sivassporlu
sivassporlu (üye)
Karabük / Amatör

Filtre Önceliği ?

Merhaba geçenlerde Fuji HS25EXR makinama uv filtre polarize
filtre ve parasoley aldım şimdi;
1-hangisini önce objektife takaym sırası ne olmalı uv mi once yoksa polarizemi
2-Bu parasoley kadraja giriyor zoom yapınca sorun olmuyor?

3-plarize filtreyi çevirince ayarlandığını biliyorum ama bunu kullanma ayar aralığı en iyi olan ayar nedir

simdiden tesekkürler

Tarih: 7 Ağustos 2014, 17:50 - İp: 176.***.**2.67
bube7
bube7 (üye)
İstanbul / Meraklı

Kısaca cevaplayayım hepsini.

1. UV'nin fotoğrafa bir etkisi olmaz, en önemli amacı ön camı darbeye ve çiziklere karşı korumaktır. Ben genelde UV filtre takılı olarak gezerim, polarize filtreye ihtiyacım olduğu zaman UV'yi çıkarıp polarize filtreyi takarım. İkisinin üst üste durması görüntü kalitesini düşürebilir.

2. Parasoley aldığınız lens için resmi parasoley mi? Parasoleyin uzantıları lensin görüş açısına göre uzun olduğu için kadraja giriyordur.. O lens için önerilen parasoley modelini aldığınızdan emin olun.

3. Polarize filtrenin standart bir ayarı yoktur. Güneşin yerine ve kesmek istediğiniz yansımaların lense giriş açısına göre belli açılarda çevrilir polarize filtreler. Bunun mutlaka bir formülü, bir mantığı vardır ama pratikte, filtreyi taktıktan sonra en iyi etkiyi alana kadar çevirmek çok çok daha kolay

Tarih: 7 Ağustos 2014, 23:57 - İp: 176.***.**3.249
sivassporlu
sivassporlu (üye)
Karabük / Amatör

öncelikle teşekkür ederim 58mm lik doğru parasoleyi aldım yaprak parasoley bide fotolara renk düzeltmesi yapmak doğrumu sizce bazı programlarla

Tarih: 8 Ağustos 2014, 12:58 - İp: 212.***.**8.2
  • 1