oguzhanman
oguzhanman (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr İle M42 Lens Kullanımı

(m42 , takumar , screw , vidalı ) lenslerin dslr'ler ile kullanımı.

forumda bu konuda çok dağınık bilgiler var.

dslr fotoğraf makinesinde m42 lens kullanan nf dostları.

sizden tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

mesela

bu lensleri makinesinde kullanmak isteyip kullanamayanlar.

ben kullandım çok iyi diyenler.

kullanmadım ama bilgim var diyenler.

bu lenslerle çekilmiş fotoğraf linkleri verebilirim diyenler.

fikri gelenlenler.

m42 lens te ney miş diyenler.

Tarih: 3 Temmuz 2008, 00:20 - İp: 88.***.**2.5
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

pentax zaten boyle ufak ayrıntılar yuzunden cok sempati toplayan bir marka..
chipli adaptor sonuclarını bekliyorum..chipsizi gercekten işe yaramıyor benım durumumda..

Tarih: 3 Ekim 2009, 19:29 - İp: 78.***.**6.234
aykara
aykara (üye)
Kayseri / Amatör

Bana yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Elimde babadan kalma birsuru lens var. Bunlari ben canon450d makinada kullanmak istiyorum. Bunlar Tamron Adaptall-2, fujica, minolta ve sigma lensler. Bunlar icin acaba adapter bulabilir miyim. Fujicalari kurtarmayi cok istiyorum. Bi tane 50mm bi tane de 55mm macro. Bu lensleri cok seviyordum. ama filmle falan ugrasamiyorum. bi kare icin defalarca cekim yapmam gerekiyo (malum profosyonel degiliz) önizleme sansim da yok. ogrenci halimle de altindan kalkamiyorum. Insallah durum umutsuz degildir benim icin. Bu lensler icin bana onerebileceginiz adapter varsa lutfen yazar misiniz.

Adaptall lensleri ve fujicalari kurtarirsam super olacak.

fujica lensler

minolta

adaptall-2 lensleri zaten biliyorsunuzdur resim yuklemedim onun icin. guzel haberlerinizi bekliyorum...

Tarih: 29 Kasım 2010, 02:21 - İp: 212.***.**1.173
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

ebay'de baktım ama Fujica için birşey bulamadım. Muhtemelen lensin markası Fujica'dır ama bayoneti başkadır. Bu lenslerin hepsi zamanında aynı makine üzerinde kullanıldıysa muhtemelen zaten hepsinin bayoneti aynıdır. Minolta ise eğer, minolta - eos dönüştürücülerden bir işinizi görecektir.

http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=minolta+eos+adapter+infinity&_sacat=0&_odkw=minolta+eos+adapter&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

Bunlar da adaptall için olan adaptörler.

http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=adaptall+eos+adapter+confirm&_sacat=0&_odkw=adaptall+eos+adapter&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

Sigma için birşey söyleyemiyorum. Bayoneti önemli. Hangi makine ile kullanıldığını yazarsanız bulmak daha kolay olur.

Kolay gelsin.

Tarih: 29 Kasım 2010, 08:47 - İp: 193.***.**7.122
aykara
aykara (üye)
Kayseri / Amatör

Lensler ayni makinalarda kullanilmadi. fujica lensler fujica ax-1 makinada kullanilmisti. sigma lensim de pentax mz-50 makina uzerindeydi. fujicalarin kafa resimlerini yuklemistim. yukardaki resimlerdeki cift lens fujica lensler. onlari kurtarmayi cok istiyorum. o lensleri cok seviyordum. insallah onlar icin de bulabiliriz. Ilginiz icin cok tesekkur ederim. tekrar iyi haberlerinizi bekliyorum. saglicakla kalin

#aykara' tarafından 29.11.2010 22:09:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Kasım 2010, 20:51 - İp: 212.***.**1.173
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Fujica lensleri maalesef kullanamazsınız, register mesafesi çok kısa.
Pentax'a taktığınız sigma kullanılabilir.

Tarih: 29 Kasım 2010, 21:13 - İp: 88.***.**5.39
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Sigma lensiniz ve varsa başka Pentax K bayonetli lensleri Canon EOS ile kullanmak için de buradan bir adaptör seçebilirsiniz.

http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=pentax%20eos%20adapter%20confirm&_dmpt=Lens_Accessories&_fcid=204&_jgr=1&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&gbr=1

Fatih Bey Fujicalar için öyle diyorsa yapılacak birşey yok demektir. Ama madem çok iyi lensler ve vazgeçmek istemiyorsunuz, o zaman önerim arada bir de olsa analog makineyi kullanmak olacaktır.

