mikasso
mikasso (üye)
İstanbul / Meraklı

Lens Üzerindeki Parametreler.

Öncelikle Merhaba. Ben foruma yeni üye oldum.

Fotoğraf çekmekten hoşlanan biriydim bu hoşlanma yavaş yavaş meraka dönüştü. Arkadaşımın Canon EOS 350'si ile baya bir fotoğraf çektim ancak genelde bilinçsiz olarak çektim...

Şimdi bu merak sayesinde Amerikaya giden bir arkadaşıma Canon 1000D(xs) makine 18-55 kitlens ve Canon - 75-300mm f/4-5.6 III Zoom Lens siparişi verdim bir kaç hafta içinde elimde olacak.

Sorum ise şu bu lensler üzerindeki parametreler ne anlam ifade ediyor. mesela 18-55mm ve 75-300mm'nin anlamı nedir. Ne kadar mesafede zoom yaparlar. Ya da amatör makinelerdeki 3X -5X gibi bir zoom mesafesi ile ifade edilebir mi?

f/4-5.6 ne ifade ediyor?

Daha yeniyim bu yüzden belki bir çok kişiye bu sorular basit gelecek. Ya da forumda bu konularla ilgili bir başlık varsa oraya da yönlendirebilirsiniz. (biraz araştırdım ama tam anlamıyla cevap oluşturbilecek bir başlık ben bulamadım.

şimdiden teşekkürler

#mikasso' tarafından 21.06.2009 01:27:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Haziran 2009, 23:19 - İp: 78.***.**6.97
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

18-55 mm , 75-300 mm , 85 mm , 50 mm......gibi mm cinsinden rakamlar, ilgili objektifin odak uzunluğunun ölçüsüdür.Rakam büyüdükçe odak uzunluğu da büyür ve objektifin yatay ve dikey görüş açısı azalır.Yada başka bir ifadeyle uzağı yakınlaştırma kabiliyeti artar.Rakam küçüldükçe ise tam tersi objektifin yatay ve dikey görüş açıları artar...

f/4-5.6 , f/2.8, f/1.8.......gibi ifadeler ise, ilgili objektifin maksimum diyafram açıklığının ölçüsüdür.Örneğin 75-300mm f/4-5.6 ifadesinde ilgili objektifin en geniş açı odak uzaklığı olan 75 mm'de diyaframının maksimum f/4 değerini, en tele odak uzaklığı olan 300 mm'de ise diyaframının maksimum f/5.6 değerini alabildiğini gösterir.Başka bir örnekte 24-70 f/2.8 olsun..Bu objektifte ise diyafram değeri, objektifin odak uzaklığı değerinden bağımsız olarak en geniş ve en tele odak uzaklıklarında yani 24 ve 70 mm ile bu iki değerin arasında kalan bütün değerler maksimum diyafram açıklığı olarak f/2.8 değerini alabildiğini göstermektedir..

Tarih: 21 Haziran 2009, 00:29 - İp: 88.***.**7.112
munzo
munzo (üye)
Yurtdışı / Meraklı
mikasso
mikasso (üye)
İstanbul / Meraklı

Çok teşekkürler aeron
Yazdıklarından sonra forum sayfalarını karıştırmaya devam ettim. faydalı bilgilere ulaştım ancak o kdar çok başlık ve konu varki herşey birbirine girmiş gibi. Yeni başlayanlar için diye bir bölüm var mı hala bulamadım ama şu link çok faydalı oldu.
En azından tam anlamıyla neyin ne kadar yaklaştırdığını öğrenmiş oldum. :D

http://www.tamroneurope.com/flc.htm

Tarih: 22 Haziran 2009, 16:57 - İp: 81.***.**4.69
  • 1