ulucz
ulucz (üye)
İstanbul / Amatör

Hangi Lens Ne Zaman Kullanılmalı

Herkese selamlar,

az önce bir konuya benzer bir soru sordum, fakat düşümdümki, bu sorunun cevabını bir başlık altında toplamak bizim gibi amatör veya bu işe yeni başlayacak olanlara iyi bir rehber olur.

sormak istediğim hangi lens ne zaman kullanılır, mesela 18-55 ile 50-200 den birini secerken, neye göre tercih etmeliyiz bunlardan birini? ya da bir fotoğrafı 18-55 ile mi 16-45 ile mi çekmemiz gerektiğine nasıl karar vermeliyiz?

teşekkürler

Tarih: 25 Mayıs 2008, 21:19 - İp: 81.***.**4.213
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

sizin de bildiği gibi odak uzaklığı değeri arttıkça, lensin görüş açısı daralır.yada tam tersi odak uzaklığı değeri düştükçe lensin görüş açısı artar.Buna bağlı olarak da çekeceğimiz kompozisyona göre odak uzaklığı seçimini yaparız.Örneğin portre çekimi için odak uzaklığı (35 mm'lik değerlere göre) 85 ila 135 arası bir değer seçilmelidir..Veya manzara çekimi yapıyoruz.Çok daha fazla alanı fotoğraf karesi içine almamız gerekecek.Bu durumda da odak uzaklığı daha düşük; mesela 16 mm'den başlayıp 35-40'lara uzanan bir değerde çekim yapmamız gerekecektir..Bunun gibi yani...tabi örnekler çoğaltılabilir..

Tarih: 25 Mayıs 2008, 23:46 - İp: 88.***.**3.47
ulucz
ulucz (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkür ederim öncelikle,

kendimden örnek vermek gerekirse, ben daha cok portre ve doğa foroları cekmek istiyorum, o zaman 50-200 lens alıp portre, 18-55 kit ilede manzara cekebilirm?

peki asıl merak ettiğim, aradaki küçük farkların ne gibi önemi olduğu, mesela 18-55 ile 16-45 arasında temel olarak nasıl bir fark var, aynı kategoride ki farklı lens çeşitleri arasında secimi nasıl yapmalıyız

Tarih: 26 Mayıs 2008, 00:02 - İp: 81.***.**1.3
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Doğa fotoğrafçılığı geniş bir kompozisyon tanımı sunar sizlere.Örneğin bir şelaleyi çekmek istiyorsunuz yada yüksekçe bir dağı..mesela Ağrı dağını.. bu rumda odak uzaklık değeri düşük yani geniş açı bir lense ihtiyacınız olacaktır.ama afrikaya tatile gittiğinde ırmak kenarında uzanmış güneşlenen timashı çekmek için de az öncekinden farklı olarak tam tersi telefoto bir objektife ihtiyacınız olacak.Yani doğra fotoğrafı derken dediğim gibi geniş bir kavram ve ne çekmek istediğinize bağlı olarak objektif seçimi yapılmalı..Aynı şekilde portre için de odak uzaklığı 35 mm'lik değerlere göre 85 ila 135 arası değerlerle çalışmalısınız.Ben de daha çok portre çekimi yapmayı seviyorum ve makinemde 85 mm'lik sabir odaklı bir objektif kullanıyorum.bu 85 değerini 1.6 olan makinenin crop değerile çarptığımızda da 136 mm ediyor ki portre çekimi içn gayet uygun bir değer

Aynı markaya ait, aynı kategorideki iki lensin aynı anda fiyatı da eşit değildir.olamaz da..çünki aynı yada birbirine yaklaşık değerlerdeki gibi görünen iki lensin, başta optik kaliteleri olmak üzere diyafram değeri..v.b. farklıdır..tabii kıyaslama yaparken genel sormak yerine bizzat lenslerin marka ve modellerini de belirtirseniz, aradalarındaki fark şudur şeklinde daha net bilgilere ulaşabiliriz..

Tarih: 26 Mayıs 2008, 01:00 - İp: 88.***.**3.47
yoksul
yoksul (Objektif)
Adana / Amatör

kullanacağınız lens veya ayarlayacağınız odak uzaklığı,
kompozisyonu kadrajda görmek istediğiniz şekle getiren değerde seçilmeli...

bunun dışındaki tüm değerler ezberden öteye geçemez,
önemli olan neyi görmek istediğiniz...

bunu deneyerek göreceksiniz,
çalışmaya başlayın bence

iyi çalışmalar...

Tarih: 26 Mayıs 2008, 09:04 - İp: 193.***.**1.97
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

kullanacağınız lens veya ayarlayacağınız odak uzaklığı, kompozisyonu kadrajda görmek istediğiniz şekle getiren değerde seçilmeli.bunun dışındaki tüm değerler ezberden öteye geçemez

Ezberden öteye geçemeyecek değerlerden kastettiğiniz nedir acaba?Bir fotoğrafın oluşturulmasında sadece odak uzaklığı mıdır tek parametre?Örneğin portre çekeceksiniz?Madem odak uzaklığı dışondaki tüm değerler ezberden öteye geçmiyor, siz o portreyi f/32 değerinde mi çekeceksiniz?

Tarih: 26 Mayıs 2008, 15:45 - İp: 88.***.**6.120
yoksul
yoksul (Objektif)
Adana / Amatör

eğer sadece portreyi değilde çevredeki cisimleri kompozisyonu da kadraja net aktarmak istiyorsam (ki amaçla çelişir) tabi olarak geniş alan derinliği kullanabiliri...

kullanılan odağa uygun enstantaneyi de gayet tabi ayarlama gerekir ki temel fotoğraf ilkeleri ezber değil gerçektir...

Tarih: 27 Mayıs 2008, 15:30 - İp: 88.***.**1.164
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

İşte ben de onu demek istiyorum..fotoğrafı oluşturan tek parametre, kullanılan lensin odak uzaklığı değildir.Diyafram, enstantane, ISO, ölçüm modu..bunlar fotoğrafın temek ilkeleridir..

Tarih: 27 Mayıs 2008, 17:10 - İp: 88.***.**3.130
ulucz
ulucz (üye)
İstanbul / Amatör

mantık olarak oturttum yardımlarınızla ve arastırmalarımla, fakat mesela, arkadas değinmiş ama, bi,raz daha farklı olarak; bir porte nin ardında güzel bir manzara, veya görüntülemek istediğimiz bir manzara-nesne vs var ise nasıl bir yaklasım içinde olmalıyız? örneğin ekte ki fotograf gibi

Tarih: 27 Mayıs 2008, 20:58 - İp: 81.***.**8.203
  • 1