alihaydar
alihaydar (üye)
İzmir / Amatör

Filtrelerle İlgili Kaynak?

filtrelerle ilgili netde türkçe kaynak biliyorsanız yazarsanız sevinirim.
kullanım alanları,hangi tür filtreler vardır,nerelerde kullanılır v.b.

Tarih: 21 Ekim 2004, 17:21 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Turkce bir kaynak bilmiyorum, ama zamaninda AFSAD grubuna attigim bir mesaji buraya yapistiriyorum, en azindan bir baslangic olur:

Selamlar,

Dogrusu ben "her amatorde bulunmasi gereken filtre" diye bir filtre duymadim.. Fotograf cekme aliskanligina gore degisir herkesin filtre ihtiyaci.. Ama en azindan bildiklerimi siralayayim. Bir kisim filtreyi bilfiil kullaniyorum, otekileri de kulaktan dolma, ordan burdan okuma bilgilerle yazacagim. Yalniz ben turkce terminoloji ozurlu oldugum icin gruptaki arkadaslar lutfen filtrelerin turkce adlari farkliysa duzeltsinler.

UV filtre. en populeri budur, genelde insanlar objektiflerini cizilmeden ya da diger dis etkenlerden korumak icin kullaniyorlar. Bu konuda da iki ekol vardir, ki ben ikinci ekoldenim, 'aman kaliteli objektif alayim' diye optik ozellikleri icin bir suru para verdigim objektifin onune ucuncu parti bir cam takip fotograf kalitesini dusurmek istemem. Tabii kaliteli bir UV filtre takabilirisiniz, ancak onun fiyati da orta halli bir objektif fiyati kadar.
O yuzden 'koruma amacli' olarak uv filtresi kullanmiyorum. Onun yerine objektiflerin kapagini ve golgeliklerini kullaniyorum. Ancak saniyorum UV filtreyi objektiflerini alir almaz takan ve bir daha cikarmayan da buyuk bir cogunluk var. Gercek islevi ise renkli filmlerin (ve sensorlerin) duyarli oldugu mor otesi isinlarini filtre etmektir. Fotograflardaki 'maviye çalma'
ya engel olur. Ancak kalitelisini almazsaniz hic bir seye engel olmaz, sadece bir pencere arkasindan fotograf cekiyormussunuz gibi olur o kadar.
Surda guzel bir yazi var: http://www.photo.net/equipment/filters/ Ben
"Skylight" ve "haze" filtrelerini de bu kategoriye koyuyorum. Skylight filtrenin ne ise yaradigini bilmiyorum, ancak otekisi, cok nemli havalarda gordugumuz turden puslu atmosferin etkisini azaltmak icin kullaniliyor sanirim.

Polarize filtre. Cok eglenceli bir filtredir. Genelde yansima yapan yuzeylerdeki (metal ya da ayna gibi degil, daha cok su ya da cam gibi) yansimayi engeller. Bir de gunesli havalarda gunes isinlarinin neden oldugu etkiyi azaltir. Eger muzelerde camin arkasindan eser cekiyorsaniz, ya da durgun sularda yuzen kurbagalari cekmek isterseniz nefis bir filtredir.
Resmen buyu gibi bir sey, dogru kullanildiginda yansimanin (hepsini degilse
bile) cok buyuk bir kismini yok eder. Gokyuzunun koyu bir renk alip bulutlarin daha belirgin cikmasina da yarar, ancak kullanimi sinirlidir cunku sadece gunesi tam saginiza ya da tam solunuza alip fotograf cektiginiz zaman etkisini gosterir, gunes onunuzdeyken ya da arkanizdayken filtrenin bir etkisi olmaz. O yuzden 16mm objektife polarize filtre takip manzara fotografi cekmeye kalkarsaniz gokyuzu garip renk degisimleri gosteriyormus gibi cikar. Kullanimi biraz zordur, cunku her cekeceginiz konu icin ayar yapmaniz gerekir (birbiri icinde donen iki filtre dusunun, her konuya gore icerdekinin cevirip dogru pozisyona getirmeniz gerekir), vizor'u yeterince parlak olmayan (ya da cok yavas objektif takili) makinalarda kullanimi biraz sikinti yaratabilir. Filme ya da sensore gelen isigi bir stop kadar dusurdugu icin ND filtre olarak da kullanilabilir. Hatta iki dairesel polarize filtre takip filme giden isigi istedikleri gibi azaltip cogaltan insanlar gordum. Otofokus makinaniz varsa 'Dairesel polarize filtre'
kullanmaniz gereklidir. Bir de dogrusal polarize filtreler vardir ki ben gormedim.

ND (neutral density) filtreler. Bu filtreler de objektifin 'gunes gozlugu'
gibi calisir. Bazi durumlarda yavas hizlarda calismak istediginizde ancak ortamda istediginizden fazla isik oldugunda bu filtrelere basvurabilirisiniz. Farkli numarali ND filtreleri isigi farkli etkiler. Biri 1stop azaltirken oteki 2 stop azaltir vs. Bir de bu filtrelerin 'graduated'
denen versiyonlari vardir ki daha cok manzara fotograflari cekmekte kullanilir, parlak gokyuzu ve daha koyu yeryuzu gibi aralarindaki isik farki cok olan man

Tarih: 21 Ekim 2004, 22:06 - İp: yok
alihaydar
alihaydar (üye)
İzmir / Amatör

sn.juggler verdiğiniz yararlı bilgiler için çok teşekkürler.Yazıdıklarınızı
zevkle okuyorum..Dijital fotoğraf makinesi seçimiyle ilgili yazınızda
gayet detaylı ve yararlı bizler için.Fotoğrafçılık hakkında geniş bir birikiminiz olduğu anlaşılıyor.Ayrıca birikiminizi paylaşmaya açmanız
zaman ayırmanız için teşekkürler.Selamlar.

Tarih: 22 Ekim 2004, 08:52 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Tesekkurler

Vakit olsa daha fazla konuyu gundeme getirmek isterim ama simdilik gerekli zamani bulamiyorum.. "bilgili insanlari belki tesvik eder onlar da yazarlar" diye bir umutla baslamistim, hala da devam ediyorum..

Melih

Tarih: 22 Ekim 2004, 12:28 - İp: yok
  • 1