dogubar
dogubar (üye)
Çanakkale / Amatör

Lenslerin Zoom Örnekleri

merhabalar,
zoom lenslerin yaklaştırma oranlarını gösteren yani en kısa ve en uzak odak mesafesinde x lensin örnek fotoğrafları şeklinde bilgi veren bir site varmı acaba?
Saygılar...

Tarih: 27 Şubat 2007, 15:19 - İp: 88.***.**1.152
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Merhaba dogubar,

Açıkçası sorunu tam olarak anlayamadım. Öğrenmek istediğin görüntü kalitesi açısından mı yoksa ne kadar odak mesafesinin hangi görüntüyü kapsayacağı mı..?

zoom lenslerin yaklaştırma oranlarını gösteren
Yaklaştırma oranı derken, kompakt makinalardaki gibi "XX zoom" olarak düşünürsek, maks odak uzaklığı / min odak uzaklığı bize bu değeri verecektir.

Kaç mm'nin ne kadar görüntüyü kapsadığını gösteren şöyle güzel bir site var:

http://www.tamron.com/lenses/learning_center/tools/focal-length-comparison.php

Umarım bildiğiniz şeyleri tekrar etmemişimdir..

Tarih: 27 Şubat 2007, 16:24 - İp: 213.***.**6.250
dogubar
dogubar (üye)
Çanakkale / Amatör

selam cfiliz,
anlatmak istediğim 50-500 bir objektifle çekim yaptığımızda 50 mm çekimde görüntü şu ve 500 mm de görüntü şu kadar yaklaşıyor şeklinde.çok çeşitli zoom objektif var ve ben henüz bir tanesini bile yakından görmedim.yani 70-300 ile 50-500 objektifin yakınlaştırma farkı nedir önemli olan x-y, bu x ile y arasındaki oran mi yoksa y nin yüksek olması mı.önce kalite ve bütçe önemli tabi ki ama sonra sonra neye göre seçiyor insanlar.Bilmem anlatabildim mi.
Saygılar...

Tarih: 28 Şubat 2007, 09:56 - İp: 88.***.**6.127
dogubar
dogubar (üye)
Çanakkale / Amatör

selam cfiliz,
verdiğin site sorularıma cevap oldu çok teşekkür ederim,tek sayfada işlem tamam çok sağol.
Saygılar...

Tarih: 28 Şubat 2007, 10:06 - İp: 88.***.**6.127
  • 1