integral77
integral77 (üye)
Ankara / Amatör

Nikon 17-55 F2. 8 Hakkında

Tüm fotoğraf dostlarına selamlar.
Arkadaşlar uzun süredir günlük kullanımda makinemde hep Tamron 17-50 takılı. Objektifin optik kalitesinden memnunum. İş af konusuna gelince lens biraz sıkıntılı. Kötü diyemem; ancak af açısından pek hızlı değil ve bazen takılma da oluyor. Elimdeki diğer objektiflerim af açısından Tamron'dan daha iyi.(Nikon 85 1.8D, Tokina 11-16 f2.8, Nikon 60mm Nano Macro, Nikon 70-210). Hatta 86 model Nikon 70-210 AF 4-5,6 bile Tamronun zorlandığı yerde daha rahat odaklıyor.
Bu nedenle lensimi satıp Nikon 17-55 almak istiyorum. Sizce mantıklı mı? Diğer lenslerime göre sahip olduğu aralık açısından çok daha fazla kullandığım-kullanacağım bir lens ve bu açıdan mantıklı geliyor.
Bu işin bana tahmini maliyeti Tamron+900TL olacak. Ne dersiniz? Fazladan 900TL'ye değer mi? Özellikle bu iki objektifi kullananlar ya da en azından inceleyenler yorum yapabilirse memnun olurum. Saygılar...
Serkan ÇELİK

Tarih: 22 Ağustos 2012, 16:02 - İp: 188.***.**4.234
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Eğer fotoğraftan para kazanıyorsanız ya da para sorun olmayacaksa değer, diğer türlü çok değeceğini sanmam. Optik olarak Nikon çok ileride değil ama odaklama konusunda Tamron'dan iyi olduğu kesin.

Tarih: 23 Ağustos 2012, 08:12 - İp: 125.***.**5.244
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Nikon daha hızlı olabilir ama Tamron çok daha keskin bir objektif.
Bir ara bende hangisi alayım diye inceledim her ikisinide sonra yatırımı FF objektiflere yapmaya karar verdim ve almaktan vazgeçtim. Alsaydım da Tamron 17-50 2.8 VC olanını alırdım.
Bence tamronu kullanmaya devam edin. Ben olsam öyle yapardım.

Tarih: 23 Ağustos 2012, 13:14 - İp: 78.***.**4.62
gucci07
gucci07 (üye)
Antalya / Meraklı

Tamron nasıl daha önde. 17-55'den.? renkleri kontrastı keskinliği kasa sağlamlığı af hızı kesinlikle mukayese edilemez. geriye bir lenste ne kalıyor ff bir bodye yakın zamanda geçiş yapılmayacaksa. dx formatta alınabilecek en iyi lens kendisi her türlü değer farka düşünmeden alın.

Tarih: 24 Ağustos 2012, 02:24 - İp: 88.***.**4.43
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

$1500'lik Nikon 17-55mm f2.8'in keskinligi , $150 etmeyecek bir 18-55mm kit lensten daha dusuk .

Pahali pro seri lenslerin, tartismasiz daha keskin oldugu onyargisindan kurtulmak lazim. Buna benzer cok ornek verebilirim. ( Saglamlik/surat yonunden daha iyiler - onu tartismiyorum )

17-55mm DX, digital govdeler icin yapilmis sanirim en eski lenslerden ve maalesef cogu yonden gunumuzun en basit lenslerinden geride kalmis durumda.

Ozetle degmez derim - kendinizi kandirirsiniz.

#paperman' tarafından 24.08.2012 08:11:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ağustos 2012, 08:07 - İp: 96.***.**5.17
integral77
integral77 (üye)
Ankara / Amatör

Cevap yazan tüm fotoğraf dostlarına teşekkür ederim. Objektif testleri konusunda tam anlayamadığım bir konu var. Bazı testlerde çok iyi çıkan bir lens bazı testlerde vasat görünebiliyor. Üstelik bu testler çok ayrıntılı bir çoğunun inceleme sonucu 8-10 sayfayı buluyor. Bu nedenle önceliğim lensi kullananların tecrübeleri.
Eğer sorunuz olursa ben de aşağıdaki objektifleri bizzat kullandım, yardımcı olmaya hazırım.
-Nikon 18-105
-Nikon 70-210
-Nikon 85 1.8D
-Nikon 60mm Nano Macro
-Nikon 35mm 1.8 G
-Nikon 50 1.8D AF
-Nikon 50 1.4 AF
-Sigma 50-150 f2.8
-Tamron 17-50 f2.8
-Tokina 11-16 f2.8
Adım Serkan ÇELİK elektronik postam: [email protected] çekinmeden e-posta atabilirsiniz.

