oguzhanman
oguzhanman (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr İle M42 Lens Kullanımı

(m42 , takumar , screw , vidalı ) lenslerin dslr'ler ile kullanımı.

forumda bu konuda çok dağınık bilgiler var.

dslr fotoğraf makinesinde m42 lens kullanan nf dostları.

sizden tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

mesela

bu lensleri makinesinde kullanmak isteyip kullanamayanlar.

ben kullandım çok iyi diyenler.

kullanmadım ama bilgim var diyenler.

bu lenslerle çekilmiş fotoğraf linkleri verebilirim diyenler.

fikri gelenlenler.

m42 lens te ney miş diyenler.

Tarih: 3 Temmuz 2008, 00:20 - İp: 88.***.**2.5
oguzhanman
oguzhanman (üye)
İstanbul / Amatör

Canon EOS 350D & Helios-44-2 58mm

#oguzhanman' tarafından 11.09.2009 23:23:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Temmuz 2009, 20:13 - İp: 78.***.**6.135
oguzhanman
oguzhanman (üye)
İstanbul / Amatör

kaynak: http://www.mflenses.com/gallery/v/russian_lens/Helios/m4458mm/Helios_44_58mm_f2_anna_e_300-81.jpg.html

Tarih: 23 Temmuz 2009, 20:15 - İp: 78.***.**6.135
oguzhanman
oguzhanman (üye)
İstanbul / Amatör

kaynak: http://www.pbase.com/niblue/helios_442&page=2

#oguzhanman' tarafından 12.09.2009 02:34:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Eylül 2009, 23:23 - İp: 78.***.**1.160
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

#gaijin' tarafından 29.11.2010 21:40:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Eylül 2009, 01:46 - İp: 78.***.**3.77
ciga
ciga (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar "SİGMA UC ZOOM 70-210 MM MULTİ-COATED" ve "SOLİGOR C/D4 AUTO TELE-CONVERTER 2X" d60 uyumlu mudur ya da m42 adaptörle bunları d60'ta kullanabilir miyim??

Tarih: 24 Eylül 2009, 13:46 - İp: 85.***.**9.169
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

http://www.pclabs.com.tr/2009/04/13/dslrda-mf-lens-kullanimi/4/

güzel bir yazı ilgilenenlerin okumasını isterim

onceden verildiyse affola

Tarih: 25 Eylül 2009, 15:44 - İp: 78.***.**9.178
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Değerli arkadaşlar,

Yeni bir konu açmayıp sorumu buradan sorayım. Elimde 3 adet M42 lens var. Bunları daha önce adaptörle Pentax K100D ile kullanmıştım. Pentax'ta bu iş çok kolaydı..

Şimdi Canon 40D ile kullanacağım aynı lensleri. AF Confirm çipli adaptörlerden birini ebay'den alacağım. Ama 13$ ile 50$ arasında, birbirinin aynı görünümlü yüzlerce adaptör ilanı var. Canon uyumlu adaptör kullanan arkadaşlar marka verebilirlerse çok sevinirim. AF confirm benim için önemli, sonsuza netlemede de sorun yaşamak istemiyorum. Bir de AF çipinin "dandik" yapıştırılmasından dolayı bazı markalarda düştüğünü falan okudum bir yerlerde. Kullandığınız ve memnun kaldığınız bir marka varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler.

Tarih: 26 Eylül 2009, 19:40 - İp: 188.***.**0.248
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Şimdi bu lensleri Nikonda kullanma imkanı yok mu?

Tarih: 2 Ekim 2009, 20:27 - İp: 85.***.**5.85
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ebayda 38 dolarlık chipliler var onlardan almak yerınde olur sanırım cin malı degilmişler yazdıgına gore..
ancak bi iki yerde 40d ile sorun cıktıgını okumustum..kısa devre gibi sorunlar olabiliyormus..
dikkatli olmakta fayda var.

eger gozleriniz bozuksa benım gibi, chipsizleri kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum..
netlik saglamakta gucluk cekiyorum, ben netlik saglayana kadar modelim ölecek diye korkmaya basladım..
ama netlik yapabildiklerim gercekten iyi cıkıyor..

pentax kendisi netlik saglayınca uyarı veriyormus,bu konuda en iyisi pentax anladıgım kadarıyla..malesef diger markalar pentaxın bu detaycılıgı karsısında sınıfta kalmıslar..
elinizde gercekten iyi m42 ler yoksa gerek oldugunu dusunmuyorum..

canon uyumlu chipsiz adaptorumu 25 liraya satmayı dusunuyorum,almak isteyen olursa
gozleriniz bozuk degilse tavsiye ederim

Tarih: 3 Ekim 2009, 16:09 - İp: 78.***.**3.230
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

legionella, bu lensleri Nikon ile kullanabilirsin ama bildiğim kadarı ile sonsuza netleme olanağı yok. Yani portre ya da makro olarak kullanılabilir. Ama manzara vs olmaz..

Bu arada ben de 3-4 gün önce ebay'dan 39$ olanlardan bir tanesini sipariş ettim. Geldiği zaman bilgi veririm. Elimde güzel lensler olduğundan vazgeçemiyorum. Analog'tan beri kullandığım lensler...

Pentax'ta dediğim gibi çok kolaydı. Netlik yapıldığında hem bip sesi ile onay veriyordu, hem de netliğin yapıldığı yeri vizörde ışıkla gösteriyordu. Chipli falan adaptöre gerek yoktu yani. Basit bir adaptörle iş bitiyordu. Üstüne üstlük titreşim önleme gövde üzerinde olduğundan vidalı lensler titreşim önlemeli olarak kullanılabiliyordu. Özetle Pentax'ta vidalı lens ile flu fotoğraf çekmek için ya çok düşük ışıkta çekim yapmak ya da parkinson hastası olmak lazım...

Canon'da göreceğiz bakalım durumu.. Adaptör geldiğinde ve denediğimde buradan bilgi vereceğim..
Teşekkürler..

Tarih: 3 Ekim 2009, 18:34 - İp: 95.***.**9.152