cavekid
cavekid (üye)
İstanbul / Meraklı

Filtre Yardımı

Merhaba üstadlar;
Birkaç ay sonra yurtdışından Nikon D90 18-105kit ve 50mm lens getirecek bir arkadaşım.
Alacağı yerde sadece canon filtreler var ve fiyatları cok ucuk nedense..
Ben de arasırıp 52 ve 67 mm filtre almam gerektiğini öğrendim.

Açıkçası öğrenci adamım zar zor denkleştirdim parayı çizilmesin lensler diye öncelikli filtre almak benim için

İkisine de birer uv ve bir tane polarize filtre almak istiyorum. Fakat 15 liraya da var 100e de var 400 e de var..

hangisini önerirsiniz..

Şimdiden teşekkürler

Tarih: 2 Temmuz 2010, 15:12 - İp: 94.***.**5.72
bedava-shop
bedava-shop (üye)
İstanbul / Firma

Merhaba,

makinelerin vazgeçilmezidir UV filtre... olmazsa olmazdır

öncelikle lensinizi korur...

plastik, organik, cam, multıcoated kaplamalı FİLTRELER satılıyor... fiyat farkını belirleyen faktörler bunlardır...

ne kadar ekmek o kadar köfte ))))

POLAİZE filtre doğa manzaranın vazgeçilmez aksesuarıdır...benim önerlerimi size öZELDEN yazacağım

Saygılarımla

Tarih: 2 Temmuz 2010, 15:40 - İp: 85.***.**8.98
cavekid
cavekid (üye)
İstanbul / Meraklı

bedava-shop teşekkürler

Üstadlar ihtiyacım olan deneyimleriniz.hangi marka önerirsiniz. ne kadar para ayırmalıyım bu filtrelere.

Tarih: 2 Temmuz 2010, 17:14 - İp: 94.***.**5.72
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

18-105 mm'e $20-25'lik tanınmış marka herhangi bir UV filtre ( Hama/Hoya vs) alın . Polarizede aceleye gerek yok -öğrenince alırsınız derim . İlla da alacaksanız $70-80'den ucuz olanlara rağbet etmeyin. Profosyonel olmadığınıza göre de gidip ince ve çok kaplamalı diye $150-200 olanlardan almayın .

50mm için filtre alsanız da olur almasanız da. Bana sorarsanız değeri zaten $120 olan ucuz bir lensi korumak için bir de $20 vermeye gerek yok - üstelik devamlı kullanmayacaksınız.

50 mm için polarize kesinlikle almayın - polarize filtre manzara fotoğraflarında işe yarar ama 50mm ile zaten manzara çekemezsiniz (geniş açı tercih edilir ). Kaldı ki polarize filtre sadece güneş tepede iken işinize yarar . Güneş tepede demek ışık bol demek. Işık bol ise hızlı diye 50mm lens takmanıza gerek yok - 18-105 idare eder demek.

Ayda yılda bir manzara çekebileceğiniz $120 'lık lense de $70'lik filtre lüx olur.

Tarih: 3 Temmuz 2010, 01:31 - İp: 96.***.**4.180
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kenko'nun filtreleri ucuz ve kalitelidir. Bu filtreleri bulabilirseniz tercih edebilirsiniz. 50mm'nizin f/1.8 olduğunu düşünüyorum, yine Kenko'nun standart uv'sini ucuza alabilirsiniz. MC yani multicoated, çok kat kaplamalı olunca fiyatı iki katına çıkıyor, ucuzunu alabilirsiniz, bir problem olmayacaktır.

Ben hem Kenko hem de B&W kullanıyorum. Polarize'yi Sn. Paperman gibi ileride almanızı tavsiye ederim.. İyi kalite bir büyük çaplı polarize ve çap uydurma aparatlarını da alırsanız, tek polarizenizi tüm lenslerinizde, uyumuna göre, kullanabillirsiniz. Bunun için de ileride almayı düşündüğünüz daha geniş çaplı bir lens varsa, ona göre karar verebilirsiniz.

Tarih: 10 Temmuz 2010, 18:14 - İp: 58.***.**8.132
  • 1