Sayın paperman, test verileri ortada;ancak başka bir testte sonuçlar çok farklı. Örneğin www.lenstip.com'daki incelemede çok ayrıntılı ve sonuçta çok çok iyi değerler almış. Siz bu lensi kullandınız mı yoksa test sonucuna göre mi değerlendiriyorsunuz?
Bir de eski olduğu yorumunuza katılmıyorum. Lens 2003'te üretilmeye başlanmış, 1987 model 85mm 1.8D keskinlik açısından çok iyi. Eski lensler de keskin olabilir. Saygılarımla...
Serkan ÇELİK

Tarih: 24 Ağustos 2012, 15:43 - İp: 188.***.**8.18
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

İntegral test sitelerine pek güvenmeyeceksin her sitede farklı sonuçlar çıkambiliyor. Birisinin iyi dediğini diğeri kötü diyebiliyor. O nedenle mümkün olduğunca çok teste bakacaksın ve en önemlisi bizzat kullananların yorumlarını okuyacaksın.

Photozone'dan her iki objektifi incelediğinde yine Tamron daha keskin sonuçlar veriyor diyor.

Body kalitesi ve sağlamlık yönünden bakarsan tabiiki Nikon tartışmasız daha iyi
Ancak benim ve Papermoon'un söylediğimiz keskinlik ve optik kalitesi yönündendi.

Kimse Nikon 17-55 için kötü demiyor. Ama aradaki iki kat fiyat farkına baktığınızda eğer para benim için sorun değil veya aman sağlam olsun ben onunla her türlü aksiyona dalacağım başına gelmedik kalmayacak demiyorsanız heleki elinizde Tamron varken Nikon'a o kadar para vermeye değmez.

Tarih: 24 Ağustos 2012, 17:08 - İp: 78.***.**2.76
integral77
integral77 (üye)
Ankara / Amatör

Hata teşekkür ederim. Keskinlik testlerine de baktım hatta örnek fotoğrafları da inceledim. Bazı fotoğraflarda Nikon çok daha keskin hatta fark inanılmaz. Bazılarında ise Tamron'un daha iyi olduğunu gördüm. Kendim profesyonel fotoğrafçı değilim, fotoğrafçılık hobim, ama sevdiğim ve ilerlemek istediğim hobim. Daha önce uzun yıllar slr like kullandım. Şu an ise Nikon D90 kullanıyorum. Tebrübelerime dayanarak AF kararlılığı ve hızının en az optik kalite kadar önemli olduğunu gördüm.
17-55 in fiyatı bence de aşırı yüksek ve değmez. Benim açımdan ise şöyle bir durum söz konusu. Ya imkanlarımı biraz zorlayıp Tamron + 900TL vereceğim ya da elimdeki lenslerimden biri ya da bir kaçını satacağım. (Elimde şu an Nikon 85mm 1.8D, Nikon 60mm Nano Macro, Nikon 70-210 AF, Tokina 11-16 ve Tamron 17-50 var)

Tarih: 24 Ağustos 2012, 17:31 - İp: 188.***.**8.18
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

AF tabiiki çok önemli ama bu nerede kullandığınıza bağlı.

Bir tele objektifle kuş, hayvan, spor etkinlikleri vs çekiyorsanız AF son derece önem arz eder.

Geniş açı bir objektifle manzara çekiyorsanız AF hızlılığı o kadarda önemli olmaz.

Buradaki herkes size bilgi ve tecrübeleri konusunda yardımcı olmaya ve yol göstermeye çalışarak fikirlerini beyan ediyorlar.

Takdir edecek ve karar verecek olan sizsiniz.

