nigne
nigne (üye)
İstanbul / Amatör

Mtf Grafiklerini Dikkate Almak

Merhaba Arkadaşlar,

objektif seçimi yaparken mtf grafikleri belirleyici bir kriter olmalımı sizce, mesela 50 mm 1.4 veya 1.8 objektiflerin mtf grafikleri (nikon için) kötü olmasına rağmen bu lensler keskinlik ve kontrasta çok başarılı.

hoşçakalın

Tarih: 19 Şubat 2007, 16:04 - İp: 81.***.**2.104
nigne
nigne (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba,

lens seçecek arkadaşlara genelde çekilmiş fotoları incele deniyor ancak, ben fotolardan anlayamıyorum yani iyi bir lensle çekilmiş kötü bir fotograf ile vasat bir lensle çekilmiş iyi fotografa bakarak lens kalitesi hakkında fikir sahibi olamıyorum, yani benim için bu kriter olmamalı diye düşünüyorum, şimdi konuyu yukarda hiç cevap almamış sorum ile bağlıyorum; yani teknik verileri okumak daha doğru geliyor bana, mtf grafikleri, distorsiyon tabloları vs. bu vesile ile tekrar sorum yinelenmiş oldum, umarım bir kaç usta yorum yapar. şimdiden herkese tşk.

Tarih: 2 Mart 2007, 17:08 - İp: 88.***.**2.165
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

nigne,

-Elbette- bir usta olmasam da bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışayım.

Eğer fotoğraflar arasındaki farklı gözle fark edemiyorsan, MTF grafikleri iyi bir kaynak olabilir.

MTF grafikleri lensin max diyafram açıklığında ve genelde (mesela sigma için) min ve max odak uzaklıkları için çizilir. Bu nedenle karşılaştırmalar her zaman elma-elmaya olmayabilir.

Sigma için bir örnek verirsek,
24-70mm'lik lens tüm odak uzaklıklarında F2.8 değerini sağlayabilir.

17-70'in F değeri ise 2.8 ile 4.5 arasında değişiyor.

İki lensin 70mm'deki MTF grafiklerine bakmak tam doğru bir karşılaştırma vermez. Çünkü 24-70'lik lensin F4.5 de daha keskin bir sonuç vermesi beklenir.

Mesela, bahsettiğin 50mm F1.4'lik lens için, MTF grafiği 1.4 açıklıkta çizilmiştir. Ancak lens örneğin F2.8 değerinde daha keskin sonuçlar veriyordur. Senin gördüğün ve 'keskin' olarak değerlendirdiğin fotoğraflardaki F değeri kaçtı?

MTF grafikleri yine de, belirli bir lensin değerlendirilmesinde kullanılabilir.

Yanıldığım noktalar olabilir, varsa lütfen diğer arkadaşlar düzeltsin

#Cfiliz' tarafından 02.03.2007 17:52:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mart 2007, 17:50 - İp: 213.***.**6.250
  • 1