makromikro
makromikro (üye)
Bursa / Amatör

Lens Seçimi...

Arkadaşlar öncelikle merhaba, ben bir Canon 350D kullanıcısıyım.

Bir süreliğine avrupa seyahatine çıkacağım ve bu gezide bir lens almayı düşünüyorum. Gidiceğim yerler Almanya ve komşuları . Aranızda Almanyadan alışveriş yapan arkadaşlar varmı nereden ucuz lens bulabilirim nereler pahalıdır. geniş açı bir lens almak istiyorum sigma 17-70 olabilir. Aslında çok kararsızım çünki filtrelerim 58mm ve onlara uygun geniş açı objektif bulmaya çalışıyorum ama zor bi durum . Şimdiden çok teşekkürler...

Tarih: 17 Haziran 2006, 19:40 - İp: 85.***.**6.15
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

sigma'nın oldukça ucuz bir lensi vardı 18-50 idi sanırım.

filtre çapı 58mm olmalı. kalitesi hakkında pek fikrim yok ama pek umutlu değilim. 90 euro gibi bir fiyata bulmuştum ancak DC sınıfından bir lens, yani yalnızca crop faktörlü makinelerde kullanılabilen lenslerden. ilerisi için problemli gözüküyor.

Tarih: 17 Haziran 2006, 21:05 - İp: 84.***.**6.203
tolga73
tolga73 (üye)
Balıkesir / Amatör

bende almanyaya giden arkadaşıma makina fiyatlarına bakmasını istemiştim fakat fiyatların umuldğu gibi avantajlı olmadığını söyledi.sizde gitmeden önce tr fiyatlarını alırsanız iyi olur.iyi seyahatler.

Tarih: 17 Haziran 2006, 22:26 - İp: 85.***.**1.246
_speed_
_speed_ (üye)
Yurtdışı / Amatör

ben kendim hollandada yasiyorum mediamarkt bu magazayi almanyada veya avrupanin bir cok ulkesinde bulabilirsiniz diger magazalara nazaran cok daha ucuzdur gecen reklami gelmisti hollandada canon eos350d 18-55 677 euro diger magazalardan cok daha ucuz bakmani tavsiye ederim internet adresini yaziyorum www.mediamarkt.com

Tarih: 18 Haziran 2006, 01:21 - İp: 83.***.**9.189
makromikro
makromikro (üye)
Bursa / Amatör

çok teşekkürler arkadaşlar...

Tarih: 18 Haziran 2006, 15:57 - İp: 85.***.**0.248
makromikro
makromikro (üye)
Bursa / Amatör

arkadaşlar bide şunu sorucam

17-70mm F2.8-4.5 DC MACRO

ve

Zoom Super Wide Angle EF 17-40mm f/4L USM

arasında kaldım ? ne dersiniz ?

Tarih: 18 Haziran 2006, 17:23 - İp: 85.***.**0.248
makromikro
makromikro (üye)
Bursa / Amatör

1. sigma 2. canon

bişey daha sorucam

Sigma Zoom Super Wide Angle 17-35mm f/2.8-4.0 EX DG Aspherical HSM Autofocus Lens for Canon EOS

ile

Sigma Zoom Super Wide Angle 17-35mm f/2.8-4.0 EX Aspherical HSM Autofocus Lens for Canon EOS

arasından 80 dolar fark var nedeni DG olması fakat nedir bu niye bukadar etkiliyor dijitaller için özel fakat fonksiyonu ne ?

teşekkürler...

Tarih: 18 Haziran 2006, 17:35 - İp: 85.***.**0.248
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Ef 17-40 F4 L Tavsiye ederim.
Hoşçakalın.

Tarih: 18 Haziran 2006, 18:54 - İp: 85.***.**3.100
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Selam,

DG nin anlamı dijital makine icin yeniden optimize edilmiş anlamına geliyor. Aradaki 70-80 dolarlık fiyat farkına bence değer. Bu arada lens seçimine gelince Canon lens bahsettiğin sigma dan bir değil bir kaç gömlek ötede. Maddi problemin yoksa kesinlikle 17-40 4L yi al.

Tarih: 20 Haziran 2006, 12:12 - İp: 81.***.**3.206
makromikro
makromikro (üye)
Bursa / Amatör

Aslında maddi problemler biraz var gibi ama bakıcaz artık çok teşekkürler.

Tarih: 20 Haziran 2006, 12:32 - İp: 88.***.**6.61
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

canon 17-40 "L" sınıfı bir lenstir. Profesyonel sınıf olarak geçer L sınıfı lensler ve optik kalitesi tartışmasız sigma'dan bilmem kaç kat üstedir. Malesef bu fark fiyatına da yansımıştır.

Sigma'nın üstündeki her türlü kısaltmanın anlamına reproset'in sayfasından bakabilirsiniz Türkçe olarak. sanırım www.reproset.com.tr olmalı.

DG türü lensler hem filmli makinelerde hem de crop çarpanı bulunun dijitallerde kullanılabilen lenslerdir. bazı eski lensler dijitallerle problem çıkartabiliyor. işinizi sağlama almak istiyorsanız DG türü alın. satmaya kalkarsanız da avantajlı olacaktır.
DG olmayanı da gidin deneyin, problem çıkmazsa onu alın diyemiyorum çünkü duyduğuma göre bazı problemler zaman zaman ortaya çıkmakta veya uzun pozlamalarda hata vermekte diye duymuştum. ama satışını da düşünün derim. hem DG olmayanını bulmak daha zor olabilir.

bir de DC ibaresi taşıyan sigma lensleri var. bunları da yalnızca crop faktörü olan makinalarda kullanabiliyoruz. yani fullframe dijitallerde ve filmli makinalarda lensin ürettiği görüntü sensörün veya filmin alanının tamamını örtmüyor.

Tarih: 20 Haziran 2006, 14:39 - İp: 84.***.**2.250