yasinguler
yasinguler (üye)
İstanbul / Amatör

Macro Lenslerde Bir Kaç Özellik??

arkadşlar bu macro lenslerde
Sigma-70-300/4-5.6 DG MACRO Telefoto Zoom Lens
Sigma 70-300/4-5.6 APO DG MACRO Telefoto Zoom Lens
Tamron AF 70-300mm f:/4-5.6 Di LD Macro 1:2 Telefoto Zoom

aralarınd ane tip özellik farklılıkları var yanda yazılan sayılar veya apo-dg gibi şeyler ne anmala geliyor bir link verebilirmisiniz bilgilenmem için yada kısaca anlatırmısınız.
250 tl var yavaş yavaş birikiyo para yakında alıcam.

Tarih: 18 Mart 2009, 21:16 - İp: 85.***.**6.215
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Apo olan Sigma diğer Sigmaya göre daha iyidir.APO nun ne anlama geldiğini araştırabilirsiniz.

Tamron da hoş lens ama Sigma ile arasındaki farkı bilemiyorum.

Tarih: 19 Mart 2009, 15:53 - İp: 88.***.**2.20
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@yasinguler

O lensler macro lensler değildir 70-300 telefoto zoom lensidir macro özellik olabilir Ama macro lenler kadar iyi değildir bildiğim kadarıyla eğer tele zoom ihtiyacınız varsa macro artı olur size o dediğiniz lensleri bende bilmiyorum

Tarih: 19 Mart 2009, 18:24 - İp: 78.***.**2.108
yasinguler
yasinguler (üye)
İstanbul / Amatör

hadiya ben macro diye biliyodum: ..
bunlarla yakın çekim yapamazmıyım? yani bir böceğin sadece kafasını net bişekilde çekemezmi?
örmeğin:http://livetr.org/share/blog/i/2/352435-bocek.jpg burdaki şekilde yani ben öle sineğin gözünün içine kad rgirmek istemiyorum sadce karşılaştığım ufak hayvanları (yılan,kertenkele,böcek vs..)
telefoto özelliğide işime yarar yılanlara yaklaşınca kaçabiliyorlar veya engerek gibi zehirli yılanlara yaklaşmak istemem.
sizce sigmamı tamronmu?

cevplar için teşekkur ederim.

Tarih: 19 Mart 2009, 19:26 - İp: 88.***.**0.122
alimallah
alimallah (üye)
İstanbul / Amatör

Sigma'daki APO kısaltması, bu lenste kullanılan merceğin daha kaliteli olduğunu belirtir.
Tamron lens de Sigma ayarındadır, ancak Sigma daha yaygın olduğu için tercih edilebilir.
Bu lenslerin adlarının sonunda dikkat ederseniz 1:2 rakamları var. Bildiğiniz gibi 1:2 yarım demektir. Yani bu lensler yarım makrodur. Makro lenslerin sonunda 1:1 yazar.
Bu lenslerle de nispeten güzel yakın çekimler yapabilirsiniz. Ancak gerçek makro çekimler yapamazsınız.
Selamlar

Tarih: 19 Mart 2009, 20:50 - İp: 78.***.**3.203
yasinguler
yasinguler (üye)
İstanbul / Amatör

hıımm saolun ...
artık bütçe bunlara yetiyor birini alcam hayyamdan ötv indirimide varken kaçırmıyım..

Tarih: 19 Mart 2009, 21:03 - İp: 88.***.**0.122
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@yasinguler

Uzun odaklı macro lensler ilede yılanın böceğin dibine girmeden korkutmadan güveli bir mesafeden çekim yapabilirsiniz mesela 100-180mm gibi bu lenslerin amacıda zaten böceği sineği korkutmadan uzaktan çekmek bu lensler prime oldukları için macro özelliği olan telefoto zoom lenslerden daha iyi sonuç verirler. saygılarımla

Tarih: 20 Mart 2009, 19:44 - İp: 78.***.**2.108
  • 1