nbd
nbd (üye)
Çanakkale / Amatör

Nikkor 24-70mm

merhaba nikkor 24-70 2.8 lensi d90 bodyde kullanabilirmiyim dx kodlu lenslerin ff bodylerde kullanılmadığını biliyodum onun için buda aklıma takıldı teşekkürler..
selamlar..

Tarih: 14 Haziran 2011, 19:59 - İp: 88.***.**3.16
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

FX lensler her gövdede kullanılabilir

Tarih: 14 Haziran 2011, 22:09 - İp: 78.***.**9.54
kemalriza
kemalriza (üye)
Ankara / Meraklı

Kullanılır...
Ama 24-70 değil 36-105 mm olur.
Yani bizim bildiğimiz klâsik 35-105 mm. objektfilere karşılık gelir.

Tarih: 15 Haziran 2011, 00:31 - İp: 31.***.**0.169
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

dx kodlu lenslerin ff bodylerde kullanılmadığını biliyodum onun için buda aklıma takıldı teşekkürler..

Böyle bir yanlış kanı var. APS-C sensörlü makineler için dizayn edilen objektiflerin FF (36x24mm) sensörlü makinelerde kullanılamayacağı zannediliyor. Halbuki FF gövdeler için üretilen objektifler APS-C sensörlü makinelerde kullanılabildiği gibi APS-C sensörlü makineler için üretilen objektifler de FF gövdelerde kullanılabilir. *(Canon hariç.) Her iki durumda da bir şeylerden feragat etmek kaydıyla. İlkinde kemalriza'nın dediği durum olur. Yani objektifinizin odak uzunluğu 1,5 (Canon'larda 1,6) kat artar. Diğerinde de bu objektiflerin boyutları APS-C sensöre göre tasarlandığı için görüntünün tamamını FF sensöre yansıtamazlar. Dolayısıyla FF gövdelerde kullanıldığında köşeler karanlık ortada yuvarlak bir görüntü elde edilir. Ben sigma 17-70 DC'yi FF gövdede kullandım mesela. Sonuç aşağıda. (sigma'daki DC nikon'daki DX ile aynı anlama gelir. Canon'da EF-S, Sony'de DT , Pentax'ta DA kodlu lensler de aynı özelliktedir. Yani özellikle APS-C sensörlü makineler için dizayn edildiğini ifade eder.)

Yani bu görüntüye razı olanlar DX kodlu lensleri FF sensörlü Nikon'larda kullanabilir.

*Canon'da APS-C sensörler için üretilen EF-S kodlu objektifler dizayn gereği aynaya çarpma ihtimalinden dolayı FF gövdelerde kullanılamıyor. Canon APS-C sensörlü ve FF makinelerinde farklı objektif yuvası kullanıyor.

#bitpire' tarafından 15.06.2011 14:36:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Haziran 2011, 10:46 - İp: 213.***.**5.242
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Tabii görüntüyü croplayıp aşağıdaki gibi normal bir fotoğraf haline getirmek de mümkün. Bu durumda da aslında FF için üretilen objektifin APS-C gövdede kullanımıyla, APS-C için üretilen objektifin FF gövdede kullanımı arasında elde edilen görüntü açısından pek bir fark olmadığı sonucu çıkıyor. Tek fark görüntü birinde makineden direkt kroplu olarak geliyor, diğerinde ise sonradan kroplanıyor.

#bitpire' tarafından 15.06.2011 14:35:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Haziran 2011, 11:46 - İp: 213.***.**5.242
  • 1