ikidiriki
ikidiriki (üye)
İstanbul / Amatör

Is mı Usm mi Daha Önemli?

Arkadaşlar canon geniş acı ve zoom lensler için ayrı ayrı soruyorum. Hangisi daha önemli sizce ıs mı usm mi? Cevabınız iki çeşit lens için ayrı ayrı verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

#ikidiriki' tarafından 01.11.2008 07:55:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Eylül 2008, 22:27 - İp: 88.***.**0.172
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

ikisi de önemli, çünkü alakasız şeyler. önce bunların ne olduğunu öğrenin. IS image stabilization demek yani resim sabitleyici, titreşimi azaltır. USM ultra sonic motor demek, lensin hızlı fokus yapmasını sağlıyor. her lens için ikisi de önemli.

Tarih: 29 Eylül 2008, 23:45 - İp: 81.***.**7.8
ikidiriki
ikidiriki (üye)
İstanbul / Amatör

Sorumu daha iyi okursanız ıs ın da usm nin de ne anlama geldiğini bildiğimi anlarsınız. Benim sormak istediğim şu mesela elinizde 70-300 bir lens var bunda ıs olması bence çok önemli. Ama tripod varsa gereksiz mi? Yine aynı lenste usm olmazsa çok büyük dezavantaj mı? Bu örneği cevaplayan olursa sevinirim teşekkürler

Tarih: 4 Ekim 2008, 16:57 - İp: 88.***.**6.50
radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

sn 2 dir 2 bence sız yanlıs sormusunuz soruyu. orada sehpa vs yazmıyor? neyse usm ultra speed motor oldugu ıcın zaten ozellıgı geregı cok hızlı af yapabılıyor olması apayrı bır ozellık ve guzellık. ıs olmasıda zaten ozellıkle elde cekım yapanlar ıcın ıdeal bısey. ama yook ben sureklı sabıt sahpada vs cekım yaparım dıyorsanız eger ıs sart deıl. ama okadar sabıt kullanılacagını sanmıyorum. bu tartısmaya acık bır konu ama genelde sehpada ıs butonunun kapatılması tavsıye edılıyor. ama kapanmasın dıyenlerde var.. demekkı İS te USM de bır arada olması gereken hoş ozellıkler bence. mesela 70-200f4 is olanlar 1250$ iken normal olanlar yani is olmayanı 700-750$ a dusuyor. demekkı bukadar onemlı ve pahalı bır ozellık. umarım yardımcı olabılmısımdır..

Tarih: 4 Ekim 2008, 18:38 - İp: 85.***.**5.70
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

"Is Mı Us M Mi Daha Önemli?"

soruyu gayet açık yazmışsınız ben de ona göre cevap verdim. mukayese içeren bir soru bu.

Tarih: 5 Ekim 2008, 13:08 - İp: 81.***.**7.8
ricoz
ricoz (üye)
İzmir / Amatör

Geniş açı lensler için IS çok gerekli bir özellik değil. Fakat USM herzaman gereklidir. Tele lenslerde ise durum biraz değişik. Özellikle 300 ve üstü odak uzunluklarına sahip telelerde IS 2-3 stop avantaj sağlamaktadır. IS olan bir lenste de USM genelde oluyor zaten.
Selamlar...

Tarih: 5 Ekim 2008, 17:10 - İp: 85.***.**6.247
ikidiriki
ikidiriki (üye)
İstanbul / Amatör

Bu güzel cevabınız için teşekkür ederim. Tam olarak ne demek istediğimi anlamışsınız.

Tarih: 5 Ekim 2008, 17:55 - İp: 88.***.**7.65
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Ben de aynen katılıyorum kullandığım 17-40F4 USM L'nin ultrasonic motoru inanılmaz sessiz çalışıyor ve çok hızlı odaklıyor. Deklanşöre yarım basınca daha ne olduğunu anlamadan herşey o anda hazır hale geliyor. Tamron18-50mmF2.8 de kullanıyorum. Odaklarken gürültülü çalışıyor ve hissedilir derecede daha yavaş odaklıyor.

