portigo
portigo (üye)
İstanbul / Meraklı

Filtre

sevgili dadanagast
"UV veya skylight filtresi alabilirsin" diye bişey yazmış ama ben bunların hiçbirini bilmiyorum
ne işe yararlar canon s2 için hangisini alayım fiyatı nedir

Tarih: 13 Eylül 2005, 01:14 - İp: yok
alobar
alobar (üye)
Antalya / Amatör

UV ve skylight (1A) filtreler güneşten gelen ve gözümüzün görmediği Ultra viyole ışınları keser, ayrıca sürekli lense takılı durursa dış etkenlerden (düşme, çarpma v.b.) lensi korurlar. Ayrıca mavi ışığı da bir miktar azalttıkları için gölgege yapılan çekimlerde ve gün batımı çekimlerinde gotoğrafı biraz daha ısıtırlar. Çok faydalı lensler olup mutlaka edinilmelidir. İkisini birden almanıza gerek yok. Ben sadece Skylight (Diğer adı 1A) kullanıyorum. Lensinizin çapına göre birini tercih edin.

Tarih: 13 Eylül 2005, 13:15 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar portigo..
alobar zaten olayi cok guzel aciklamis..
..alobar, skylight filtresi kullaniyormus.. skylight filtreleri, alobar'in da dedigi gibi fotograflarda daha sicak bir etki yaratiyorlar.. ama UV filtreleri ise hicbir isindirma falan yapmazlar, sadece ultraviolet isinlarini keserler..
kaliteli bir UV lensi ile isigin, filtre uzerinde de kirilmasindan dogacak kontrast olusma kayiplarini daha aza indirecegi soyleniyor.. iste bu yuzden dolayi "super multicoated" turunden filtreler var..
baslangic icin daha cok UV filtresini tavsiye ediyorlar.. ince camli ve kaliteli bir UV lensi.. mesela hoya'nin super multicoated UV'sinden..
..ama bende jessops isimli bir dukkanin cikardigi UV filtresi var.. zaten bir sekilde UV isinlarindan koruyacagini dusundugumden o kadar da dert etmiyorum..

Tarih: 13 Eylül 2005, 14:36 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tabii son olarak birsey daha eklemek isterim..
kaliteli bir lensin uzerine kalitesiz bir camdan yapilmis bir filtre koyarsan; o kaliteli lensin sana saglayacagi performansi alamazsin degil mi?..
o yuzden kaliteli bir UV veya skylight filtre almakda tabii ki fayda var..
gorusmek uzere.

Tarih: 13 Eylül 2005, 14:39 - İp: yok
viiiizzzz
viiiizzzz (üye)
İstanbul / Meraklı

Madem bu filtreler aynı zamanda koruyucu gecede takabilirmiyiz?

Bir sakıncası olurmu.

Tarih: 13 Eylül 2005, 14:58 - İp: yok
portigo
portigo (üye)
İstanbul / Meraklı

hepinize teşekür ediyorum cevaplarınız için
eğer ultraviole ışınları için ve koruma için ise gece de takılmasında herhangi bir sakınca yoktur
bilmem yanılıyomuyum

Tarih: 14 Eylül 2005, 19:34 - İp: yok
portigo
portigo (üye)
İstanbul / Meraklı

ayrıca alobar dediki
"gözümüzün görmediği ultraviole ışınları keser"
gözümüzün görmediği ışınları kesmesinin bize ne faydası var (fotoğraf makinesine)

Tarih: 14 Eylül 2005, 19:45 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

gece kullanilmasinin tabii ki sakincasi yok.. zaten bir kere aldinmi direk lensin uzerine takip bir daha da cikarmayin..
..UV isinlarini gozumuz gormez ama zararlidir portigo.. o yuzden UV isinlarini kesen gunes gozluklerini kullaniriz degil mi?..

Tarih: 14 Eylül 2005, 19:50 - İp: yok
portigo
portigo (üye)
İstanbul / Meraklı

ben güneş gözlüğü kullanmadığım için biraz garipsedim yoksa dediğinde haklısın

Tarih: 14 Eylül 2005, 19:51 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

Tarih: 14 Eylül 2005, 19:57 - İp: yok
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Peki dadangast güneş gözlüğü kullanıyorsak uv filtreye gerek yoktur o zaman değil mi .)) Yoksa vizörden bakarken gözümüzü uv ışınlarından korusun diyemi uv filtre kullanıyoruz ?

UV (Ultra Violet) filtrenin asil amaci günesin isigi icinde bulunan UV isinlarini engellemektir. Ne zararı var ? makinaya bir zararı yok.Fotografta plajda günesli havalarda hafif pembemsi bir renk yapar.Beyaz bölgelerin konturlarinda da renk degisimleri yapar.Bunu önler. Ayni zamanda ucuz oldugu icin pahali olan lenslerin cizilmesini taozlanmasinida engellediginden devamli sekilde objektif koruyucu olarak takilir.

Mor ötesi ışınların (Ultra-Viyole) fazla olduğu yer­lerde, özellikle yüksek dağlarda, deniz ve plaj manzaralarında, kar manzaralarında mor ötesi ışınlara engel olmak için kulla­nılan filtrelerdir. Flu, bulanık fotograf çekimlerine engel olurlar. UV filtrelerin poz değerleri üzerinde bir etkileri yoktur. Yani poz değerlerini değiştirmek gerekmez. Bu nedenle objektiflerin çizilme ve tozlanmasına karşı koruyucu filtre olarak kullanılırlar.

Gözümüz uv ışınları görmüyorsa uv filtre kullanmaya ne gerek var ? Gözümüzün görmediği farketmediği ya da ayırdına varamadığı ışık etkilerini film ya da sensör görebilmekte ve bizim çıplak gözle göremediğimiz ışınlar fotoğraf üzerinde istenmeyen etkiler yaratabilmektedir. Filtrenin kullanılış amacı da bu istenmeyen etkileri bertaraf etmek, ya da istenen etkileri yaratabilmektir.

#okyanus' tarafyndan 21.09.2005 14:29:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Eylül 2005, 14:20 - İp: yok