rebelemo
rebelemo (üye)
İzmir / Meraklı

M42 Netlik, Lens İçindeki Balonlar..

ilk olarak
-- elimde soligor 135mm 2.8 var nette görmüştüm carl zeiss 135mm 2.8 sonnar ile kapıştırıyorlar ve aralarında cz biraz daha üstün geliyor ama soligoruda beğeniyorlar, linkini atarım. gelelim soruma bende a300 var ve aynı lens bende mevcut velhasıl nette gördüğüm araştırmadaki netliği bir türlü yakalamış değilim. acaba body çok şey farkettirir mi bu konuda?

--elimde m42 olarak 50mm jena 2.8 lens var m42. bunun içinde baloncuklar görüyorum ufak ufak... acaba bunun zararı olurmu ve bu baloncukları patlatmanın yolu yok mu?

--gelelim son soruma, lenste keskinlik kavramını nette arattım ve aklıma bi kaç nokta takıldı. keskinlik anladığım kadarıyla detayda gizli, ilk bakışta anlaşılmıyor faka kesme(crop) yada sayısal(digital) olarak yaklaşınca belli ediyor kendisini. benim kullandığım,
beroflex 135mm 2.8
soligor 135 mm 2.8
porst color 50mm 1.7
cz 50mm 2.8 jena mevcut bunlarından bana keskin olarak tabir edilecek olan yok... yanlış anlaşılmasın bilmediğimden soruyorum. elimde af olrak minolta 35-70 3.5-4.5 kit var bununla çektiğim fotoğraf çok daha keskin buluyorum...
forumdan araştırtıklarımdan şöyle bir sonuca varmıştım;
1- eski lensler(m42 ) daha kaliteli oluyor genelde
2- prime lensler daha keskin oluyor.
acaba yanlış bir şey mi yapıyorum m42 leri kullanırken...?

biraz uzun oldu ama idare ediverin

Tarih: 25 Kasım 2009, 23:29 - İp: 88.***.**4.68