Tarih: 24 Ağustos 2012, 17:41 - İp: 78.***.**2.76
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

hata benim yazacaklarimin cogunu yazmis - benden de 1-2 ilave ...

Satin alacaginiz bir lensin keskinligini, distorsiyonunu, kromatik kaymalarini kiyaslamanin en KOLAY ve en GUVENILIR yonu, kosullarin esit tutuldugu lens testlerine bakmaktir, Gozunuzle bir lensin 2100 cizgi mi yoksa 2300 cizgi keskinlikte mi oldugunu goremezsiniz.

Ben simdi Nikon 18-135mm kit zoom en keskin lenslerdenir dersem bana inanacak misiniz ? Gidip bir lens testine bakmak , size daha iyi ve tarafsiz bir degerlendirme saglamaz mi ?

Verdiginiz link, 3-5 kullanici yorumunu dahil etmis bir satis sitesi. Kullanici yorumlarinin ne kadar subjektif olabildigini biliyoruz.

17-55mm kotu bir lens demiyoruz; sadece 1/10'daki fiyata sahip kit lensler de yeni lens teknolojileri/kaplamalar sayesinde ayni sonuca rahatlikla ulasiyor diyoruz ( surat/saglamlik/su gecirmezlik vs haric tutarak ). Photozone testlerinde kenar/koselerdeki sonuclar da kit lenslerden farkli degil 17-55mm'de.

17-55mm eski bir lens demiyorum, ilk uretilen DX lenslerden diyorum. 2003 yilinda sensorler sanirim 2-3 Mp seviyesindeydi - uretilen lensin de karsilayabilmesi gereken detay o seviyedeydi. . DX serisinin deneme lenslerinden diyelim.

Eski pro lensler kotu tabi ki degil ama yenilenmis modelleri cok daha iyi - eski lenslerde olmayan kaplamalar sebebiyle . 85mm 1.8G, acik diyafram kose/kenar degerleri , 85mm 1.8D olan eski modelden 520-%30 daha yuksek. Teknolojide ilerlemenin gostergesi.Bunu da gozunuzle gormeniz tabi ki mumkun degil - en saglikli yol lens testleri.

Tarih: 24 Ağustos 2012, 17:51 - İp: 96.***.**5.17
integral77
integral77 (üye)
Ankara / Amatör

Örnek olarak şöyle bir durum anlatayım. Yorumlarınızı bekliyorum. Matematik öğretmeniyim ve bir yıldır Tatvan'dayım.(Bitlis'in Van Gölü kenarındaki büyük ve güzel bir ilçesi). Tatvan'ın hemen yanında Nemrut Dağı var(Adıyaman'daki değil). Fotoğraf çekmek açısından mükemmel bir yer. Malum bu yıl kış karlı geçti ve biz de arkadaşlarla sıksık Nemrut Dağı'ndaki kayak merkezine gittik. Hem bembeyaz kar ve masmavi Van Gölü manzarasında mangal yaptık hem de eğlendik Benim sorunum işte tam burada başladı. Manzara fotoğrafı çekerken Tamron 17-50 zaman zaman odaklayamadı. Hatta bir çok kez dondu ve çalışmadı, aç kapa yapınca düzeldi. İlk zamanlar kusuru D90'a attım ve soğuktan makine düzgün çalışmıyor dedim. Sonra elimdeki diğer lensleri denedim ve en ufak bir sıkıntım olmadı. Anlayacağınız benim yaptığım çok soğukta düzgün çalışma testinden Tamron geçemedi
Tabi bu bendeki kopyadan da kaynaklanan bir sorun olabilir emin değilim. Bu nedenle sizlere başvurdum. Çok nadirdir ama acaba her iki lensi kullanan var mı? Ya da en azından Tamron 17-50'si benim gibi aşırı soğukta sıkıntı çıkaran var mı? Cevap yazma zahmetine katlanan ve ilgilenen herkese teşekkür ederim.
Saygılarımla...
Serkan ÇELİK

(Bu arada sayın paperman'ın cevabını görmeden yazmışım galiba aynı anda yazmışız)

#integral77' tarafından 24.08.2012 18:08:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ağustos 2012, 18:05 - İp: 188.***.**8.18
  • 1