Kolay gelsin.

Tarih: 29 Kasım 2010, 23:19 - İp: 217.***.**5.234
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Canon'da lens-sensör mesafesi diyebileceğimiz "register" 44 mm dir.
Eğer bir sistem bundan daha uzun mesafe kullanıyorsa, (mesela m42 45.46mm veya nikon 46.5 mm kullanır) aradaki fark kadar bir uzatma tüpü takarsanız, ve bayonetleri ayarlarsanız o lensi kullanırsınız.
Ama register mesafeniz daha kısa ise (mesela fujica 43.5 mm), ya lensi gövdenin içine sokmanız gerekir, ya da düzeltici optik elemanlar kullanmak.
Bu mesafe ayarını yapmazsanız kısa lenste sonsuza odaklama yapamazsınız, sadece çok yakın çekimler mümkün olabilir.

Fujica 55mm Macro olan lensi sadece yakın çekimde kullanmak için bir yol söyleyeyim. Nasıl olsa makro lens, makro çekim yapsam yeter derseniz iş görebilir. Ben bu yolla bir takım özel lensler yaptım.
Bir canon gövde kapağı alın, ortasını (ama iyice ortalayın, pergel cetvel kullanın) macro lensin dibine geçecek gibi kesip çıkarın, ışık geçmeyecek şekilde tutturun/yapıştırın. İşte Canon makineye takılabilir hale geldi.
Eliniz yatkın değilse hiç uğraşmayın. Lensin en yakın ve en uzak odak konumlarında nasıl ve ne tarafa uzadığını kontrol edin. Sakın lens makinenin içine girmesin, ayna hareket ederken lense çarparsa başınıza fena iş çıkarır.

Tarih: 29 Kasım 2010, 23:47 - İp: 88.***.**5.39
aykara
aykara (üye)
Kayseri / Amatör

Fatih bey'e ve Glorfiendel'e cok cok tesekkurler. Fatih beyin önerisiini deneyecegim. Bi tane macro körügüm vardi fujica icin. Onun ondeki disi bayoneti govde kapagina monte edecegim (bu sayede aynadan da biraz uzak tutmus olurum hem)
55mm macro ile cok cok yakin cekimler mi mumkun olacak bu sayede yani 3-5 metrelik cekimler de mumkun olurmu belki 5-10 onu merak ediyorum ben. 50mm lik lensi de ne kadar kullanabilirim boyle olunca. Ama benim asil ogrenmek istedigim diyafram ayarini lens uzeinden yaptigimiz zaman (bildigim kadariyla) diyafram acik kaliyor sadece cekim aninda kisiliyor ve tekrar acik hale donuyor. Chipli adapterlerde boyle bi mekanizma vardir diye tahmin ediyorum ama chipsizlerde ve benim yapacagim anam babam usulu uygulamada bu kontrol nasil saglanir? yoksa bunda da boyle bi uygulamaya gidip lens uzerindeki tirnagi icine mi gocürmek lazim. her zaman ayarlandigi ayarda kalsin :D

#aykara' tarafından 07.12.2010 01:26:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Aralık 2010, 21:50 - İp: 212.***.**1.173
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Yeniden merhaba,

Diyafram işi sıkıntı. Chipli ya da chipsiz adaptörle ilgili bir durum değil bu. Eğer lensinizde diyaframı değiştirdiğinizde fiziken diyafram kısılıyorsa sorun yok. Çekim yaparken önce netleme yapacaksınız diyafram sonuna kadar açık iken, ardından diyaframı istediğiniz değere getirip çekimi tamamlayacaksınız.

Ancak eğer ki lensiniz diyaframı manuel kontrol etmiyorsa, yani sadece deklanşöre basıldığında bir mekanizma diyaframı harekete geçiriyorsa; bu durumda el becerisi iş başına... Ben kullandığım M42 lenslerin altında bulunan pimi içine ittirip oraya sabitledim. Bu sayede diyaframı çekim öncesinde de ayarlayabiliyorum. Eğer ki cerrahi operasyonlara hiç girmeyeyim diyorsanız tek şansınız diyaframı en açık konumda kullanmak.

Kolay gelsin.

Tarih: 6 Aralık 2010, 23:40 - İp: 92.***.**0.232
aykara
aykara (üye)
Kayseri / Amatör

Valla ben espri olsun diye soylemistim ama hakkaten tirnagi icine göcürmek gerekmis. ona da oyle bi operasyon yapicaz artik.

Acikken netler sonra kisariz cekeriz.

#aykara' tarafından 07.12.2010 09:09:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Aralık 2010, 01:25 - İp: 212.***.**1.173