cagatay
cagatay (üye)
İstanbul / Meraklı

Macroda Yapsınn

mrb arkadaslar
ben nikon f65 kullanıyorum.lensim 28-100mm 1:3.5-5.6G.oluyomu bilmiyorum ama yine geniş açılı ara ara gelen macro hevesimede uygun bi lens almak istiyorum.tavsiye edebileceğini uygun fiyatlı(sigma lensler filan uygunmus sanırım)lensler warmı?kullananlar arkadaslar fikirlerini soylerlerse sevinirim.şimdiden teşekkurler

Tarih: 10 Ağustos 2005, 18:37 - İp: yok
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Çağatay merhaba.

Ben daha önce kit lensinin ( bence lens bile denmez) adiliğinden dolayı sıfır aldığım canon eos 300v yi bir ay sonra sattım. Canon firmasına tepkimden dolayı nikon makine almaya karar verdim. Canon ucuz fiyata bile olsa bu kadar adi bir lens bence yapmamalı ve satmamalı. Eğer marka imajına zarar vermek istemiyorsa yani. Neyse daha sonra uzun bir objektif araştırma sürecine girdim. Bu arada bir nikon f75 gövde aldım.

Uzun araştırmalar neticesinde fiyat ve performans olarak bence en uygun lens olan Sigma 28-135 f 3,8-5,6, aspherical if objektifi aldım. Alırken bu objektifi kullanan tecrübeli fotoğrafçı arkadaşlara sorduğum gibi internette bulabildiğim tüm örnek fotoğraflarıda inceledim. Gerçekten keskinlik ve kontrast açısından bence çok çok iyi bir lens. Hem aspherical hemde IF ( internal fokus ) olması da ekstraları. Aspherical lens yeni lenslerde kullanılıyor ve köşe ve kanarlardaki dağılmaları önlüyor. IF ise netlemeyi içten yapıyor. Yani objektifin ucu dönmeden ve uzayıp kısalmadan, objektifin en ucundaki lensi değilde içerideki lensihareket ettirerek netleme yapıyor. Bu durumda objektifin ucu sürekli sabit kalıyor.Özellikle filtre kullanırken büyük avantaj. Ayrıca kendi tecrübelerimle portre çekimi içinde çok çok iyi bir lens olduğu düşüncesindeyim. Zaten genelde portre çekimi için önerilen de 85-135 mm arası ki bu objektif bu aralığı da kapsıyor.

Makrosundan da oldukça memnunum. 1:2 oranında büyütme yapıyor makro moduna alınca. Bu oran bence böyle bir lens için çok çok iyi. Zaten özellikle makro çekim için alınan 70-300 yada 75-300 gibi makro lenslerde ancak bu objektif kadar yani 1:2 oranında büyütme yapıyorlar. ( Sigma 105 mm makro 1:1 büyütme sağlıyor). Kendi makro denemelerimden de oldukça memnun kaldım. Makro modundayken kendi ölçümlerime göre yaklaşık 3 cm mesafeden netleme yapılabiliyor.

Netice olarak gerek keskinlik, gerek kontrast ve renklerin canlılığı ve doygunluğu açısından benim tahmin ettiğimden çok çok daha iyi bir lens. Ayrıca geniş açıdan başlaması ve 135 mm de biten zoom oranı da oldukça iyi. Makrosu da çok iyi. Fiyatı hepsinden daha iyi. Ben metrofotoğraftan sıfır olarak 280-YTL gibi bir fiyata aldım yaklaşık.

Aşağıda bu objektifle çekmiş olduğum bir makro fotoğrafın linkini veriyorum. Fotoğraftaki çiçeğin çapı yaklaşık 2 cm civarında.( Bu fotoğraf negatif film ile çekildi.)

http://www.fotokritik.com/foto.php?fid=92512

#okyanus' tarafından 10.08.2005 20:12:03 tarihinde düzenlendi.

#okyanus' tarafından 10.08.2005 20:14:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ağustos 2005, 20:11 - İp: yok
cagatay
cagatay (üye)
İstanbul / Meraklı

verdiğiniz bilgiler için sağolun çok yardımcı oldunuz.tam benim istediğim gibi bir lens fiyatıyla filan.tekrar tesekkurler

Tarih: 11 Ağustos 2005, 16:37 - İp: yok
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

Ben bu konuya fotokritiktede katılmıştım.Orada çok pahalı lens demiştim ama benim aklım 24-135mm e gitti.24-135 le eos33ün fiyatları çok yakındı.O zaman eos33te kampanya vardı(Nisanda)tabi 24-135te 2.8 diyafram var 355euro+kdv.sizinki 149euro+kdv.

Tarih: 13 Ağustos 2005, 15:06 - İp: yok
  • 1