eserburak
eserburak (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Macro Lens Seçimi (_350d_)

Merhaba arkadaşlar,

imzamdaki sete sahibim, henüz 4 günlük bir maceram var 350D ile

Ancak çok fena biçimde macro lensimin olmamasından dolayı sıkıntıdayım! Bana acilen bir macro lens gerekli...

Sizin önerilerinizi merakla ve sabırsızlıkla bekliyorum... Fİyat konusunda çok uçuk olan lensler düşünmüyorum, zira makineyi yeni aldım, meteliğe kurşun meselesi

Tarih: 11 Mayıs 2006, 12:32 - İp: 85.***.**1.131
okyara
okyara (üye)
İzmir / Amatör

tamron 90mm f/2,8 iyidir.

Tarih: 11 Mayıs 2006, 20:37 - İp: 85.***.**3.29
eserburak
eserburak (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Peki Canon marka lens olarak önerebileceğiniz bir model var mı?

Tamron un bu modelini daha öncede duydum, cidden hoş ama ben Canon istiyorum, hepsi Canon olsun, hoşuma gidiyor Canon yazısını görmek

Tarih: 12 Mayıs 2006, 00:40 - İp: 85.***.**1.131
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Canon'un makro lensleri oldukça iyi, ancak pahalıdır. 100mm macro oldukça keskin olmasıyla bilinir. Canon için en iyi 100mm macro olduğu söylenir. 50mm civarında sanırım sigma oldukça iyi.
Ucuz bir alternatif olarak extension tüpleri kullanabilirsiniz.

Tarih: 12 Mayıs 2006, 03:23 - İp: 85.***.**3.170
martinik
martinik (üye)
Ankara / Meraklı

Buna ve devamına bakın !!!

Tarih: 26 Mayıs 2006, 00:49 - İp: 85.***.**4.150
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

martinik selamlar,

eserburak 350D için 1:1 makro lens arıyor. "Verdiğin linke ve devamına" baktım fakat ne anlatmak istediğini anlayamadım. Biraz açıklarsan sevinirim.

Tarih: 28 Mayıs 2006, 02:09 - İp: 85.***.**1.17
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Gecen hafta sonu istanbul'a canon 10-22 almaya gitmişken ilerde birini almayı istediğim iki lensle (Canon 100mm f/2.8 Macro ve Sigma 150mm f/2.8 macro) deneme cekimleri yapma fırsatım oldu. Forumları biraz takip edersen macro icin insanların genelde bu iki modeli aldigini goreceksin. Daha pahalı olanlarıda var 180L mesela ama olaya fiyat/performans acisindan yaklastigimi belirtmek isterim.
Keskinik olarak her ikiside inanılmaz, sigma biraz daha keskin gibi. Contrast olarak fark goremedim. Canon 100mm macro resim kalitesi olarak Canon'un en en iyi lenslerinden biri olarak bilinir buna L modelleride dahil. Pek cok kisi bu lensi macro icin alir ama normal telefoto olarak kullanır, 100mm portre ve sehir fotolari cekmek icin gayet uygun ayrica ebat olarakda cok buyuk degil. Macro'nun yanında genel kullanım da olsun ve pratik olsun diyorsan hiç durma ve git gözü kapalı bu lensi al.
Sigma 150'ye gelirsek bu lensin Canon'a göre artısı şu : Bilirsiniz macro fotoğrafçılıkta çalışma mesafesi önemlidir. Bazı durumlarda objeye fazla yanaşamazsınız. Sigma'nin 150mm iş bu olunca büyük avantaj sağlıyor. Sigma'nın ex serilerinden başka lenslerine sahip ve diğer bazı modelleride kullanma fırsatına erişmiş biri olarak Sigma 150mm gerçekten apayrı bir klasmanda. Telefoto'daki kalitesi bendeki Canon 70-200L'nin bile ötesinde, hatta baya ötesinde idi, açıkcası şaşırdım biraz keskinlik olarak bu arada. 150 2.8 olmasi 2x teleconverter ile sağlam bir 300mm objectif anlamına geliyor bu arada. Kısaca Sigma 150 icin biraz daha profosyonel denilebilir.

#guneyt' tarafyndan 04.06.2006 10:10:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Haziran 2006, 10:03 - İp: 85.***.**1.45
mauhdib
mauhdib (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

makro lens almadan once makro filtreler le calis bakalim

normal lensler uzerine takarsin makro filtreleri belki memnun kalirsin

Tarih: 6 Temmuz 2006, 00:49 - İp: 81.***.**7.33
  • 1