yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Fd Mount Hanimex 80-200 F/4 Macro

Dün bol parçalı Canon A1 aldım.
İçimde tek kuşku uyandıran 150YTL verdiğim Hanimex 80-200 f/4 Macro objektif oldu çünkü adını hiç duymamıştım. Fotoğrafçı o da iyi markadır dedi. Made in Japan yazmakta ama internette pek bilgi bulamadım, Fuji satın almış sanırım.

Lens sanki hiç kullanılmamış gibi çok temizdi (ben ilk günden f değerini değiştiriyorum derken kiliti açıp düşürdüm gerçi). Macrosu çok iyi çalışıyor ve vizörden gördüğüm kadarıyla netleme sorunu falan yok. Bunun yerine alabileceğim 80-200 f/4 Tamron vardı, macro değildi ve 100YTL idi ama Hanimex gibi cillop gibi de değildi, daha eski olduğu belli oluyordu. Tamron'un kaydırmalı zoom'u daha pratik geldi ama aynı zamanda ayarlaması da daha zor olur diye düşündüm.

Sizce doğru tercih mi yaptım?

Bir de bu lens hakkında elinde daha çok bilgisi olan varsa makbule geçer

Tarih: 21 Haziran 2007, 14:26 - İp: 212.***.**7.130
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

bence doğru tercih yapmışsınız..

tele objektifleri kullanırken, eğer tripod yoksa çok yüksek enstanteneleri tercih edin ...

Tarih: 21 Haziran 2007, 16:35 - İp: 88.***.**6.28
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Tripod'um var ve Canon A95'ime yetiyordu.
Ama hayatta 80-200+Canon A1'i taşıyamaz. Elimde tutarken bile öne hareket etme eğiliminde. 200mm de tripodsuz çok yüksek enstantanede bile çekmem zor olur gibi geliyor, bakalım h.sonu film alıp ilk filmimi harcamaya niyetliyim.

Dün eve gelirken yarım saat kadar tüm seti içeren çantayı elimde tuttum, metal olduğunu belli edercesine ağırlığını bana hissettirdi

Sağlam bir tripod lazım, manfrotto'nun orta kolonu olmayana modellerinden bir tane almaya niyetliyim ama nakit olunca. Dün kredi kartına taksitle aldım ama sağlam vade farkı verdim ve nakit paranın değerini anladım.

Ekleme:
Birkaç maddelik liste bıraktım fotoğrafçıma eline geçince beni arayacak. Öncelikle Shutter release kablosu istedim.Lens olarak Canon 50mm f/1.4 gelince benimkinin üstünde 30-40 YTL fark alıp onu verecek.
28-400mm ye kadar macro özellikli objektifim var an itibariyle.Bunun dışında lens ihtiyacım yok sanırsam yanılıyor muyu.

#yalcinaydi' tarafından 21.06.2007 18:01:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Haziran 2007, 17:37 - İp: 212.***.**7.130
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

yanılmıyorsunuz.. 50mm 1.4 konusundada isabetli olur..

eğer düşeş bulursanız daha ötesi için.. 15mm fisheye veya 20mm geniş açı düşünebilirsiniz..

ama önce elinizdeki ekipmanla biraz daha adım atmalı..

Işığınız bol olsun..

Tarih: 21 Haziran 2007, 18:10 - İp: 88.***.**6.28
  • 1