nick
nick (üye)
Kayseri / Meraklı

Macro Çekimlerde Manuel Lens Kullanımı

Ben macro fotoğraflar ile ilgileniyorum, daha önce bir çok kez ters lens bağlama yöntemi ile çekimler yaptım.
Şimdi macro extension tube veya macro körük ile macro çekimlere devam etmek istiyorum.
Manuel lens kullanmayı seviyorum, manuel lensler bana daha estetik geliyorlar.
Lakin burada şu sorunum var, manuel lenslerde pek kayda değer bir makro mesafesi yok diye biliyorum.
Yanlışım varsa ve düzeltilirse sevinirim.

Bu durumda macro extension tube veya macro körüğe bağladığımız manuel lenslerin performansı sizce ne olur.
Ve manuel lenslerde macro belirli bir mesafede çalışmaya başlıyor sanırım, bunun mantığını anlatabilir misiniz?

tşk.

Tarih: 28 Mart 2011, 02:46 - İp: 62.***.**6.95
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

butun lenslerın belli bir minimum odak uzaklıgı vardır.
mesela bir lens 1 metreden daha yakına netleyemezken baska bir tanesi 20 cantimden netleyebilir.
makro tupler bu odak mesafesını dusurur,alan derınlıgı cok azalır.optik olarak kalite dususu olmaz.

Tarih: 28 Mart 2011, 03:20 - İp: 88.***.**8.140
nick
nick (üye)
Kayseri / Meraklı

Gaijin pek macro çekimlerde sen bana ne önerirsin?

Mesela manuel bir lens almak istiyorum, elimde olympus e300 var, ya pentax k bayonet bir lens alacağım yada om bayonet bir lens. M 42 adaptörümde var ama vidalı lensler çok iyi sonuç vermiyor okuduğum kadarı ile.

Olympusun en güzel yanı bir çok marka lensi adaptör yardımı ile kullanabiliyorsunuz

Neys ekonuyu dağıttım sanırım, macro lens olarak (MF) bana ne önerirsin?

Tşk.

Tarih: 28 Mart 2011, 22:20 - İp: 62.***.**8.220
  • 1