tb2nig
tb2nig (üye)
Ankara / Amatör

Lensler Hakkinda Fikir Lütfen..

Selamlar bende 38-380mm z740 var zoomu artirmak icin lens almayi dusunuyorum aklimda nikon 70-300mm var bu lensi takarsam 10x olan optik zoom ne olur acaba?Hesap mantigi(zoom) 300+380/70+38 midir?200-250 ytl arasi hangi lensi onerirsiniz?tesekkurler..

Tarih: 14 Ocak 2007, 19:27 - İp: 88.***.**2.187
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

sevgili tb2nig,

sanırım bir yerlerde büyük bir eksiklik var anlattıklarında.. nikon 70-300 dediğin objektif sadece nikon marka ve aynı bayoneti kullanan (bayonet = objektifin takıldığı ve her makinenin kendine özgü kilit sisteminin olduğu gövdedeki kısım) dslr makinelere takılabilen bir objektifdir. senin z740 ile kastın sanırım kodak marka olan compact bir makine.. bu makineye ancak bir adaptör ve o adaptörün önündeki yivli kısma takabileceğin ve piyasada geniş açısını veya telesini artırıcı ekipmanları takabilirsin.

zoom özelliğine gelince bu makinenin kendisi ile alakalı bir durum değil, objektif ile alakalıdır.. 38-380 mm objektifin olduğu için 380 / 38 = 10 kat zoom yapabiliyor demektir. bahsettiğin 70-300 mm nikon ise 300/ 70 = 4.28 kat zoom yapabilir demektir.. ama bu aynı zamanda birçok kişinin zannettiği gibi ne kadar çok zoom olursa o kadar yakınlaştırır anlamına gelmez.. mesela hiç yakınlaştırma yeteneği kademe kademe olmayıpda sadece tek odak uzaklığında kullanılabilen lensler vardır. örneğin 400 mm bir prime lens (prime lens az önce tek odak uzaklığı olan lens diye bahsettiğim..) senin 380 mm tele end olan lensinden daha yakın gösterir. ama 0 zoom dur. birde makinelerin yakınlaştırılan resmi ayrıca dijital olarak büyütmesi ile meydana getirdiği bir zoom vardır. bu zoom çeşidi sadece mevcut resmi dijital olarak büyütmek anlamına gelmektedir. yani yazılımsal bir marifettir.. ama optik yakınlaştırma (yani zoom) ile kıyaslandığı zaman kalitede kayıplar oluşur.

Sonuç olarak şöyle bir kıyaslama yapabiliriz. bir fuji s9500 28-300 objektife sahiptir ve 10.7 kademe yakınlaştırma yapar. ama senin elindeki makine 10 kademe yakınlaştırma yaptığı halde fujiden daha fazla uzaklığı gösterebilir. yani senin zoom hesaplama mantığın doğru ama imkansız bir durum sözkonusu. senin 200-250 ytl bir lens alman için (bahsettiğin nikon benzeri) ilk önce gidip bir nikon bayonetli dslr alman gerekiyor. elindeki mevcut makine değiştirilebilir bir lense sahip değildir.

umarım yardımcı olmuşumdur.. yanlışlarım veya eksiklerim var ise arkadaşlarım düzelteceklerdir.

sağlıcakla..

Tarih: 14 Ocak 2007, 19:56 - İp: 88.***.**2.94
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr-like makineye dslr lensi takmaya çalışıyorsunuz, üstelik farklı marka
Makinenizin zoom oranını arttırmak için ancak uygun bir telekonvertör kullanabilirsiniz, muhtemelen lens adaptörü de gerekecektir.

Tarih: 14 Ocak 2007, 23:08 - İp: 85.***.**6.78
tb2nig
tb2nig (üye)
Ankara / Amatör

dslr-like dan kastiniz nedir?birde benim makinenin objektifi 55mm lensler standart degilmidir?yani sadece kodak lensmi takabilirim?

Tarih: 15 Ocak 2007, 15:33 - İp: 88.***.**4.154
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

sevgili tb2nig,

senin elindeki makine kompakt denilen türlerden. yani lensi gövde üzerinde sabittir.. çıkarıp takma olayı yoktur.. bu lensin filtre çapı 55mm diyorsun ya? işte sen sadece 55 mm çapı olan filtreler, tele konvertörler veya wide konvertörler takabilirsin.. konvertör çevirici anlamına gelmektedir. yani senin mevcut lensinin ki 38-380 demiştik.. 38 mm olan geniş açı kabiliyetini wide konvertör daha fazla geniş açı çekecek şekle getirmektedir.. aynı şekilde 380 mm olan tele kabiliyetini de tele konvertör ile daha fazla odak uzaklığı haline getirebiliyorsun. bu dediğim konvertörler basit ve kompleks olmayan genelde tek bir cam veya düzeltici ekstra bir camın olduğu malzemelerdir.. birde filtreler vardır.. yine lens çapın makinede ne ise aynı çapta filtreler takabilirsin.. filtreler ve makineler ile ilgili detaylı bilgi için lütfen google da arama yapıp, araştırma yap.. çünkü sen eğer bilmiyorsan ki öyle gözüküyor.. biz ne kadar anlatırsak anlatalım kafan daha da karışacaktır. eğer benim mail adresimi eklersen sana bazı dökümanlar ile de yardımcı olmaya çalışırım..

[email protected]

saygılar..

Tarih: 15 Ocak 2007, 18:17 - İp: 88.***.**4.146
tb2nig
tb2nig (üye)
Ankara / Amatör

applemac verdigin bilgiler icin tesekkurler ben biraz arastirmistim senin soylediklerinle netlesti kafamda daha cok firin ekmek yemem lazimmis..selamlar

Tarih: 15 Ocak 2007, 20:06 - İp: 88.***.**2.154
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

asıl ben teşekkür ederim.. dediğim gibi eğer msn adresini eklerseniz ben müsait oldukça yardımcı olurum.. (özellikle akşamları )

saygılar..

Tarih: 15 Ocak 2007, 20:30 - İp: 88.***.**4.146
  • 1