USM'nin daha doğru odaklama sağladığından emin değilim. En azından fotoğraflarda aradaki farkı anlayamıyorum. Sanırım doğru odaklama daha ziyade makinedeki AF sensörünün kalitesiyle ilgili. USM'nin asıl sağladığı avantaj öncelikle hız ve sessiz çalışma. Yani netice olarak USM hızlı değişen bir konuyu kaçırmamak istiyorsanız çok önemli.

Çok düşük ışıklı ortamda çalışmıyorsanız bence geniş açıda IS'e ihtiyaç duymazsınız. Zira normal ışık olan bir ortamda 100mm'ye kadar normal perde hızı 1/200'ü aşmayacağı için titreşim problemi yaşanma ihtimali çok düşük.

200mm, 300mm gibi zoom değerlerinde bence iş biraz değişiyor. 1/200 gibi ya da daha düşük bir perde hızına düşmek makineyi çok kararlı tutamıyorsanız mutlaka IS ya da tripoda ihtiyacınız olacağı anlamına geliyor.

Fakat en iyi performansın peşindeyseniz, böyle bir durumda bence IS yerine kararlı bir tripod ile makineyi mirror lock up ve uzaktan kumanda (ya da zamanlayıcı) modunda kullanmanız gerekir.

Canon DSLR'lar genel olarak çok iyi yüksek ISO performansına sahip olduğu için ben genellikle tripod ile uğraşmayıp ISO'yu arttırıp perde hızını düşürmeyi tercih ediyorum.

(Keşke bir 5D'ye sahip olsaydım ve IS'e hiçbir zaman para vermeyip gönül rahatlığıyla ISO1600 kullanabilseydim.... )

Selamlar...

#gorkemkgo' tarafından 08.10.2008 01:53:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ekim 2008, 01:48 - İp: 78.***.**0.58
eserburak
eserburak (üye)
Yurtdışı / Meraklı

3 gündür Sigma 70-300 APO kullanıyorum, inanın bana mumla aradığım özellik USM oluyor, özellikle geçmişte Canon'un USM II bir tele objektifi vardı bende

http://www.photozone.de/canon-eos/193-canon-ef-55-200mm-f45-56-usm-ii-lab-test-report--review

Sİgma 70-300'den daha alt kalitede bir lens, özellkle malzeme kalitesi olarak... Ancak USM II'nin hızına ve sessizliğine Sİgma'yı alınca hayran kaldım, Sigma 70-300 Apo'yu alırken eski lensimi özleyeceğimi söyleseler inanın gülerdim ama fena halde özlüyorum USM II motorunu...

Sorunuza gelince, eğer kullandığınız tele bir objektif ise ve hareketli nesneleri (mesela uçan kuşları, havadaki bir arıyı, bir helikopteri vs) çekmek istiyorsanız ve elinizde Sigma 70-300 gibi AF'si kötü/yavaş bir lens varsa hayal kırıklığı yaşamamanız mucizelere kalmış demektir.

Şahsen seçme şansım olsa ve Sigma 70-300'de USM mi yoksa IS mi isterdim sorusuna kesin ve net cevabım USM olurdu... 300mm'de titreşimleri doğru nefes tekniklerini öğrenerek, tripod kullanarak veya eğer Canon kullanıyorsanız ISO değerini 800 veya 1600 e getirerek aşmak mümkün, ancak USM eksikliğini aşmanın bir yolu yok...

Sorunuzun bence cevabı USM'dir... Zaten Tele olmayan lenslerde Canon için IS'yi aradığımı söyleyemem.

Saygılar.

Tarih: 27 Ekim 2008, 08:56 - İp: 88.***.**4.74
ikidiriki
ikidiriki (üye)
İstanbul / Amatör

Eserburak işte istediğim cevap bu. Bu kadar basit teşekkür ederim. Aydınlatıcı ve samimi olan cevabınız için. Soru soranı küçümsemek yerine tecrübelerini ortaya koymak. Bu işte. Sağol Varol.

#ikidiriki' tarafından 27.10.2008 21:28:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ekim 2008, 09:53 - İp: 88.***.**8.27
s.o.n.
s.o.n. (üye)
İstanbul / Amatör

@eserburak, tespitleriniz çok doğru

Tarih: 28 Ekim 2008, 19:49 - İp: 85.***.**0.45