erkutberk
erkutberk (üye)
İstanbul / Meraklı

D7000 - 18-105 Lens İçin Filtre Önerisi

Arkadaşlar,

Uzun bir süreden sonra nihayet bir D-SLR makina alabildim. Şimdi yavaş yavaş donanımları tamamlamam gerekiyor. Amatör seviyede olduğum için fotoğrafçılık piyasasını bilmiyorum. Hayyam, e-bay vs. alternatifler var lakin satıcıların telkinlerindense sizlerin önerileri benim için çok daha değerli. Öncelikle makinamla ağırlıklı olarak iç mekan çekimi yapacağım. Bulunduğum mekanlarda ışıklandırma yeterli. Ayrıca dış mekan çekimlerinde de zaman zaman makinamı kullanacağım. Eğer bu bilgiler yeterliyse bana hangi marka ve model (UV - ND - Polarize) filtreleri tavsiye edersiniz ? En uygun fiyata nereden alabilirim? E-bay'den sipariş edeceğim bir filtrenin gümrüğe takılma riski olur mu?

Polarize filtleri biraz araştırayım dedim; 250 TL'ye kadar polarize filtre var. Ben üst sınır olarak bir polarize filtreye 100 TL gibi bir rakam ayırabileceğim. Bu nedenle yapacağınız önerilerde Fiyat-Performans unsurunu da gözönüne alabilirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkürler..

Saygılar..

Tarih: 16 Mart 2012, 16:10 - İp: 46.***.**7.3
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

uv filtre gereksiz bir filtre, kalitesizleri fotograf kalitesinden yer, kalitelileri de "gereksiz" bir cam parcasına vermek için fazla pahalı.
nd filtre gun ısıgında dusuk enstantane hızlarıyla calısmak için kullanılan, özel bir iki teknik için kullanılan bir lens.
eger bu tarz cekimler yapmıyorsanız para vermenin bir manası yok.
polarize filtreyi ozellikle manzara fotografı cekiyorsanız oneririm, cekmiyorsanız bunu da onermiyorum.
fotograf cekiyorum diye ihtiyacınız olmayan aksesuarlara boşa para vermeyin

75 euroya kadar fiyatı olan urunler gumruge takılmaz, ustu takılır.

Tarih: 16 Mart 2012, 19:43 - İp: 78.***.**9.0
bulo
bulo (üye)
İzmir / Amatör

uuv filtre lensin korunmasi acisindan faydalidir
polarize ve nd manzara cekimlerinde parcali bulutlu havalarda ygmurdan sonra akan su gibi akarsu selale gibi cekimlerde tul etkisi vermek renkleri doygunlastirmak icin faydalidir

Tarih: 16 Mart 2012, 23:18 - İp: 69.***.**0.235
erkutberk
erkutberk (üye)
İstanbul / Meraklı

Teşekkürler.. Bu durumda polarize filtre şimdilik benim işimi görecek demektir.

Tarih: 19 Mart 2012, 10:23 - İp: 46.***.**7.3
  • 1