coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Macro Lens İçin Doğru Karar Mı?

Arkadaşlar sizden yardım rica ediyorum.Makro lens almaya karar verdim ve iki lens arasında kaldım.

NIKON AF-S VR 105 mm F2.8 Micro Nikkor Lens

SIGMA 150 mm. F/2.8 EX DG HSM Makro Lens

Fiyat olarak Sigma daha uygun ama ben makro çekim yaparken çoğu zaman ellerimin titremesine engel olamıyorum ve bu nedenle VR özelliğinden dolayı Nikon makro lens almaya niyetliyim.

Bir de arada 45 mm.lik bir fark var ve aklım karışıyor bu nedenle.
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Tarih: 28 Haziran 2008, 14:01 - İp: 85.***.**5.149
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

gülter hanım..yardımcı olabilsem ne iyi olacak..biliyorsun bende meraklıyım..daha "makro" kelimesini kullanmadım,yakın çekim diyorum..literatürde makro kabul edilmesiyle makro olmuyor..inşaallah seveceğin bir lens alırsın..ve karşılaştığımızda,bende merakımı gideririm..

Tarih: 28 Haziran 2008, 14:48 - İp: 88.***.**4.255
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Her ne kadar her iki lens ile de makro çekim yaparken en iyi sonuç için tripod kullanmanız gerekse de NIKON AF-S VR 105 mm F2.8 Micro Nikkor Lens kısmen elde çekim yapmaya olanak verir.Sigma 150 ile elde çekimler sizi hiç tatmin etmez..Bu sebeple nikon 105 VR almanızı tavsiye ederim..

Tarih: 28 Haziran 2008, 21:56 - İp: 88.***.**3.62
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

güzel ışıklandırma kullanırsanız vr'ye ihtiyacınız kalmaz ve çok daha etkili fotoğraflar çekebilirsiniz. bence 105 vr çok iyi ama lüzumsuz pahalı bir objektif, 150 sigma ya da başka bir makro objektif alıp aradaki farka flaş alın. eğer kullandığınız makine uzaktan flaşı kullanabiliyorsa çok güzel kareler çekersiniz (yoksa da çekersiniz kablo ile bağlayarak ) objektife filtre adaptörü ile bağlayıp farklı açılardan ışıklandırma yapabilirsiniz. ya da tamamen serbest kullanarak.

nikon 105 vr dışında makro olarak da en iyi sigma 150 bence (eski nikonlar hariç, çünkü 105 2.8d de çok iyi)

Tarih: 29 Haziran 2008, 13:58 - İp: 81.***.**7.8
ademyagiz-
ademyagiz- (üye)
Kocaeli / Amatör

nikon 105mm VR de benim de gözüm var.. bu haftasonu veya önümüzdeki haftasonu almayı planlıyorum..

Tarih: 30 Haziran 2008, 14:45 - İp: 78.***.**9.69
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

1:1 büyütmeye ulaştığınızda 105 VR nin titreşim önmele mekanizmasının etkisi çok zayıflayacaktır. 1:1 de zaten VR özelliği çalışmıyor diye biliyorum . Nesneden uzaklaştıkça etkinliği artıyor. Bu nedenle çok da güvenmeyim titreşim önleme mekanizmasına .

sigma 150mm oldukça iyi bir lens ve size 105 vr ye göre daha uzaktan 1:1 makro çekme imkanı sağlar. Ne var ki 150mm hatırı sayılır bir odak uzaklığı ifade eder ve elde çekim yapmak çok da kolay değil bu lense. Bence 105 VR yi alın .

Tarih: 30 Haziran 2008, 17:21 - İp: 81.***.**7.49
sigmafoto
sigmafoto (üye)
İstanbul / Firma

Bu saydığınız iki lens de kategori olarak birbirlerinden oldukça farklı ürünler. Sigma 150mm F2.8 son derece keskin ve etkili makro çekim kabiliyeti olan bir lens ancak o odak uzaklığında elde çekim yapmak hele ki düşük ışık koşullarında oldukça zordur.
Ancak titreşim engelleme özeliğine de geldiğimizde buffalo'nun söyledikleri doğru 1:1 oranına geldiğinizde o kadar kısa odaklı bir lenste titreşim engelleyici etkin olarak çalışmaz .
Bence kısa odaklı makro çekim kabiliyeti olarak Sigma 70mm lensi bir dene (kendi kullandığım lens olduğu için sonucunu çok iyi biliyorum), ancak Sigma 150mm makro da gerçekten çok memnun kalacağına inandığım bir lens (bu lensi de kullanmaktayım)
İstersen portfolyomda bu iki lens ile çekilmiş örnekler bulabilirsin http://galeri.netfotograf.com/portfolyo.asp?nf=151910

Mutlu günler dilerim...
Levent Evlice

Tarih: 1 Temmuz 2008, 09:33 - İp: 213.***.**7.138
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Verdiğiniz fikirler için çok teşekkür ederim arkadaşlar.
Sanırım şimdilik makro lens almayı biraz erteleyeceğim çünkü Sigma 10-20 geniş açı lens ihtiyacım vardı ve dün aldım.Ama makro lensi de ilerde çok gerekli gördüğüm zaman uyarılarınızı göze alarak alacağım.

Tarih: 1 Temmuz 2008, 20:01 - İp: 85.***.**4.139
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Sigma 150 nin keskinliği mtf grafiklerinde pek iyi görünmüyor.

Tarih: 2 Temmuz 2008, 22:54 - İp: 88.***.**9.99
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

emin misin okyanus? nereden baktın hangi test bu??

Tarih: 2 Temmuz 2008, 23:15 - İp: 81.***.**7.8
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Emin olmam lazım daha önce yine mevzusu olduğunda bakmıştım. Bir ara baktığım yeri tekrar bulur grafikleri buraya yüklemeye çalışırım.

Tarih: 3 Temmuz 2008, 12:30 - İp: 85.***.**6.9