eren
eren (üye)
Yurtdışı / Amatör

Makro (ve Makro Lens)hakkinda

Merhaba
Fotografcilikta oldukca yeniyim. Elimde Sigma 17-70 Macro ve Sigma 70-300 APO DG Macro lensler mevcut. Lakin 70-300 ile yaptigim makro denemelerinde özellikle netlik konusunda pek tatmin olamadim. (17-70 ile pek denemedim)
Simdi ise yeni bir Macro lens alsam mi diye düsünüyorum.

1. Sigma 70-300 lenste netlik konusunda ariza gibi bir sorun olabilir mi? Aslinda lensten genel anlamda memnunum.

2. 1:2 büyütme ile (gercek bir macroda olmasi gerektigini hep okudugum) 1:1 büyütme arasindaki farki tam anlamadim. Örnegin normal bir lensle, 1:1 büyütmeli bir lenste 105 mm de kadraja giren alan ayni olacagina göre ve yakinlastirma (dogala olarak kadraj icindeki bir nesnenin büyüklügü) ayni olacagina göre 1:1 farki nedir.

3. Tercihan sigma olan hangi maco lensi önerirsiniz.

Simdiden tesekkürler.

Tarih: 18 Ağustos 2006, 02:34 - İp: 89.***.**1.196
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Uzunluğu 1 cm olan bir cismi düşünün. 1:2 makro bir mercekle bu cisme en fazla yakınlaşabileceğiniz mesafede cismin sensör üzerinde görüntüsü 0.5 cm olacaktır. 1:1 mercekte 1 cm olacak kadar yaklaşabilirsiniz. Yani 2 katı daha fazla büyütebilirsiniz.
Zoom mercekler 1:1 e çıkamazlar prime mercek lazım.
Merceginizde bir arıza olduğunu sanmıyorum. Makro merceklerde Alan derinliği çok düşük olur. Çok kısa bir net alan mesafesi var, o sizi yanıltıyordur.
Çalışacağınız mesafeye göre odak uzaklığı seçin. Sigma iyi makro mercekler yapıyor.

Tarih: 18 Ağustos 2006, 06:42 - İp: 85.***.**3.29
  • 1