ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

Geniş Açı Konverter

arkadaşlar bir geniş açı konvertörüm yok ama merak ettiğim bir husus var. diyelim ki 10 x zoomlu bir makinaya taktık. bu konvertör takılı iken sonuna kadar zoom yapabiliyormuyuz -görüntünün bozulmaması açısından- yada sadece hiç zoom yapmadan mı kullanabiliyoruz, yahut birazcık mı zoom yapabiliyoruz. çok merak ediyorum .

Tarih: 21 Kasım 2005, 22:25 - İp: yok
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Geniş açı bir lens kullanırken makinenin zoom özelliğinden çok fazla istifade etmek isteyeceğini düşünmüyorum. Çünkü sen çektiğin fotoğrafın closing değerini arttırdıkça geniş açı lensin anlamını yitirecektir. Yoksa şayet makinen zoom için artı bir lense ihitiyaç duymuyorsa (compact kameralar yahut Nikon Coolpix 8800 gibi SLR-Like makineler gibi) elbette zoom yapabilirsin. Umarım faydam dokunmuştur. Kolay gelsin.

Tarih: 22 Kasım 2005, 12:15 - İp: 81.***.**8.239
ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

sorumu yanlış anladınız galiba "geniş açı konvertör" diyorum. lens olduğu zaman dediğiniz doğrudur sanırım ama konvertör olunca durum nasıl değişiyor onu merak ediyorum.

Tarih: 22 Kasım 2005, 14:26 - İp: 85.***.**6.85
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

ahmetdemir, "geniş açı konvertör" dediğinde bir takım lensler içeren objektif sistemini kastetmiyor musun? Geniş açı lens ve konvertör aynı şeydir.
Esas soruna gelince, ben Panasonic FZ20 üzerinde Olympus'un geniş açı lensini (konvertörünü) kullanıyorum. Bazen, bu lens makinanın üzerindeyken çıkartacak zamanım olmuyor ve çekeceğim objeyi, bu lens makina üzerindeyken zoomlayarak resimlediğimde, görüntü merkezde gayet iyi ve netken, resmin kenarlarında bulanıklık oluşuyor. "Değişik bir efekt yapayım" diye düşünülürse belki kabul edilebilir ama benim çok hoşlandığım bir şey değil...

Tarih: 22 Kasım 2005, 21:35 - İp: 85.***.**2.115
ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

evet sevgili droral cevabını merak ettiğim konu bu idi. cevabın için teşekkürler.elimde bir geniş açı konvertör/lens yok ama şöyle düşünüyordum. acaba böyle bir lens makinada takılı iken geniş açı ile gayet güzel çekiyorum fakat birden uzakta bir nesne gördüm ve 10x e kadar zoom yapma ihtiyacı hissettim. bu nesneyi net çekmek için konvertörü çıkarmammı gerekiyor yoksa direk onunla çekebiliyormuyum. yada daha da açıkçası 0,7X bir geniş açı konvertörü 38-380 makina da 38 mm yi 27'ye indirirken acaba 380'ide 240'a indiriyormu resmi hiç bozmadan.teşekkürler

Tarih: 22 Kasım 2005, 23:01 - İp: 85.***.**6.85
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Evet indiriyor, ama dediğim gibi, bence "bozarak"...

Tarih: 22 Kasım 2005, 23:32 - İp: 85.***.**2.115
  • 1