acu
acu (üye)
İstanbul / Amatör

D-slr’ler İçin Tamronun Yeni Lensi

Tamronun sitesinde tıklayın D-SLR makinalar için dizayn edilmiş yeni lensinin duyurusu var. 2005 bahar gibi lansmanı yapılacakmış. Lensin özelliği AF18-200mm F/3.5-6.3 XR Di-II LD Aspherical (IF) Macro. Kalitesi nasıldır acaba? Bilen arkadaşların yardımını rica ederim

Tarih: 1 Ocak 2005, 23:59 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

genel kullanim icin is gorur bence. 18-125 kullandim (sigma) ve de gayet makul. 18-200'de biraz daha goruntu kalite sorunu olacaktir ama, yaninda bir canta dolusu objektifle dolasmak istemeyenler icin bence cok kompakt bir cozum olur.

Tarih: 2 Ocak 2005, 00:44 - İp: yok
acu
acu (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba Juggler
Bir forumda Sigma 18-125 mm'den bahsetmiştin Zaten bu lensi aklımın bir köşesine not ettim. Sigmanın büyütme oranı 6,9 Tamronun ise 11,1. Rakam ne kadar artarsa görüntü kalitesi o kadar düşüyor diye biliyorum. İdeal oran 2,5 muş.
Belki Tamron çok kalitelidir, bilmediğim bir şey vardır diye sorayım dedim. Teşekkürler

Tarih: 2 Ocak 2005, 02:21 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

cok kaliteliyse zaten cok da pahali olacaktir.. Ama sanmiyorum fiyatini 400-500 dolar civarinda tutmak durumundalar.. Cunku sigma yaklasik 300 dolar civarlarinda. Kimse almaz tamronu fiyati pahali olursa. Sigma 'iyi objektif' (ya da en azindan idare eder objektif) olarak piyasada bir sohret yapti.. Onunla rekabet edecek bir objektif olmasi lazim. Tamronun 28-75 objektifi cok iyi bir objektif, insallah bu da ona benzer.

Tarih: 2 Ocak 2005, 11:57 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

eger ki 18-200'un kalitesi 28-75 kadar olursa ben istedigim lensi buldum demektir.. genis acidan super telephoto.. bir tasla en azindan iki kus misali..

ama sunu unutmamak lazim.. bu bahsedilen objektif 75mm'deyken f/2.8 olamayacak.. veya 28mm'deyken.. profesyonel lens olmadigi kesin.. 28-75 lensini bircok profesyonel fotografci kullaniyor..( ama genelde full-frame makinelerde..)

bence kalitesi "eh iste" dolaylarinda olacaktir.. bir lensle cok genis araligi yakalamak isteyene yetecektir o baska..

en yuksek kaliteyi arayanlar bildigim kadariyla prime lensleri tercih ediyorlar..

Not: bu arada canon'un mesela 70-200 f/2.8 L lensinin 70'den 200'e kadar olan acilardaki kalitesinin prime'lardan hic de farkli olmadigini okumustum..

#dadanagast' tarafından 02.01.2005 22:55:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ocak 2005, 22:56 - İp: yok
  • 1