ice_iceber
ice_iceber (üye)
İstanbul / Amatör

En İyi Lens Hangisi

merhabalar. bilgisi olan arkadaşlardan dij.makinalarda kullanılan en iyi lensin hangisi olduğunu öğrenmek istiyorum. kodak Schneider-Kreuznach veya Retinar lens
hp Pentax lens
canon nikon sony ve fuji sanırım kendi lenslerini kullanıyor
özellikle Schneider-Kreuznach için bazı siteler profesyonel kalitede olduğunu söylüyor. herhangibir makinaya lensine bakılarak kaliteli denebilirmi ? selamlar

Tarih: 30 Ekim 2004, 15:56 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Bir malı satın alırken vereceğimiz kararı etkileyen faktörler çok kere bizi ikileme sürükler...
Yorum siteleri önemlidir ama tarafsız değildir hangi firma parayı verdiyse onun borazanlığını yaparlar....
Eş dost tavsiyesi de önemlidir ama herkes bir malı överken veya yererken kendi doğruları ile davranır oysa o doğrular sizin gerçekleriniz olmayabilir..
Fotoğraf makineleri bir bütündür lens markası iyi ccd ucuz olunca ne olacak? İnternal ram hyunix ise ne yapacaksınız? TFT Lcd Au marka ise ilerde ekranda ki kırmızı bad pixeller sizi huylandırmayacak mı? Bu uzatılabilir....
DSLR ler hariç fotoğraf makinelerinde ki lens markaları sonucu etkileyebilecek bir önemde değildir...Bunu şöyle örnekleyebilirim:Küçükler için yapılmış ve yanında iki destek tekeri de olan bisiklete 12 vites takılması gibi...
" Dijital makine alırken " başlıklı yazımı okuyabilirsin...

Tarih: 30 Ekim 2004, 17:15 - İp: yok
bozo
bozo (üye)
Kocaeli / Amatör

lensden önce genel özelliklere baksan iyi olur.
Alacağın compact bir makine ise, sana en çok gereken özelliklere göre cihaz seçimini yhapabilirsin. Bazılarına göre Yüksek zoom önemli iken, bazılarına göre makro - süper makro özellikleri tercih edilebilir.
Manuel özellikleri çok arayadcakmısın? yoksa basıp çekme taraftarımsın? cebine atıp dışarı mı çıkacaksın yoksa biraz ele gelir cinsde mi olmalı? Aldınmı sana masraf yaptıracakmı ek parçaları ile..? CF-SD-Xd kartların fiyatları farklıdır. li-ion pilmi yok şarjlı pil kullanmayı tercih edersin? vs.vs.vs..

Tarih: 30 Ekim 2004, 21:27 - İp: yok
ice_iceber
ice_iceber (üye)
İstanbul / Amatör

yanıtlar için saolun fakat isitediğim cevabı alamadım galiba. ben bu lensler arasında bi kıyas istemişitim. şu an yeni bir makina aramıyorum. kodak dx6340üm var. genede tşkler. yeni cevaplarda gelirse sevinirim

Tarih: 31 Ekim 2004, 13:58 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sevgili ice iceber,

... herhangibir makinaya lensine bakılarak kaliteli denebilirmi ?selamlar ...demişsin .Bende sana:DSLR ler hariç fotoğraf makinelerinde ki lens markaları sonucu etkileyebilecek bir önemde değildir...diye yanıt vermişim anlamadığın yer neresi??

#burkay' tarafından 31.10.2004 20:04:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ekim 2004, 20:04 - İp: yok
sanchalf
sanchalf (üye)
Ankara / Amatör

kodak Schneider-Kreuznach ve Retinar lens her ikisde KOdak makinalarda fakat farklı serilerde kullanılan lensler.REtinar genelde cx serisi için Schneider ise dx serisi için kullanılıyor.Arada ise bariz bir çeki ve kalite farkı var.Schneider lensi kalitesi mükemmele yakın.TAbii Canon kadar olmasa da ona göre de bazı artıları var.Retinar ise iyi olmasına rğmen pek de başarılı değil.Pentax mı uzak dur kaaaç.Ama canon...O bir deha bu konuda

Tarih: 5 Kasım 2004, 11:21 - İp: yok
bozo
bozo (üye)
Kocaeli / Amatör

@sanchalf

nasıl bu kadar emin olabiliyorsun ve makineler hakkında kesin hükümlere varabiliyorsun.. özellikle Pentax da iyi bir fotoğraf makinesi markasıdır. nerden çıktı "pentax'dan kaç" ??

Tarih: 5 Kasım 2004, 11:46 - İp: yok
basol
basol (üye)
Eskişehir / Meraklı

Arkadaşlar d-slr olmayan makinalarda lens önemli diyil gibi bisey söylemissiniz öyle sacma sey mi olur? Canon L serisi USM kullanıcak gidicek bitanesi adı sanı dutulmamıs bısey kullanıcak! alman malı olan lensler birçok japon lensten iyidir carl zeiss de çok iyidir leica da bu arada japon lenslerınden birtek canon bu konuda bası cekmektedir...

Tarih: 15 Şubat 2005, 18:30 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Murat bey selamlar;

Benim de dpreview.com'da aşağıdaki yazı dikkatimi çekti. Özetle sizin söylediğinizin tam tersini söylüyor. Dijital kompaktların sensor boyutları çok küçük olduğu için lens kalitesinin çok önemli olduğunu, 35 mm'lerde ve büyük sensor boyutundan dolayı DSLR'lerde sıradan camın daha kabul edilebilir olduğunu söylüyor. Ben Vincent Bockaert'in yalancısıyım.

Lenses
By Vincent Bockaert

Most digital compact cameras have non-interchangeable zoom lenses which have been designed to work with a specific sensor size. Some prosumer models allow to extend the zoom range via converters. Because of the small sensor sizes, the lenses used in digital compact cameras have to be of much higher optical quality than glass which would be "acceptable" on a 35mm camera. This is less of an issue with digital SLRs with because their sensors are much larger.

Tarih: 16 Şubat 2005, 11:58 - İp: yok
smc
smc (üye)
İstanbul / Amatör

lens kalitesi birazda kişiye göre değişiyor markaya duyulan sempati tavsiyeler örnek fotolara bakmak v.s.ilk makinem pentax dı dslr almayı düşünüyordum nikon d70,canon 20 d almam gerktiği hissine kapılmıştım ama ben pentax dan vazgeçemiyordum sonunda gittim d70 eos 20 d pentax ist ds üçünüde alıp deneme çekimleri yaptım bilgisayarda karşılaştırdım pentax bana daha iyi foto kalitesi sundu deneme için çok teşşekkür edip pentax ist ds aldım hiç pişman değilim bana görede pentax en iyisi...

Tarih: 28 Şubat 2005, 22:39 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Sanchalf şu yazıyı oku.

http://luminous-landscape.com/columns/sm-02-05-02.shtml

Tarih: 3 Mart 2005, 11:41 - İp: yok