murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr Alamayan Mega-zoom’culara!

Raynox telekonvertörlerin ithalatıyla ilgili Fuji Türkiye'den aylardır ses çıkmayınca, ben de kendi imkanlarımla temin etmeye karar verdim. 2 hafta önce gittigidiyor.com'dan Raynox DCR-1540PRO 1,54x telekonvertör aldım. Ürün elime 1 gün içinde ulaştı.
Raynox DCR-1540PRO, 1,54x extra zoom sağlıyor. Optik ve malzeme kalitesini çok beğendim. Görüntüde hiçbir kalite kaybı veya bozulma gözlemlemedim. Bu konudaki izlenimlerimi, fotoğraflarla örnekleyerek sizlerle paylaşacağım.

Tarih: 8 Ocak 2007, 21:46 - İp: 85.***.**3.85
makulmurat
makulmurat (üye)
İstanbul / Amatör

Murgur selam
BU bahsettıgınız Raynox DCR-1540PRO lens Sony R1 ıcın uygunmu, acaba..

Tarih: 8 Ocak 2007, 21:55 - İp: 85.***.**9.65
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Raynox telekonvertörler (kısaca TC diye bahsedeceğim) piyasadaki mega-zoom makinelerin çoğuna takılabiliyor, Fuji S9500, Canon S2/S3 gibi. Ben Canon S2 kullanıcısıyım, kuş ve doğa fotoğrafları çekmeyi seviyorum. Özellikle kuş fotoğraflarında extra zoom'a insan hep ihtiyaç duyuyor. Şu an dslr+super tele-objektifler son derece pahalıya geliyor. Ben de dslr alana kadar makinemden maksimum faydayı sağlayabilmek için Raynox DCR-1540PRO aldım.
TC'lerin en büyük handikapı, tele değerini yükseltirken görüntü kalitesinden ve ışıktan ödün vermesidir. O yüzden yüksek kaliteli TC'ler kullanılmalı, Raynox'ı bu yüzden tercih ettim. Fiyatı az değil, ama hakediyor (ABD fiyatı 130 USD).

Tarih: 8 Ocak 2007, 21:56 - İp: 85.***.**3.85
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

http://raynox.co.jp/english/digital/egdigital.htm
Nedense R1'i göremedim, belki de takılamıyordur.
Raynox'ı objektifinize taktıktan sonra, makinenizi çok rahat kullanmaya devam ediyorsunuz, tüm fonksiyonlar sorunsuz çalışıyor. Maksimum zoom değerinde (12x) kenarlarda hiçbir kararma (vignetting) yok. Ama fazla zoom out yaparsanız (mesela 4x) daire şeklinde bir kadrajınız olur Yani bu aleti sadece maksimum zoom'da kullanmak lazım, o takdirde vignetting problemi, görüntü bozulması gibi hiçbir olumsuzluk yaşatmıyor.

Tarih: 8 Ocak 2007, 22:04 - İp: 85.***.**3.85
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Şimdi gelelim örnek fotoğraflara:

Her iki fotoğraf da Yıldız Parkı'nda çekildi. Canon S2+Raynox DCR-1540PRO, 12x zoom.

Tarih: 8 Ocak 2007, 22:06 - İp: 85.***.**3.85
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Murgur fuji bana 2.2x olanı göndermişti.Ben 2.2 x olan için pekte iyi şeyler yazmamıştım.1.5 daha iyi olmalı diye tahmin ediyorum.Lakin bana sorarsanız s2 gibi bir makinaya telekonverter almaya hiç gerek yok. Ama alınacaksa raynox gerçekten çok iyi.
Lakin ben verilen paraya yazık olduğunu düşünüyorum. Bende canon un orijinal 1.5x telekonverterini kullanıyorum, daha doğrusu kullanmıyorum. Gereksiz bence. İsteyen arkadaşlara uygun fiyatada verebilirim. kendim 120 euroya almıştım.

Tarih: 8 Ocak 2007, 23:23 - İp: 85.***.**0.104
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Daha az bozulma veya ışık kaybı olur diye 1,5x olanı tercih ettim, doğru da yapmışım.
Bence gereksiz değil, çünkü kuş fotoğrafçıları 400mm'den aşağı objektif kullanmıyorlar. Krop çarpanıyla 640mm'ye denk geliyor. Raynox 1,5x ile de S2'nin 432mm'si 648mm'ye denk geliyor. Yani sanki bir dslr'a 400mm objektif takmış gibi çekim yapıyorsunuz.

Tarih: 8 Ocak 2007, 23:57 - İp: 85.***.**3.85
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Valla ben dediğim gibi verdiğim paraya yazık olmuş nazarı ile bakıyorum. Zire ne kadar iyi olursa olsun kenarlar illaki bozuluyor. Bu belki ortada bulunan kuşlarda fark etmez ama eğer yakınsa ve tam ekranı kaplıyorsa rahatsız edici oluyor.Birde 2.2x telede focus problemi vardı. 1.5 o kadar değil.
Dediğim gibi benimkini isteyen olursa uygun fiyata verebilirim.

Tarih: 9 Ocak 2007, 00:01 - İp: 85.***.**0.104
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

murgur selam benim fz 50 ye uyarmı bu converter.

Tarih: 9 Ocak 2007, 17:43 - İp: 81.***.**5.246
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Evet, bu linke bakılırsa, fz50/fz30 için uyumlu ürünler arasında gözüküyor. fz50 için 52mm lens adaptörü de almanız gerekecektir "The Model RA5255A Raynox adapter ring(sold separately) is required for use with the DCR-1540PRO on the Lumix DMC-FZ50/FZ30 camera" Ben Raynox TC'yi gittigidiyor'da ozturkt diye bir satıcıdan, lens adaptörünü de atillatuncer diye başka bir satıcıdan aldım, onlara danışabilirsiniz belki..

Tarih: 9 Ocak 2007, 21:29 - İp: 85.***.**4.7
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

İncelemeye devam, bu sefer bacada bir martı fotoğrafı..

Tarih: 14 Ocak 2007, 18:08 - İp: 85.***.**6.78