama daha iyi incelemelere ihtiyacim var...

Sizin ilk gozlemleriniz ne yonde oldu acaba?

Tarih: 26 Ağustos 2006, 18:17 - İp: 88.***.**4.86
Emre.
Emre. (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Merson vr avantajini unutma birincide mevcut degil, 4 stopa kadar titresimi onledigini iddia ediyor nikon

Tarih: 26 Ağustos 2006, 18:23 - İp: 87.***.**3.53
eserburak
eserburak (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Arkdaslar sizin icin ingilizceden türkceye ceviriyorum http://www.kenrockwell.com/nikon/18200/18200-sharpness.htm deki incelemeyi ama biraz zaman alicak, 3-4 saat sonra buraya koyarim incelemek isterseniz, ancak diyebilirim ki adam begenmis bu lensi ve mutlaka tavsiye ediyor

Tarih: 26 Ağustos 2006, 19:54 - İp: 88.***.**4.86
eserburak
eserburak (üye)
Yurtdışı / Meraklı

bu bir mucize , gecen kasim da almitim , cogu lenslerimin yerini aliyor .

kucuktur,eglenceli,keskin ve hizli.vr,instant auto(anlik otomatik),manual focus override
(manuel ayarlari) ve macro ve zooming cok harika bir sekilde calisyor.

tamronun ve sigmanin da ayni sekilde yeni lensleri var , ayni zoom ozelliklerini tasiyan ,
ama bazi oncellik tasiyan leslere (ozelliklere) sahip degiller, 18-200mm lik lensi bhu kadar ozle yapan da budur
bu sadece optik ayarlar v kalite degil , hep beraber guzel ir sonuc vermesidir....

18-200mm butun nikon slr digitallarda cok guzel sonuc verir ve calisir , film kullanan makinalar da calismaz...

bu lens benim cantamdaki herseyin yerini aldi , 12-24 mm dx harici,bu 2 lens benim 99% isimi goruyor , 1% ise film camera kullaniminda ....

bu lens benim hayatimi degistirdi ,

1- camera cantasina ihtiyacim yok artik makinayi ve lensi havluya sariyorum ve oylece valizime atiyorum ,

2- tripod a ihtiyacim yok artik , onu sadece gece fotolari icin kullaniyorum .

3- foto cantami tasidigimda daha hafif geliyor artik bana cunku sadece bunu ve 12-24 luk camerayi tasiyorum ....elde ve hafif isikta 18-200mm lik daha keskin cekiyor ...

4- macroyu evde birakabilirim artik , 18-200 istedigim kadar yakin cekiyor bulanik omadan ,

5- zaman kaybi yok , lens degistirirken toz toplanmasini engelliyor lensteki,

6- 18-200mm cok iyi , ozellikle hayvanciklar icin , daha once 80-200 afs ile 5 feet kadar cekebilirdim
simdiyse istedigim kadar yakin cekebilirim ,bazi kareleri kacirirdim daha once , lens degistirecegim diye ama simdi arkaarkaya resim cekebilirim kare kacirmadan

Tarih: 26 Ağustos 2006, 20:15 - İp: 88.***.**4.86
eserburak
eserburak (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Lensin ornek fotograflari

http://www.dpchallenge.com/lens.php?LENS_ID=1265

http://www.dpchallenge.com/lens.php?LENS_ID=1265&view=submissions

Tarih: 27 Ağustos 2006, 10:59 - İp: 88.***.**4.86
drego
drego (üye)
Kocaeli / Amatör

lensin fiyatı hakkında bilgi var mı? verdiğiniz linkleri inceledim. sonuçlar tatmin edici bence. işin profesyonelleri ne diyorlar acaba?

Tarih: 27 Ağustos 2006, 13:54 - İp: 85.***.**9.61
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Yeni nikon d80 ve yeni18-135 satın almayı tasarlarken verdiğiniz örnek fotolar kafamı karıştırdı. Nasıl seçim yapmalı? Belki de sabredip Türkiyede kullananları izlemeli. Soruşturmaya devam. Paylaşımlarınız için teşekkürler

Tarih: 27 Ağustos 2006, 13:56 - İp: 85.***.**0.68
eserburak
eserburak (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Sevgili drego,

fiyat olarak cogu sitede 1200 usa dolar ama birkac sitede amazonda dahil 750 usa dolara bulmus durumdayim... Prefesyonel testlerde ve photozone de okudum ve cok begenmisler lensi...

----------------------------------------------------------

Sevgili merson,

18-135 ile karsilastirilamayacak bir lens 18-200 VRII, kalite olarak aralarinda fark var herseyden once, 18-200 VR II elbette cok daha kaliteli bir lens ve VR II technologysi cok onemli ve yararli bir ozellik sagliyor, gece fotograflarini inceledim VR off ve VR on aradaki farka inanamazsiniz... Bence diger sitelerden 400 dolar daha ucuza ve 750 dolar civarina bedava bu lens

Tarih: 27 Ağustos 2006, 19:48 - İp: 88.***.**5.154
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar..

sonucta yuksek zoom oldugundan bir miktar kalitede kayip olacaktir..
photozone'a bakmissin zaten.. bazi hatalari var deniyor ama hangi lens mukemmel ki.. (mukemmel olanlari cok pahali, onlar konumuzun zaten disindalar..)
MTF grafigi cok iyi gorunuyor.. vignetting ve aberrations problemleri oldugu soylenmis ama bunlar da normal, bu kadar zoom yapabilen bir lens icin..
VR II, 4 stop avantaji olayi da cok onemli..
gercekten de cantasiz, tek lensle gezilebilecek bir lens 18-200..

Tarih: 27 Ağustos 2006, 22:30 - İp: 62.***.**2.10