scelikkale
scelikkale (üye)
Bursa / Amatör

Lens Temizliği

Herkese slm,

Lens temizliğini nasıl yapmalıyım.Geçen Hayyam Pasajı'nden iki tip temizleme kiti aldım.Biri kalem, diğeri de sıvı, mendil, fırça ve tozları üflemek için kullanılan bir aletten oluşuyordu.Lensin yüzeyine bu sıvıyı döküp temizlemeli miyiz, yoksa sadece hava üfleyip, fırça ile temizlemeli miyiz.bu konu sanırım tüm kullanıcılar için önemli diye düşünüyorum.Çünkü objektif, makinanın herşeyi.
Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Tarih: 29 Kasım 2004, 13:02 - İp: yok
umutakdag
umutakdag (üye)
Ankara / Amatör

merhaba.
ben gözlükçüyüm.ben önce fırçayla tozları uzaklaştırıyorum.sonrada iyi bir gözlük silme beziyle lensi ve filtreleri siliyorum.en iyi yöntem bu.kimyasala gerek yok.

Tarih: 29 Kasım 2004, 13:44 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam scelikkale,

bu konu ile ilgili olarak daha yeni bir yazi okumustum.. orada aman dikkat notlari vardi, iclerinden biri de; "aman o siviyi direk lensin uzerine dokmeyin!" idi..

simdi ben sana yapilmasi gerekenleri ozetleyeyim:

lens temizliginin ayakkabi cillalamak gibi olmadigini soyleyerek anlatima gecmisler..

1- lensini basasagi tutup, yavasca, tozlari ufleyen aletle hava verin lensin uzerine..
2- temizleme mendili ile, dikkatlice silmeye basla lensi.. her dokunustan sonra mendili kaldir ve kirin lens uzerinde kalmadigina emin ol.. cunku mendil ile sadece kiri, bir oraya bir oraya itiyor olabilirmissin, o da, lensi cizebilirmis.
3-temizleme sivisini mendilin uzerine birkac damla damlat.. kesinlikle lensin uzerine direk damlatma.
4-lensin orta kismindan temizlemeye baslayip yavas dairesel hareketlerle ovmaya basla.. temizleme sivisi tamemen lens uzerinde kuruyup da iz birakmadan temizlemis olmaya emin ol.
5-lensin arka kisimi (makinenin icine giren kisimi) cok daha nazikmis.. en azindan iki misli dikkatli olunmaliymis..

umarim yardimi olur yazdiklarimin..

Tarih: 29 Kasım 2004, 15:38 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

"doğada fotoğrafçılık"adlı kitaptada aynı şeyler yazıyordu...eğer bu işte acemiysen homer yayınlarının "doğada fotoğrafçılık"adlı kitabını öneririm ben alıp 2 günde okumuştum valla macera kitaplarından bile daha sürükleyici

Tarih: 29 Kasım 2004, 17:19 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

teksas tommiks gibi de olmaz simdi ama..

...

bu arada birseyi daha ilave etmek istiyorum.. bu temizlik islemini cok fazla yapmamak da gerekiyormus, yani abartmamak.. tabii bu kullanimdan kullanima da farkeder..

Tarih: 29 Kasım 2004, 19:28 - İp: yok
enes82
enes82 (üye)
Antalya / Amatör

ya benim sony dsc w7 digital camera var.sizin anlttıklarınıza göre ve sonrada okuduklarıma göre ben bunun lensine gelcek her türlü zararlı temziliği yapmışım.yanlışlıkla lensine dokunduğum için parmak izi kalmıştı bende pamukla sildim o da olmayınca camsil ile sildim.ya ben ne biliyim bu akdar ciddi bişi odluğunu.onu bunu silme hiç bişi temzilemiyo.şimdi paronoyak olcam fotoları eskisi gibi çekmiyo gibi geldi.psikoljik mi bilmiyorum.şlimdi bu lense zarar gelip gelmdeiğini ben nasıl anlıcam bu bir...
ikincisi: zarar geldiyse bu markada digital kamera lensi satılırmı?ve ne yapmama gerkir lütfen yardım edin
3.sü [

Tarih: 28 Aralık 2005, 18:31 - İp: 85.***.**3.131
ba
ba (üye)
Yurtdışı / Stüdyo Fotoğrafçısı

Arkadaşlar benim size önereceğim harika bir alet var.
HAMA LENS PEN.

Ben yaklaşık dört aydır bunu kullanıyorum.Harika olduğunu söymemem gerikyor. çift başlı birşeydir. birinde fırça var, tozları almak için, diğerinde ise yuvarlak plastiğe benzer bir yüzey var.

Dada'nın söylediklerine ek olarak,mümkün mertebede kimyasal madde kullanmamaya dikkat edin diyorum.

Bu SUPER aleti alın diyorum.

Tarih: 29 Aralık 2005, 00:11 - İp: 85.***.**0.229
parody
parody (üye)
Antalya / Doğa Fotoğrafçısı

O kitabı bulsam anında alıcam. sanki benim için yazmışlar, dağda kırda bayırda fotoğraf nasıl çekilir anlatıyor.

Tarih: 17 Ocak 2006, 00:04 - İp: yok
mezzy
mezzy (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Burada var iste gelsin kargoyla

#MEzzy' tarafyndan 17.01.2006 09:53:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ocak 2006, 09:52 - İp: 195.***.**4.100
biltur
biltur (üye)
Yurtdışı / Amatör

tükendi yazıyo???

Tarih: 19 Ocak 2006, 22:28 - İp: 85.***.**3.65
murat_ugurlu
murat_ugurlu (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

ben bugun lenspen aldım. sonuçları gayet iyi.öneriyorum.

Tarih: 28 Ocak 2006, 00:09 - İp: 88.***.**1.172
  • 1