behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr Den Daha Mühim:distorsiyon

Herkese merhaba,

Objektiflerdeki distorsiyon konusu bemim için önemli bir konu. Belgeleme fotoğrafçılığı açısından distorsuyon performansı en iyi objektif hangi odak uzaklığındaki objektiftir? (Tabi keskinlik kalitesi de göz önünde tutulmalı.)

İkinci olarakta aynı kategoride sıralama yapılacak olsa hangi marka önde gelir.

İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Tarih: 14 Ağustos 2006, 14:30 - İp: 85.***.**4.25
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

Yok mu bu konudan anlayan?

Yoksa başka bir başlığa mı taşımalıyım?

Tarih: 15 Ağustos 2006, 00:34 - İp: 85.***.**4.25
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
en az distorsiyon prime objektiflerde bulunur.
Zoom objektiflerin en önemli kusurlarından biridir.
50mm civari en az distorsiyon verir. Geniş açı zoomlarda Barrel distorsiyon (dışbükey), tele zoomlarda pincushion (içbükey) öne çıkar.
aklınızda herhangi bir mercek varsa, photozone sitesine bakın. Orada lenslerin distorsyonları lens incelemelerinde var.
50mm lensler genellikle oldukça keskindir. Her marka iyi 50mm bulunur. Ancak işinizi görmeyebilir.
Problem genellikle istediğiniz yapıları 50mm kadraja sığdırabilmek oluyor. Yeterli mesafe geri gidemiyorsunuz, başka binalar ağaçlar vs yüzünden ben çoğunlukla geniş açı kullanmak zorunda kalıyorum.

Tarih: 15 Ağustos 2006, 02:54 - İp: 85.***.**7.251
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkür ederim Fatih Bey,
Benim işim daha çok kısa mesafe çekimlerle halloluyor.(max.4m.) Reprodüksiyon denebilir. Dolayısı ile en hassas ve keskin tek objektif işim için yeterli.
Dijitale yeni yeni geçiyorum ve Sony R1 ile başladım.

"50mm. civarı objektifler" derken crop faktörünü göz önünde bulundurmalımıyız? Yani buda bir etken midir? Bir de 50mm. ile 50mm.macro arasında kalite farkı olurmu?

Yakın zamanda belki bir dslr alacağım. Önceliğim objektiften yana.Tersten varım bir tercih yöntemi olduğunu biliyorum ama olsun.

İLginize tekrar teşekkür ederim.

Tarih: 15 Ağustos 2006, 10:22 - İp: 85.***.**4.25
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
Size bir sürü objektif önerebilirm, ama canon 50mm f1.8 MkII sanırım işinizi görür. Bu lensin fiyatı sadece 75 dolar.
http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/canon_50_18/index.htm
sayfanın ortasındaki distorsiyon testine, ve sonundaki keskinlik testine bakın. O keskinlik rakamları bugünki sensor algısından daha fazla. Yani lensin keskinliğini zorlayacak sensör şimdilik yok. Yani şimdiki digital ortamda daha pahalı lensle daha keskin görüntü elde edemezsiniz.
İmalat kalitesi oldukça basit, plastik bir lens ama marifeti iyi. Daha gösterişli lensler var elbette ama bunun fiyatı o kadar hesaplıki, yanlış almış olsanız, ihtiyacınız 50 değil 100mm çıksa ne olur ?
Mevcut Makinenizin zoom seviyesini 50 mm kullanın ve bakın, ihtiyacınıza 50mm odak uzaklığı uygunmu. Sonra lens seçmek daha kolay olur.

Tarih: 15 Ağustos 2006, 12:16 - İp: 85.***.**7.251
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba Fatih Bey,
Yazdıklarınızın satır aralarından, "dijital henüz analog kalitesine yaklaşamadı" tezinin halen geçerli olduğunu anlıyorum.Yanılıyorsam düzeltin lütfen.

Tarih: 15 Ağustos 2006, 18:26 - İp: 85.***.**2.137
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

yanılıyorsunuz behri bey agır toplar cokdan koydu gecti filmleri..

Tarih: 15 Ağustos 2006, 22:36 - İp: 88.***.**3.90
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

omergin merhaba,
aşağıdaki satırlar fatih beye ait
"sayfanın ortasındaki distorsiyon testine, ve sonundaki keskinlik testine bakın. O keskinlik rakamları bugünki sensor algısından daha fazla. Yani lensin keskinliğini zorlayacak sensör şimdilik yok. Yani şimdiki digital ortamda daha pahalı lensle daha keskin görüntü elde edemezsiniz."
Ben o sonucu çıkardım. Daha geniş bir açıklama yaparsan sevinirim.
Ayrıca konu başlığını oluşturan sorumla ilgili görüşlerini de bekliyorum.

Tarih: 15 Ağustos 2006, 23:28 - İp: 85.***.**2.137
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhabalar,
aşağıdaki yazıyı 50mm 1.8 in değerlendirmesinden aldım.
The overall performance peaks at f/5.6 where it should exceed the sensor potential.
25 asa'lık filmin gren buyutu gerçekten çok küçük. Sensor boyutu şimdilik o kadar küçük olamıyor. pixel yoğunluğu arttıkça noise başa çıkılır gibi değil henüz.
Digital makineler birçok yönden filmi yakalamış, hatta geçmiş olmalarına rağmen kimyasal filmin hala bir iki üstün tarafı kaldı. Ben siyah beyazda film tadını yakalayamadım mesela.
Ama genel olarak Ömer'e katılıyorum. Tüm yönlerine bakarsak digital önde derim.

Tarih: 16 Ağustos 2006, 18:48 - İp: 85.***.**7.251
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bu arada şunu belirtmek lazım. Konuştuğumuz sadece 35mm, daha büyük boyutlarda film hala çok üstün. hele hele büyük format denilen boyda sensör yok. Film tabakasını büyük kesiyorsunuz olup bitiyor, neredeyse dosya kağıdı boyunda film var. Kontakt baskı yapıyorsunuz. O boyda sensörün henüz sözü bile edilmiyor. Bunuda film hanesine yazalım.

Tarih: 16 Ağustos 2006, 19:13 - İp: 85.***.**7.251
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

Bir anda objektiften filme geçtik.Film konusu gerçekten çok derin. Konular hep iç içe.
Evet şu an yoğunlaştığımız konu 35mm. üzerine.

Photozone'u inceledim (anlayabildiğim kadarıyla). 50mm.ye yakın değerlerde bazı objektiflerde var. (85mm.,100mm.) gibi.Fiyat/performans ilişkisini gözardı edersek , performans olarak bu belirttiğim odaklı lenslerin (perspektif hissini kaldırmak gibi) bir avantajı var mı? Nede olsa daha dar açılılar.Veya 50mm.ile kadrajı tam doldurmak mı(daha büyük görüntü),yoksa orta kısımlarırıyla (daha küçük görüntü)yetinmek mi? Optimal nokta hangisidir?

Farkındayım konuyu fazla uzattım.

#behri' tarafyndan 17.08.2006 02:48:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ağustos 2006, 02:47 - İp: 85.***.**2.137