egemen-
egemen- (üye)
Karabük / Amatör

Kuş Çekimi İçin Objektif

kuş çekimi için hangi objektifi kullanmalıym

Tarih: 7 Mart 2008, 23:59 - İp: 81.***.**9.216
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Sanırım Sony-Minoltada FF olarak fazla seçenek yok bu konuda

Tarih: 13 Mart 2008, 14:22 - İp: 144.***.**0.153
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Arkadaşlar kurbanınız olam bir yardım edin ucuz tele bulmak hiç de kolay değil çünkü.

*Benim durumum şudur elimde hiç tele yok ve Minolta-Sony uyumlu bir AF teleobejktif arıyorum,araştırıyorum,rüyalarıma giriyor.

*Çok ağır lenslerle tecrübe edinmediğim için soruyorum: lensin ağır olması elde çekim için avantaj mıdır,dezavantaj mıdır ?Elde çekim imkanları nedir 1,5 kg lık bir lens için? 5 saat arazide yürüyecek biri için uygun mudur ?

*Şimdilik FF filmli bir gövdeye sahibim.

*Şu lensler şu anki seçeneklerim arasında görüş bildirirseniz memnun olurum...400 mü 500 mü Apo mu değil mi diye düşünmekten öldüm

Sigma 500mm f/7.2 APO 250 dolara alabilirim...

Sigma 400 f/5.6 300 dolara alabilirim.

Sigma 400f/5.6 APO

Tarih: 21 Mart 2008, 17:56 - İp: 144.***.**0.149
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

mavi_izci,

Lens hafifledikçe titreme azalır fakat bu kadar uzun lensler ile elde çekim hiç bir şartlarda iyi sonuç vermez.Yani kuş çekecekseniz elde çekim yapma işini unutacaksınız.

Kuşlar arabadan ürkmedikleri için zaman zaman arabayla kuş fotoğrafı çekmeye çıkıyorum.Bir de fasulye torbam var,arabamın camının oluduğu kısıma koyuyorum ve bir kuş gördüğüm zaman objektifimi de bu fasulye torbasına gömüyorum ki titreşim en aza insin.Arazide de kamuflaja yatmışsam tripod ve uzatma kablosu kullanıyorum.Eğer yürüyorsam da bir kuş gördüğümde objektifimi en yakın ağaç,dal vs. yani stabilizasyon için objektifimi dayayabileceğim bir nesne arıyorum ve bu şekilde çekim yapıyorum.Zaman zaman monopod ve tripod da kullanıyorum.

Yani sizin anlayacağınız kuş fotoğrafı çekmek hayal ettiğimiz kadar kolay olmuyor.Elde çekim yapma işini malesef unutmanız lazım.Çekseniz de tatmin etmeyecektir.

Anlattığım disipline uyarsanız eminim kararsız kaldığınız her 3 lens ile de başarılı olursunuz.Eski tip lensler olduğu için hangisinin daha iyi olduğu konusunda yardımcı olamayacağım. ama dediğim gibi iyi ışık ve sabitleme ile iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Tarih: 21 Mart 2008, 18:18 - İp: 81.***.**8.93
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Tamam umarım mutlu sona ulaşacağım...

Tarih: 21 Mart 2008, 23:56 - İp: 144.***.**0.155
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

500mm oyuncak refleks ler var denemenizi tavsiye ederim. 100-200 lira civrında refleksin yapısı itibariyle kayıp inanılmaz değil ama fotoğrafların ticari bir deperi olmaz. oynamak için bence değer

Tarih: 23 Mart 2008, 08:53 - İp: 78.***.**8.92
hamit54
hamit54 (üye)
İstanbul / Meraklı

Amatör olduğum için tartışmalara katılmak istemiyorum,
ancak Sigma 170-500 objektif kullanıcısı olarak bir kaç
şey söyleyebilirim sanıyorum.
Bu objektifi almaktaki amacım,benim de kuş merakımdan
kaynaklandı.Ama bir arkadaşın dediği gibi,arabadan indiğiniz zaman kuşlar kaçıyor.
Düşük iso değerleri ile yüksek kalite almak bilek ve refleks işi,yüksek iso değerleri de basılacak fotograflar
için kaliteyi düşürüyormuş.
Bu objektifi havalanan bir şahine çevirdiğiniz zaman
netliği yakalayana kadar şahin bir köy öteye gitmiş
olur.
Kaldı ki tripot kullansanız bile tripotunuz kaliteli olmak
zorunda,basit bir tripot titremeleri engelleyemiyor.
Bir de TC kullanacak olursanız,makineye neredeyse ışık
kalmıyor.

Yakın plan kuş fotografları çekmenin yolunun,kuşlara
olabildiğince yaklaşmaktan geçtiğini düşünüyorum.
Bu da özel kıyafetler,zaman ve sabır işi.

Tarih: 26 Mart 2008, 15:11 - İp: 213.***.**3.250